Sve više izvještaja sugerira da je tvrtka za kibernetičku sigurnost pod nazivom Crowdstrike, koja proizvodi antivirusni softver, izdala update softvera nakon čega je sve pošlo po zlu te je blokiralo Windows uređaje, piše BBC.
Zbog velikog IT kvara danas je diljem svijeta otkazano više od 1000 letova, objavila je avijacijska analitičarska kompanija Cirium. Zasad je poznato da je otkazano 1978 letova, ali nema sumnje da će ta brojka značajno porasti.
Ista kompanija navodi da je danas trebao biti najaktivniji dan za britanske zračne luke, jer je bilo zakazano čak 3,200 polijetanja, što je najveći broj polijetanja u jednom danu od listopada 2019.
American Airlines, najveća svjetska aviokompanija po broju putnika, poručila je za BBC da je prizemljila sve svoje letove diljem svijeta te je u kontaktu sa svim letovima koji su trenutno u zraku. Kaže da su IT problemi uzrokovani “tehničkim problemom s Crowdstrikeom koji utječe na više operatera”.
Zrakoplovna tvrtka kaže da surađuje s tvrtkom za IT sigurnost kako bi riješila problem što je prije moguće. American Airlines u prosjeku dnevno preveze 578.000 putnika.
Softverska tvrtka za kibernetičku sigurnost Crowdstrike ranije je objavila da je identificirala problem koji stoji iza današnjeg masovnog, globalnog prekida rada sustava Windows.
To je izazvalo fenomen koji je u IT-u poznat po nadimku “plavi ekran smrti” na računalima.
Kako navode, problem je nastao nakon ažuriranja sigurnosnog softvera koji koriste velike kompanije. Promjene su u međuvremenu poništene, a kompanijama koje koriste taj softver je poslana sugestija o mogućem rješenju.
Što je “plavi ekran smrti”
Plavi ekran smrti (Blue Screen of Death ili BSoD) je prikaz kritične greške koja se dogodila unutar Windows sustava. Radi se o situaciji kad vam rad na računalu u trenutku zastane te se pojavi plavi ekran s navođenjem greške zbog koje je sustav prestao s radom.
To se događa jer je Windows sustav programiran da se gasi ako dosegne stanje u kojem više ne može na siguran način funkcionirati te se na taj način prevenira daljnje pogoršavanje problema te gubitak podataka.
Ove greške vidljive su u obliku poruke koja se nalazi na plavom ekranu i zaista su neugodne jer mogu izazvati gubitak podataka ili čak trajno oštećenje sustava ili hardvera.
Greške pojavljuju u trenutku kritičnog pada sustava i sadrže esencijalne informacije koje omogućuju korisnicima identifikaciju uzroka problema.
Postoji veći broj grešaka koje se mogu pojaviti na plavom ekranu smrti, a jedini način da ih korisnik riješi je njihova identifikacija.
Identifikacija grešaka plavog ekrana smrti proizlazi iz analize kodova grešaka (obično prikazanih kao alfanumerički kod) ili same poruke o greški.
M. Marković/Foto: pmedia