Tomašić se također uspjela izboriti i za definiciju tradicionalnog ribolova, odnosno za definiciju nekomercijalnih ribarskih aktivnosti kojima se živi morski resursi ograničeno iskorištavaju na lokalnoj razini, isključivo za osobne potrebe i isključivo uz korištenje tradicijskih ribolovnih alata i tehnika.
“Trenutni standardi su nepraktični, kompleksni i rigidni, i zbog toga postoji potreba za njegovim izmjenama. Svi se slažu da trebamo pojednostavljivanje. Ne trebamo ponovno izmišljati pravila, no radije učiniti ih jasnijima i praktičnijima za implementaciju za ribare i ostale”, naglasio je izvjestitelj za ovu rezoluciju, Španjolac Gabriel Mato.
Dubravka Šuica potvrdu ovog amandmana proglasila je velikim uspjehom za hrvatsko ribarstvo.
„Veseli me što smo današnjim glasovanjem o amandmanu 174 konačno riješili važne probleme u ribarstvu s kojima se hrvatski ribari suočavaju od ulaska u Europsku uniju, omogućavanjem brisanja ograničenja za mreže plivarice.
“Ovo je važan korak u ostvarivanju interesa naših ribara, ali i u očuvanju ekosustava Jadrana, našeg najvećeg blaga”istaknula je Šuica.
Zastupnica Marijana Petir u raspravi je čestitala kolegi Gabrielu Mati na izvješću te izrazila zadovoljstvo jer je Odbor za ribarstvo prihvatio amandmane koji pomažu ribarima na Jadranu.
No, nisu svi hrvatski zastupnici u EU paralamertu sretni ovakvim glasovanjem. Troje hrvatskih zastupnika u EU parlamentu glasovalo je protiv interesa hrvatskih ribara.
To su IDS- ov Ivan Jakovčič, HNS-ov Jozo Radoš i nezavisni Davor Škrlec, zastupnik koji je u EU parlament ušao kao zamjena Mireli Holy.
Kad smo primili informaciju da njih trojica nisu glasovali za hrvatske interese, bili smo u nevjerici pa smo pažljivo pregledali pojedinačno glasovanja na stranicama EU parlamenta.
Na prvom dokumentu su zastupnici koji su glasovali u korist hrvatskih ribara: To su Ruža Tomašić, Marijana Petir, Biljana Borozan, Tonino Picula, Ivana Maletić, Dubravka Šuica, Željana Zovko i Ivica Tolić.
Komentiraj