Najviši europski vulkan Etna na Siciliji žestoko je erumpirao u utorak, izbacujući pirokrastični materijal više od sto metara u vis. Erupcija s jakom eksplozivnom aktivnošću iz jugoistočnog kratera i emisijom visokog oblaka pepela i lave širila se prema jugu. Posljednja erupcija zabilježena je sredinom prosinca prošle godine, a tada su se zvukovi erupcije čuli do Kalabrije.
Marco Viccaro, predsjednik Talijanske udruge vulkanologa, profesor geokemije i vulkanologije na Odjelu za biološke, geološke i ekološke znanosti na Sveučilištu u Cataniji objasnio je za Corriere della sera što se događa s Etnom.
‘Etna je u stalnoj aktivnosti i jedan je od najaktivnijih vulkana na svijetu. Novi ciklus erupcije počeo je sredinom 2019. godine, a aktivnost se koncentrira uglavnom na jugoistočni krater’, rekao je.
Viccaro objašnjava kako u zadnja dva mjeseca možemo posvjedočiti snažnijim eruptivnim fenomenima koji su slični onima koji su se događali od 2011. do 2014. godine.
Vulkan je započeo intenzivnu aktivnost jučer u 16.10 sati, a zabilježen je pljusak pepela nad većim dijelom provincije Catania, kao i kamenja veličine oko jednog centimetra. Nedugo nakon početka erupcije, zbog vulkanskog pepela koji pada po tlu, zaustavljen je promet biciklima i motociklima, izvještava Morski.hr.
Vatra koja je sukljala iz vulkanskog grotla vidjela se iz velike udaljenosti. Lava je svojom snagom urušila i dio kratera na jugoistoku vulkanskog stošca.
Vlasti na Siciliji traže proglašenje lokalne katastrofe
Uz Etnu u punoj aktivnosti, lokalni čelnik na Siciliji Anthony Barbagallo apelirao je na sicilijansku regionalnu vladu da poduzme mjere za proglašenje prirodne katastrofe u korist planinskih općina pogođenih pepelom i lapilima – jakom ‘kišom’ vulkanskog materijala, veličine do 10 centimetara pada.
Sa seizmičkog gledišta, prosječna amplituda vulkanskog podrhtavanja u posljednjih nekoliko sati postala je sve viša, prije nego što se dogodila konačna eruptivna eksplozija. Izvor potresa ostaje ograničen ispod jugoistočnog kratera u rasponu dubina između 2.900 i 3.000 metara nadmorske visine.
Pojačano podrhtanje tla popraćeno je i snažnom zvučnom aktivnošću, signalima velike amplitude. Međunarodna zračna luka Catania obustavila je svoje letove zbog opasnosti od vulkanskog pepela. Stup dima i pepela koji sukljaju iz jugoistočnog kratera visok je preko kilometar, i sigurnost letova nije zajamčena.
‘Ovaj je događaj započeo je u utorak nešto prije 17 sati i sada se polako smiruj’, rekao je Stefano Branca, lokalni čelnik u Cataniji. ‘Vjetrovi pušu na jug i potiskuju pepeo i kamenje koje pada. Vidjeli smo i gore’, zaključio je.