Marija Ratkić, predsjednica uprave Plinare istočne Slavonije (PIS) na ispitivanju u USKOK-u pred zamjenicom ravnateljice USKOK-a iznijela je svoju obranu.
Iako Marija Ratkić nije izravno priznala krivnju, činjenično je potvrdila optužbe USKOK-a te je za sklapanje ugovora i prodaju prirodnog plina tvrtki OMS – Upravljanje izravno optužila direktora iz Ine, prvookrivljenog Damira Škugora.
“O tom društvu ne znam baš ništa. Damir Škugor mi je rekao: ‘Nećeš imati nikakvih problema, Plinara će naplatiti svoje, neće ti nitko ostati dužan.’ U početku je bilo tjedno, pa dvaput mjesečno i jednom mjesečno. To je bilo u proljeće 2021. godine. Može se vidjeti kad smo dobili odobrenje za trgovanje, a sve je počelo 1. srpnja 2021. godine“, rekla je Ratkić, piše Jutarnji list.
Naglasila je da se PIS do prošle godine uopće nije bavio prodajom plina trgovcima plinom te jedini trgovac plinom kojemu je PIS ikad prodao plin je tvrtka OMS – Upravljanje. Tvrdi da je svoje kupce znala u dušu, ali da o ovom društvu nije znala ništa.
Na traženje Škugora marža samo 15 centi
Naglasila je da je do toga došlo na traženje Damira Škugora, koji je uz funkciju direktora u Ini, jedinog opskrbljivača PIS-a plinom, bio i zamjenik predsjednika Nadzornog odbora PIS-a i član Skupštine te tvrtke.
Tvrdi da je ideja da Plinara istočne Slavonije prodaje plin na tržištu bila isključivo Škugorova te da PIS, kao distributer, nije imao interes za prodaju, ali da su u svemu gledali samo kako bi naplatili svoju maržu, a kako bi počeli trgovati, registrirali su su se idobili dozvolu.
Otkrila je i kako je to funkcioniralo: “Ina šalje račun, mi prefakturiramo i to je sve kod nas vodila Dubravka Primorac, prijavljivala ugovore i sve ostalo. Meni je bilo najbitnije da se redovito plaća i da Plinara ne bude oštećena. Bili bismo gotovi da nam se mjesec dana ne plati, ne bismo se oporavili.”
Na upit zašto je bila određena tako niska cijena te tko ju je odrediom, Ratkić je rekla da je to bio Škugor te da je čak tražio da marža PIS-a bude i niža od 15 centi.
Otkrila je također, kako su 2014. ili 2015. godine, kupovali kaptažni plin ( Plin koji se nalazi u naftnim ležištima, oslobađa pri proizvodnji nafte i najčešće spaljuje na bakljama naftnih bušotina, op. a. ) i prodavali ga PPD-u (Prvom plinarskom društvu), koji ga je kasnije prodavao Dilju i da je tada marža bila još niža.
Ona je na to upozorila Inu, točnije Stjepana Nikolića iz Ine. ( Nikolić je 2021. bio operativni direktor Rafinerija i marketinga Ine, op. a.)
“On je tad bio pretpostavljeni, ali je nakon par mjeseci dobio otkaz. Sad je u Nigeriji u nekom sasvim nevezanom društvu. To sam učinila više po ovoj Slavonskoj liniji”, ispričala je Marija Ratkić.
R.I. /Foto:Cropix