Američki Newsweeek je jučer objavio članak o dočeku hrvatskih nogometnih reprezentativaca i pojavljivanju pjevača Marka Perkovića Thompsona na njemu pod naslovom “Hrvatska reprezentacija pozvala profašističkog pjevača dok su mase slavile s nacističkim pozdravima i ustaškim bojnim poklicima”.
Naslov teksta predstavlja primjer lošeg novinarstva jer doček nogometaša u Zagrebu nije bio obilježen ni ustaškim poklicima ni nacističkim pozdravima, niti su zabilježeni bilo kakvi incidenti iako je na ulicama Zagreba bilo više od pola milijuna ljudi.
U članku koji potpisuje novinarka Cristina Maza navodi se sljedeće:
“Kada je nastupio za hrvatsku nogometnu reprezentaciju i za publiku od oko 500 tisuća gledatelja, Perković je svoj nastup započeo vičući ustaške bojne poklike. Nekoliko ljudi u publici viđeno je kako izvode nacističke pozdrave, što je potaknulo intenzivnu debatu diljem zemlje u kojoj vladaju podjele oko naslijeđa Drugog svjetskog rata.”
Tvrdnje iz teksta jednostavno ne odgovaraju činjenicama i krivotvore ono što se događalo na dočeku. Zanimljivo je da se za jednu od njih kao izvor navodi kritično priopćenje Efraima Zuroffa
i upućuje na link na članak o tome u 24 sata, no u tom članku se nigdje ne navodi da je Thompson na dočeku u Zagrebu “vikao ustaške bojne poklike”, kako tvrdi Newsweek.Za Tompsona piše da su ga igrači pozvali na proslavu, a da je se popularnost stekao tijekom ratova koji su uslijedili nakon raspada Jugoslavije, a neki od njegovih najvećih hitova opisuju obranu svog sela. “Barem jedna od njegovih pjesama ‘slavi’ hrvatski koncentracioni logor Jasenovac u doba Drugog svjetskog rata, gdje su, prema nekim procjenama, ubijeni deseci tisuća Srba, Židova, Roma i antifašista.
“Tekstovi također opisuju utapanje Srba ‘u plavi Jadran'”, piše autorica teksta, što je notorna i lako provjerljiva laž jer pjesmu “Jasenovac i Gradiška Stara” ne izvodi Thomopson nego drugi pjevač
.
Newsweeku je trebalo tjedan dana da objavi članak o dočeku nogometaša u Zagrebu, tijekom kojeg su objavljeni brojni činjenično provjereni članci u nizu relevantnih europskih medija u kojima nitko nije ustvrdio da je Thompson i na Trgu bana Jelačića prošlog ponedjeljka vikao ustaški pozdrav Za dom spremni.
Tko je Cristina Maza, autorica teksta?
Cristina maza za sebe tvrdi da je nagrađivani novinar koji izvještava o vanjskoj politici i međunarodnim poslovima za Newsweek. Prethodno je radila kao novinar za Post Phnom Penh u Kambodži i kao izvjestitelj koji pokriva energiju i sigurnost u cybersecu za Christian Science Monitor u Washingtonu.
Često piše o vanjskoj politici, međunarodnim odnosima, politici nacionalne sigurnosti, globalnom razvoju, religiji, tehnologiji i cybersigurnosti
Rođena je u Philadelphiji u Pennsylvaniji i diplomirala na Londonskoj školi slavenskih i istočnoeuropskih studija. Navodi da uživam u crnoj kavi, njemačkoj filozofiji i putovanjima vlakom
“Osim SAD-a, živjela sam u Srednjoj Americi, Engleskoj, Središnjoj Aziji, Zapadnoj Europi i Beogradu. Govorim engleski, španjolski i srpsko-hrvatski i uvijek radim na poboljšavanju znanja ruskog jezika.”
O sebi kaže da ‘nikad ne propušta ispričati dobru priču i uvijek se trudi pokriti nedovoljno zastupljene probleme, mjesta i događaje’.
Doček hrvatskih nogometaša u Zagrebu trebala je propustiti. Njen tekst u Newsweeku može se uzeti za primjer studentima prve godina novinarstva i pokazivati kao primjer kako novinari ne bi smjeli raditi.
M. Marković/Foto:pxll
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj