Philip Ingram, bivši britanski vojni obavještajac, naglasio je da se, dok je svijet usredotočen na ono što se događa na Bliskom istoku, rat u Ukrajini nastavlja i proteklih dana došlo je do nekoliko značajnih događaja, piše Sky News.
Napomenuo je da ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov boravi u Sjevernoj Koreji, gdje je zahvalio Kim Jong-unu na 1000 kontejnera vojne opreme i streljiva.
Smatra kako je upravo ta sjevernokorejska pomoć omogućila ruskim snagama da napadnu ukrajinsku obranu u Avdijivki, gradu na istoku Ukrajine, pri čemu su zauzeli neka mala područja dok pokušavaju opkoliti branitelje. Ipak, čini mu se da je napad zaustavljen te da su gubici u opremi i ljudstvu ogromni.
Predviđa da će Lavrov tražiti daljnju i redovitu potporu Sjeverne Koreje ako je to moguće. U međuvremenu je ruski predsjednik stigao u Kinu radi treće konferencije inicijative Pojas i put, ali i radi razgovora s kineskim čelnikom Xi Jinpingom. Ingram je uvjeren da Putin i dalje žudi za Xijevom podrškom.
“Napredak je spor, ali Ukrajinci imaju inicijativu”
U Ukrajini se protuofenziva nastavlja na više frontova i nove vojne sposobnosti stvaraju razliku. Potvrđena je prva uporaba američkih balističkih projektila dugog dometa ATACMS (Army Tactical Missile System) u napadu na aerodrom Berdjansk na južnoj okupiranoj ukrajinskoj obali, pri čemu je uništen značajan broj ruskih helikoptera.
Ingram vjeruje kako će to uvelike zabrinuti ruske zapovjednike jer Ukrajina sada može napasti ruske snage bilo gdje unutar okupiranih teritorija, uključujući Krim. Ukrajinski vojnici nastavili su s protuofenzivnim operacijama u istočnoj i južnoj Ukrajini te su navodno nastavili napredovati u blizini Bahmuta i u Zaporiškoj oblasti.
Bivši britanski obavještajac navodi da je napredak spor, ali da Ukrajinci zadržavaju inicijativu. Istaknuo je da su hrabrim potezom Ukrajinci stavili dodatne snage preko rijeke Dnjepar na istočnu (lijevu) obalu Hersonske oblasti, napredujući sjeverno od Piščanivke i Pojme.
Međutim, Ingram procjenjuje kako je malo vjerojatno da će Ukrajina moći dovesti značajnu silu u ovo područje i iskoristiti njihov položaj, ali ne smije se zanemariti da to Rusima “zadaje dodatnu glavobolju”. Zaključuje kako su Rusi prisiljeni upotrijebiti dragocjene rezervne snage kako bi obuzdali svoje protivnike, što povećava pritisak na ostatku bojišnice.
Što je ATACMS?
Jučer je Vladimir Putin rekao da su američke isporuke taktičkog balističkog projektila dugog dometa (ATACMS) Ukrajini bile “pogreška”. U međuvremenu, Institut za proučavanje rata priopćio je da je ruska vojska suočena s novom prijetnjom u projektilima američke proizvodnje.
Što znamo o ATACMS-u?
Army Tactical Missile System proizvodi američka sigurnosna i zrakoplovna tvrtka Lockheed Martin, a balističke rakete putuju brzinom od oko 450 km na sat. Ima izbor različitih bojevih glava, od kazetnog streljiva s do 300 bombica ili visokoeksplozivne bojeve glave od 230 kg.
Maksimalan domet je 300 km
Projektili visoke tehnologije sposobni su pogoditi ciljeve daleko izvan dometa topova, raketa i drugih projektila. Također su opremljeni specijaliziranim GPS sustavom. Ukrajinci vjeruju da će projektili pomoći njihovoj protuofenzivi koja ulazi u zimsku sezonu.
Trenutačno je najveći domet američkog oružja namijenjenog Ukrajini oko 150 km s bombom malog promjera koja se lansira sa zemlje. Ukrajina također ima rakete dugog dometa Storm Shadow koje je dostavila Velika Britanija, a koje imaju domet od oko 245 km
Projektili ATACMS ispaljuju se iz raketnih bacača HIMARS, istog tipa vozila koje lansira projektile vođenog višestrukog lansirnog sustava (GMLRS) koje Ukrajina već koristi.
M.M. /Foto: Devin Klecan/ U.S. Army
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj