Danas bi se u New Yorku trebala sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, na kojoj će se prvo raspravljati o produženju mandata misije EUFOR-a u Bosni i Hercehovini koja ističe u petak 5. studenog
Na sjednici neće biti obraćanja visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, kako se očekivalo, što su u RS-u doživjeli kao veliku diiplomatsku pobjedu, No, mandat EUFOR-a, kontigent od 700 vojnika iz 19 zemalja, bit produžen i to je ključna stvar.
Kao jedan od uvjeta da se usvoji Rezolucija kojom se produžava misija EUFOR-a u Bosni i Hercegovini Ruska Federacija i Kina, kao stalne članice Vijeća Sigurnosti UN-a, navele su izostavljanje Schmidta i OHR-a iz teksta Rezolucije, kao i to da se Schmidt ne obraća na sjednici Vijeća.
U protivnom, Rusija je najavila veto, čime se ne bi mogao produžiti mandat EUFOR-a u BiH. Poznato je da imenovanje Christiana Schmidta za visokog predstavnika nisu podržale Rusija i Kina no činjenica je da on obavlja svoju funkciju.
Što su Bonske ovlasti?
Srbi u RS-u na društvenim mrežama slave pišući da se ukidaju Bonske ovlasti. Bonske ovlasti omogućuju visokom predstavniku da s dužnosti smijen osobe za koje smatra da krše zakonski preuzete obaveze i Daytonski mirovni sporazum te da, kada to smatra neophodnim, nametne zakone ako ih ne usvoje zakonodavna tijela BiH.
Te neograničene ovlasti su najviše korištene protiv Hrvata, za pravdanje odluka o smjenjivanju hrvatskih dužnosnika u vrijeme Hrvatske samouprave te upad u Hercegovačku banku.
Zastupnica u Domu naroda parlamenta BiH, Dušanka Majkić iz Dodikovog SNSD-a, na Facebooku je objavila:
“Nakon 26 godina dominacije Zapadnih zemalja u BiH, ta era je sada završena. Republika Srpska, uz pomoć međunarodnih prijatelja, ostvarila je veliku pobjedu na međunarodnom planu. MI SVOJ PUT ZNAMO!”
Kolega iz Mostara u telefonskom razgovora ovako nam je opisao sitauciju: “Srbi slave, Bošnjaci su nervozni, a Hrvati šute!”
Iako su u Banja Luci dobre volje, zbog veće uključenosti Rusije u rješenje problema u BiH, što je potvrdio i sam Milorad Dodik, nije izvjesno da će Bonske ovlasti biti ukinute.
Treba istaći da se o produženju mandata EUFOR-a govori tijkom cijele ove godine i u više navrata postojala je zabrinutost da će Rusija uložiti veto i tako okončati EUFOR-ov mandat. Ipak, kako trenutno stoje stvari, do toga neće doći pa će pripadnici EUFOR-a nastaviti s misijom u Bosni i Hercegovini na očuvanju mira i stabilnosti.
Izostavljanje OHR-a i Schmidta iz Rezolucije faktički na terenu neće predstavljati ništa jer druge rezolucije jamčei postojanje OHR-a i visokog predstavnika, ali zbog novih političkih okolnosti možda treba razumjeti i ovaj ustupak svjetskih sila SAD-a, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Italije i drugih zemalja s ciljem da se zadrži EUFOR naročito u dubokoj političkoj krizi koja mjesecima vlada u BiH.
M. Marković/Foto: