Kategorije Vijesti

Stvarni ‘Kontekst’ spomen ploče: Opis bitke za Jasenovac u kojoj su poginuli HOS-ovci

Širi dalje

U  gotovo bezizlaznoj situaciji, zapovjedništvo ZNG-a tražilo je od podređenog zapovjednika  HOS-ove satnije Ante Paradžik Mire Martinovskog (čije je ime na ploči) da improvizira  i napadne na jasenovačkom bojištu kako bi rasteretili položaji i deblokirao srpski obruč oko Pakraca.



Na najnovije ispade srpskih fašista predvođenih Pupovcem, pa HNS-ovim Miloradom, nekim slučajnim saborskim zastupnikom Batinićem zajedno s ucjenjivačem na prazno Štromarom i ostalim zagovarateljima uvođenja raznih arbitrarnih zabrana, oni nacionalno svjesniji političari misleći na čuvanje svojeg ionako nezasluženog položaja nespretno odgovaraju kako “Za dom spremni” možda jest zakonit, ali njegova “kontekstualizacija” u Jasenovcu jest problematična.

Slična glupost kao i čekanje “cjelovitog rješenja”, koja – začudo, kontekstualizirana baš u Jasenovcu kao “konačnom rješenju” – nikoga ne smeta.

A koji je to kontekst relevantan:

Strogo pov. zapovijed JNA o procjenama hrvatskih snaga, planom zauzimanja Okučana, Pakraca i Vrovitica i izbijanje na mađarsku granicu

Kad kontekstualiziramo 15. 10. 1991. prema knjizi nestalih osoba s području Republike Hrvatske toga dana srpski teroristi mučki su ubili i sakrili tijela 38 Hrvata za kojim i danas tragamo, etnički je očišćen grad Ilok,  15.10.1991. herojski grad Vukovar našao se je u potpunom okruženju od onih koje danas predstavlja Milorad Pupovac i njihov SDSS, HDZ-ov koalicijski partner u Vladi.

Tih dana napredovanje komunističke JNA i  srpskih  fašističkih snaga zaustavljeno je samo pet kilometara od Nove Gradiške, jedan kilometar od Novske, žestoke bitke vođene su oko Pakraca kojeg je JNA htjela osvojiti po svaku cijenu.

U jednom trenutku  Pakrac je došao u okruženje snaga JNA, prijetila je opasnost spajanja snaga 5. banjalučkog korpusa sa snagama srpskih terorista u našoj pozadini, a  agresor je bio pred izvršenjem strateškog cilja.

U obrani šireg prostora Pakraca naše snage, trebale su otpočeti operaciju Otkos-10 (15. 10. 1991.), kako je bilo je kritično stanje, operacija je odgođena.

U toj gotovo bezizlaznoj situaciji zapovjedništvo ZNG-a tražilo je od podređenog zapovjednika  HOS-ove satnije Ante Paradžik Mire Martinovskog (čije je ime na ploči) da improvizira  i napadne na jasenovačkom bojištu kako bi rasteretili ugroženi položaji oko Pakraca.

Neposredni sudionik tog boja, dragovoljac Mate Budimir ovako je opisao taj sudbonosni dan:

„Pod uzbunom formirali smo kolonu sastavljenu od jednog tenka, jednog transportera, a mi pješaci krenuli smo kao topovsko meso od Bročice preko kanala Strug prema Jasenovcu.

Mlađi borci koji su došli u rujnu ’91. nisu ni znali što je cilj napada, jer nije bilo vremena da se detaljno razradi.  Pješačka kolona iza tenka podijeljena je na lijevu i desnu stranu puta. Dino Simić (čije je ime na ploči) bio na lijevoj strani i ta skupina boraca razvila je  svoje krilo duboko prema Jasenovcu.

Nakon uništenja našeg tenka, zapovjeđeno je povlačenje, ali s tom skupinom nije bilo vizualnog kontakta, a radio veze su bile blokirane od strane JNA i srpskih terorista. Mi iz desne kolone uspjeli smo se povući preko mosta i rasporediti u rovove ukopane u nasipu kanala Strug.

Srbi su okrenuli svoje topništvo prema tom nasipu i u granatiranju od jednog sata palo je više od 3000 projektila. Uz topništvo i minobacače  nasip je raketiran i bombardiran iz zraka zrakoplovom MiG 21.

Očito su Srbi zagrizli na provokaciju i angažirali jake snage za obranu. Garda (ZNG) je vjerojatno u strahu od srpskog kontranapada minirala most, izvlačili su se da je eksploziv aktivirala minobacačka granata. Oko jedan sat nakon završetka srpskog granatiranja s druge strane Struga počele su se pojavljivati manje grupice hosovaca s ranjenicima, među kojima i njihov zapovjednik Sejo.

Pošto je vodostaj Struga bio nizak (suša) uspjeli smo ih izvući na našu stranu. U toj skupini bio je i Miro Miljenić-Barba, inače bliži rođak Orsata Miljenića, SDP-ovog zastupnika, koji je bio drugi časnik na brodu (u civilstvu), obučen za pružanje ozbiljne prve pomoći te ih je on previjao i transportirao sa suborcima.

Svjedočim da je naš suborac Dino Simić, po nacionalnosti Srbin, koji je branio svoju i našu Hrvatsku poginuo 14.10.1991. godine u akciji napada na Jasenovac iz smjera Broćica. Ranjenih je bilo oko 15 tako da nismo imali dovoljno zdravih boraca da ga izvuku iz dubine neprijateljskog teritorija. Prilikom vraćanja u bazu, iz kamiona sam vidio putokaz „Jasenovac“ i tad sam shvatio kuda smo išli.”

U obrani Zapadne Slavonije hrvatske su snage intenzivnom obranom i lansiranjem manjih operacija kakva je bila i ova paralizirale JNA  i lokalne teroriste i tako spasile Pakrac. Prvim oslobodilačkim operacijama Otkos-10 i Orkan-10 zaustavljena je strateška ofenziva neprijatelja i preuzeta inicijativa tako da 5. korpus

JNA više nije imao snage za dostizanje glavnog vojnog cilja, a to je osvajanje Virovitice i izbijanje na mađarsku granicu čime bi bila Istočna Slavonija potpuno odsječena od ostatka Hrvatske.

Kao što se vidi, HOS-ovci su tada bili de facto potpuno integrirani u borbeni poredak ZNG-a i dobivali najteže, možemo reći i samoubilačke zadaće.

Joško BuljanHrvatski tjednik


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

2 sata prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

3 sata prije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

3 sata prije