Stigla je velika promjena vremena koja je sa sobom donijela osjetno zahladnjenje. Oluja je u popodnevnim satima najprije zahvatila Kvarner, a potom i Rijeku gdje je padala tuča.
Grmljavinske oluje s jakim oborinama i tučom pogodile su unutrašnjost zemlje i sjeverni Jadran. Nevrijeme je, za sada, najviše štete nanijelo krajnjem istoku zemlje.
Vukovarsko nebo parali su gromovi, a led veličine oraha zatrpao je kuće i dvorišta. Izbušene su rolete na kućama, uništene fasade, oštećeni automobili, a štete ima i na poljoprivrednim kulturama.
Oluja koja je najavljena već je počela u popodnevnim satima i najprije je zahvatila Kvarner, a potom i Rijeku. Na području Rijeke je padala tuča.
Radio Rijeka javlja da je u roku od samo deset minuta, između 12:20 i 12:30 sati, u Rijeci temperatura pala za 8°C. U tom kratkom vremenu palo je 20 litara kiše po četvornom metru, zabilježen je i najjači udar vjetra od 75 kilometara na sat, pa stvarno govorimo o neveri.
U isto vrijeme, u Klani je palo 35 litara kiše. Već pola sata kasnije počelo se razvedravati, tako da je u Rijeci u 14 sati izmjereno 18°C, a na otocima se moglo kupati uz temperature zraka od blizu 30°C.
Prema izvještaju HAK-a, u Gorskom kotaru uz kišu povremeno pada i tuča. Kolnici su mokri i skliski u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj, Gorskom kotaru i Hrvatskom primorju. Mogući su odroni. Zbog povremeno jakih pljuskova kiše moguće je naići na veću količinu vode koja se zadržava na kolniku. Vozačima savjetuju da održavaju sigurnosni razmak između vozila.
Portal istramet javlja kako su se, usprkos velikoj opasnosti, a sve kako bi zaštitili svoje automobile od tuče, brojni vozači zaustavljali ispod nadvožnjaka u potpunosti blokirajući autocestu. Pritom nije pušten prolaz čak ni za vozila hitnih službi. Neki su vozači blokirali i tunele.
Upozorenje ESTOFEX-a
Europski centar za predviđanje oluja (ESTOFEX) je za danas izdao najjači, odnosno 3. stupanj upozorenja, za najveći dio Hrvatske
Treći stupanj upozorenja izdan je zbog jakog vjetra koji može nanijeti štetu, velike do jako velike tuče te zbog obilnih padalina.
I dok su kopnena Hrvatska i Istra završile pod trećim stupnjem upozorenja, Dalmacija je završila pod drugim.
Drugi ESTOFEX-ov stupanj upozorenja izdaje se za veliku ili jako veliku tuču te jake udare vjetra.
Na snazi Meteoalarm
Meteoalarm je na snazi za cijelu zemlju. Za najveći dio zemlje je na snazi narančasti Meteoalarm, dok je za ostale dijelove na snazi žuti Meteoalarm.
Narančasti Meteoalarm na snazi je za osječku, zagrebačku, karlovačku, riječku i gospićku regiju.
Žuti je na snazi za kninsku, splitsku i dubrovačku regiju te za zapadnu obalu Istre, Kvarner i Kvarnerić, Velebitski kanal te sjevernu Dalmaciju.
Narančasti Meteoalarm na snazi je na mjestima gdje je moguće grmljavinsko nevrijeme, praćeno pojačanim vjetrom i tučom, dok je žuti na snazi na mjestima gdje su mogući izraženiji pljuskovi praćeni pojačanim vjetrom.
U kninskoj regiji žuti Meteoalarm je na snazi zbog vrućine.
Nakon oluja zahlađenje
Kako se vidi iz dugoročne prognoze, u početku tjedna bit će promjenljivo i nestabilno uz povremene pljuskove i grmljavinu te postupan pad temperature. Ponegdje je moguće i grmljavinsko nevrijeme te lokalno izraženije oborine.
Od sredine tjedna bit će stabilnije, najprije na kopnu, potom i na Jadranu.Puhat će umjeren sjeverni i sjeveroistočni vjetar u unutrašnjosti, na Jadranu u početku jugoistočni i jugozapadni, a u utorak će zapuhati umjerena i jaka bura, najprije na sjevernom dijelu, a u srijedu i drugdje.
Bit će osjetno svježije, osobito u unutrašnjosti.
G. Matković/ Foto:istramet