U aferi Agrokor na pomolu je, izgleda, nova drama. Dok se čeka odluka o izuzeću zagrebačkih sudaca i tužiteljstva, koje je zatražio Ivica Todorić zbog sumnje u njihovu pristranost, na Županijski sud u Zagrebu stiglo je pismo direktorice KPMG-a Poljska, Malgorzate Sobote.
Ta poljska kompanija, prema do sada dostupnim informacijama, radila je vještačenje financijske dokumentacije iz Agrokora i njihovi su zaključci temelj za optužnicu.
Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu s tvrtkom KPMG Advisory sp.z sklopilo je 8. prosinca 2017. ugovor vrijedan 8,6 milijuna kuna. Taj je novac Vlada RH dodijelila DORH-u za potrebe financijskog vještačenja Agrokorovog poslovanja koje se našlo pod istragom.
Vještak iz poljskog KPMG-a Ismet Kamal napisao je nalaz prema kojem je tužiteljstvo zaključilo da je iz Agrokora pod Todorićevim vodstvom od 2014. izvučeno preko milijardu kuna. Sumnja se da su lažirana financijska izvješća, da se varalo na troškovima izlaska na burzu, da su na račun Agrokora kupljeni Kulmerovi dvori za Todorića i njegovu obitelj.
Upitno vještačenje platili 11 milijuna kuna
Večernji list piše da je Ugovor između DORH-a i tvrtke KPMG iznosio ukupno 11 milijuna kuna sa svim troškovima, a podmirio se iz državnog proračuna.
Vlada RH prvotno je bila odobrila 5 milijuna kuna za vještačenja i ostale troškove u predmetu Agrokor, no Sani Ljubičić, koja je vodila slučaj i ekipa iz Državnog odvjetništva potrošila je dvostruko više. Prvi milijun kuna iz te stavke potrošen je na usluge tvrtke Mrak u vlasništvu informatičkog stručnjaka Marka Rakara.
Kao bomba je odjeknula tvrdnja iz pisma Malgorzate Sobote, direktorice KPMG-a Poljska, da KPMG Poljska u svom konzorciju ima više tvrtki, a ona koja je surađivala s hrvatskim tužiteljima, uopće nije registrirana za vještačenja, niti je radila stvarnu reviziju Agrokorovog poslovanja.
Kronološki, priča izgleda ovako:
Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu 2. kolovoza 2018. godine izdalo je Nalog za vještačenje tvrtki KPMG iz Poljske tražeći od te tvrtke koja je specijalizirana za financijske analize – izradu knjigovodstvenog i revizorskog vještačenja u tadašnjem Agrokoru.
DORH je time htio dobiti relevantne informacije o višegodišnjem kompliciranom poslovanju posrnulog koncerna kako bi Todoriću i drugim okrivljenicima dokazao kazneno djelo zlouporabe povjerenja u gospodarskom kriminalu.
Riječ je o optužnici DORH-a u tzv. aferi “Veliki Agrokor” koja nikad nije postala pravomoćna iako predstavlja jedan od najopsežnijih predmeta u povijesti našeg pravosuđa.
Optužnica je podignuta u rujnu 2020. godine i to nakon istrage koja je trajala od sredine 2017. godine. Todorića i 14 suoptuženika tereti se da su svojim postupcima Agrokor oštetili za oko 1,2 milijarde kuna. Od početka istrage obrane optuženika problematizirale su knjigovodstveno-financijsko i revizorsko vještačenje, a ono je ključni dokaz optužnice.
Todorićeva obrana je prokazala da je vještačenje, zapravo, izradila hrvatska podružnica tvrtke iz Poljske, a koja je ranije radila i za izvanrednu upravu Agrokora ali i još ranije za samog Todorića. Odvjetnici su tvrdili da je tu riječ o sukobu interesa.
Visoki kazneni sud uvažio je žalbu obrane i zatražio saslušanje vještaka Ismeta Kamala koji se prethodno pozivao na GDPR i odbio odgovoriti uz čiju je pomoć izradio izvješće. Međutim, prije nego li je do toga došlo DORH je prošle godine sam povukao optužnicu i to baš u vrijeme kad je u afere Janaf uhićena njezina autorica, državna odvjetnica Mirela Alerić Puklin.
Ona je preko supruga, kasnije osumnjičenog u aferi Janaf, odavala tajne informacije o istrazi nad Piruškom Canjugom nekadašnjom direktoricom u Agrokoru.
Krajem lipnja ove godine, dakle punih pet godina od početka istrage, DORH je ponovno podigao optužnicu. Todorić i ostali se terete za ista djela, ista je šteta, iz prvotne optužnice malo toga je mijenjano, a priopćeno je da je bila povučena radi boljeg “razjašnjenja stvari”.
Budući da je u prvoj optužnici najviše prigovora bilo na vještačenje i spornu reviziju, koja je pak predstavljala ključni dokaz optužnice, Optužno je vijeće Županijskog suda u Zagrebu uputilo službeni dopis tvrtki KPMG u studenom ove godine. Zatražili su službeni odgovor tvrtke o tome za što je točno angažirana u Agrokoru.
KPMG je odgovorio da “opseg ugovora između društva KPMG i DORH-a isključuje usluge financijske revizije i računovodstvene usluge.”
Ovo njezino pismo doista bilo moglo otvoriti dodatna pitanja oko sudbine optužbi u aferi Agrokor, no ostaje za vidjeti hoće li sud odlučiti i nju pozvati na saslušanje u Zagreb kao što je već pozvao Ismeta Kamala.
M.M. /Foto: Dnevnik.hr