Hrvatski kazališni i filmski redatelj Jakov Sedlar, kojeg je danas za povijesni revizionizam optužila sisačka gradonačelnica Kristine Ikic Baniček, optužbe je odbacio kao “najrigidniju komunističku propagandu” kojima najviše smeta “istraga o djelovanja Titovih komunista u Jasenovcu nakon 1945.”.”
Sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček u obraćanju okupljenima u Brezovici napala je Milana Bandića kazavši da je “relativiziranje ustaških zločina je otišlo tako daleko da neki samoproklamirani antifašisti licemjerno dolaze tu među nas i polažu vijence, a nagrade grada (…) daju ustaškim falsifikatorima povijesti kao što je Sedlar”.
Bandić je njene izjave primio bez komentara (zasad) a Sedlar je uzvratio izravno i žestoko:
“U stilu najrigidnije komunisticke propagande, koja nema veze s antifašizmom, prozvala je zagrebačkoga gradonačelnika da je dodijelio Nagradu grada Zagreba nekome tko u svome radu želi revidirati povijest i tko, ni više ni manje, brani fašizam”, podsjetio je Sedlar te dodao kako s gnušanjem i prezirom odbija i pomisao da bi pokušao revidirati bilo što što počiva na provjerenim povijesnim činjenicama, a posebno da bi branio fašizam ili nešto slično.
“Ono što, očito, najviše smeta gospođu Baniček i slične ‘antifašiste’ jest moje postavljanje pitanja oko djelovanja Titovih komunista u Jasenovcu nakon 1945.”, napomenuo je Sedlar dodavši kako zato ima mnoštvo dokumenata i svjedoka, ali nema priznanja “nje i slične joj bratije”.
“Žalosno je, smatra Sedlar, što ona i njezini ‘antifašisti’ po profesiji ne žele priznati da je nakon završetka Drugoga svjetskog rata, njihov voljeni Tito odgovoran za ubijanja desetina tisuća nevinih hrvatskih ljudi. “
To je, po Selarovim riječima, onaj Tito koji je, na osnovi dokumenata o svome djelovanju, bio antisemit i zaštitnik svjetski poznatih terorista.
Sedlar podsjeća kako je Nagradu grada Zagreba dobio zbog svoga rada u protekloj godini, a on je činio i kazališnu predstavu i film na temu “Anne Frank” s premijerama po Hrvatskoj, ali i u SAD-u, Sloveniji, Izraelu, Bosni i Hercegovini, Poljskoj i Japanu.
U kontekst nagrade ušao je i film “Nisam se bojao umrijeti” o domoljubnoj akciji Antona Kikasa 1991., koji je do sada vidjelo preko 50.000 gledatelja u Hrvatskoj, BiH, Europi i Americi, kao i film “Snaga tišine” koji je prikazan u SAD-u, Hrvatskoj i Europi te film “Pravednica Romkinja”, film o Romkinji koja je dobila najviše izraelsko prizanje “Pravednik među narodima”.
“Vama i vašoj ideološkoj bratiji jedino je važno što sam se usudio dirnuti u jednoga od najvećih zločinaca u povijesti kojega nisam ja proglasio takvim, nego neovisne ankete u Engleskoj i u Europi” , poručio je hrvatski redatelj dodavši kako bi se gospođa Baniček zbog izgovorene laži, trebala stidjeti, premda mu se čini kako ona nema toga osjećaja.
MP/Foto:maxportal