Šešelj je u Hrvatskoj 1991. bio osuđen na 4,5 godine zatvora! Zašto je pušten i aboliran!?

Širi dalje

VOJISLAV ŠEŠELJ, vođa srpskih radikala koji je jučer u Haagu oslobođen po svim točkama optužnice, u Hrvatskoj je već bio osuđen, ali i aboliran.



Naime, Šešelj je  1992. godine bio uhićen i osuđen na 4, 5 godina zatvora zbog “izazivanja vjerske i nacionalne mržnje te pozivanja na razbijanje teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske”.

 

Na četničkom skupu u Jagodnjaku, naselju 20-ak kilometara sjeverno od Osijeka, 20. travnja 1991. održan je prijeteći govor na kojem je uz Šešelja i Jovu Ostojića govorio i Milan Paroški koji je Hrvatima najavio pokolj:

Ovo je srpska teritorija i njima (Hrvatima) mora biti jasno da su oni dođoši. Prema tome, tko god vam dođe i kaže da je ovo njegova zemlja, taj je uzurpator, taj je došao da ubija i tog imate prava da ubijete kao kera pored tarabe!

” kazao je tada Paroški

Vojni sud u Osijeku 21. srpnja 1992. godine je Šešelja, Paroškog i Ostojića proglasio krivim “zbog kaznenog djela – protiv Republike Hrvatske, izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti”. Šešelj je osuđen na 4, 5 godine, a Paroški  i Ostojić na po četiri godine zatvora.

Šešelj se pred okupljenima u Jagodnjaku obrušio i na na srbijansku Vladu što nije već tada Slavoniju, Baranju i zapadni Srijem pripojila Srbiji,  spomenuo je granice „velike Srbije“ do crte Karlobag – Ogulin – Karlovac – Virovitica.

Skup je inače imao odobrenje Policijske uprave Osijek, no nakon mitinga Šešelj je uhićen, a tadašnji načelnik Policijske uprave Osijek Josip Reihl-Kir novinarima u Belom Manastiru je rekao da je PU Osijek podnijela kaznenu prijavu protiv Vojislava Šešelja, Milana Paroškog i Jovana Ostojića zbog „izazivanja vjerske i nacionalne mržnje, te pozivanja na razbijanje teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske“.

Šešelj je 1992 u odsutnosti osuđen je na 4 godine i 6 mjeseci zatvora, ali je temeljem Zakona o aboliciji ta kazna ukinuta 30. lipnja 1998. godine.

U Hrvatskoj se  do danas Zakon o aboliciji različito tumači,  pa neki tumače da se ne odnosi na već presuđene kazne, dok drugi zastupaju politički stav da se abolicija odnosi na sve osim teških ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti.

M. Marković/Foto:arhiv


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

25 minuta prije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

7 sati prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

8 sati prije