Uhićen vukovarsko-srijemsk župan Damira Dekanića, danas u prijepodnevnim satima biti ispitan, a Uskok će odlučiti hoće li predati prijedlog za određivanje istražnog zatvora ili će biti pušten na slobodu.
Njegov odvjetnik Davor Ćavar jučer je izjavio da će njegovom klijentu neposredno prije samog ispitivanja biti uručena pouka o pravima, iz koje će biti vidljivo za što ga se tereti i tada će se dogovoriti o obrani.
“Mi o ostavci nismo razgovarali – to je još prerano, ovo je pravni postupak, a ne politički. O prijedlogu istražnog zatvora će odlučiti državno odvjetništvo, dakle USKOK nakon obavljenog ispitivanja. Nakon toga ćemo vidjeti što ćemo dalje”, rekao je odvjetnik Ćavar.
Četvero svjedoka je dosad ispitano. Riječ je o tri policajca i jednoj civilnoj osobi. Uskok je očito odlučio izabrati taktiku da na kraju ispita župana Dekanića i njegovog rođaka za kojeg se tvrdi da je vozio automobil.
Ono što ga tereti su iskazi svjedoka, ali i unutarnji nadzor koji je proveo MUP. Policajci koji su uhićeni bit će podvrgnuti stegovnom postupku.
Što će dalje biti s političkom karijerom župana Damira Dekanića? Damir Dekanić može ostati župan i u slučaju pritvora i u slučaju pokretanja sudskog postupka sve do eventualne pravomoćne presude.
Prema Zakonu o lokalnim izborima (članak 93.) županu prestaje mandat po sili zakona „ako je pravomoćnom sudskom presudom osuđen za kazneno djelo na kaznu zatvora ili mu je ta kazna zamijenjena radom za opće dobro ili uvjetnom osudom, danom pravomoćnosti presude”.
Dakle, to je jedini način gdje po sili zakona Damiru Dekanića može prestati mandat prije idućih lokalnih izbora. Drugi način prestanka mandata jest podnošenje ostavke.
Ako Dekanić podnese ostavku, onda postoje dvije mogućnosti, a ovise o trenutku podnošenja ostavke. Ako to učini nakon dvije godine i jednog dana od početka mandata župana, onda na njegovo mjesto dolazi njegov zamjenik Franjo Orešković.
Dožupan iz redova nacionalnih manjina, SDSS-ov Srđan Jeremić, ne može postati župan jer je izabran po posebnom zakonu.
U slučaju da Dekanić ostavku podnese prije isteka tog roka – čekaju nas prijevremeni izbori za župana. Tako županu mandat bi trajao manje do sljedećih lokalnih izbora koji su na rasporedu u svibnju 2025. godine.
U zadnjih nekoliko godina imali smo tri slučaja gdje su župani izbacivani iz stranke, davali ostavke u stranci, ali i na mjesto župana pa su ostali ili opet izabrani za župana.
SLUČAJ 1 – Alojz Tomašević (HDZ)
Požeško-slavonski župan u prošlom mandatu Alojz Tomašević našao se krajem 2017. godine na udaru javnosti zbog prijave za obiteljsko nasilje. Nakon višetjednog natezanja, Visoki časni sud HDZ-a izbacio ga je iz stranke u siječnju 2018. godine.
Preostale tri i pol godine mandata odradio do kraja uz podršku vijećnika HDZ-a. Vjerojatno bi se kandidirao i 2021. godine da ga nije spriječila pravomoćna presuda za obiteljsko nasilje. Pravomoćna presuda je potvrđena neposredno uoči izbora.
SLUČAJ 2 – Matija Posavec (nezavisni)
Dugogodišnji istaknuti HNS-ovac, a potom nezavisni političar, međimurski župan Matija Posavec nedugo nakon prošlih lokalnih izbora našao se u problemima zbog sumnje uzimanja 10 tisuća kuna mita za nezakonito zapošljavanje.
Nakon uhićenja, USKOK je Posavca stjerao u kut i uvjetovao ga davanjem ostavke na mjesto župana u zamjenu da se brani sa slobode. Posavec je dao ostavku, no na prijevremenim izborima se ponovno kandidirao i dva mjeseca nakon izlaska iz pritvora pomeo konkurenciju pobijedivši s 80-ak posto povjerenja glasača. U međuvremenu, Posavec je promijenio iskaz i tvrdi da je nedužan.
SLUČAJ 3 – Boris Miletić (nezavisni)
Nakon promjene vlasti u istarskom IDS-u, župan Boris Miletić podnio je ostavku na članstvo u toj stranci. Unatoč tome i dalje ima uvjerljivu većinu kod donošenje ključnih odluka u tamošnjoj Skupštini tako da opasno u zraku visi sumnja kako je riječ o igrokazu kojem je cilj prizeman – povratak pobjedničke reputacije IDS-u.
D.M. /Foto: FaH