Novo sudsko ročište za osmero Hrvata optuženih za trgovanje djecom u Zambiji trebalo se održati danas, ali je odgođeno do 6. veljače. Službenik Veleposlanstva RH pokušao je posjetiti djecu koju su preuzele službe socijalne skrbi, no posjet mu je bio onemogućen.
Osmero hrvatskih državljana i dalje je u pritvoru u zambijskom gradu Ndoli. Danas se trebalo održati još jedno ročište u slučaju u kojem ih tamošnje vlasti sumnjiče za trgovanje djecom, ali ročište je odgođeno. Pritvoreni Hrvati bi se već od danas mogli braniti sa slobode, javlja RTL.
Nova ročišta zakazana su za 6. i 10. veljače, a govoriti bi trebali svjedoci tužiteljstva. Kelvin Silwimba, odvjetnik uhićenih Hrvata, trebao bi dati izjavu za medije oko 14 sati. Na ročište su stigli odvjetnik uhićenih Hrvata i konzul iz Pretorije.
Podsjetimo, papiri koje su imali iz DR Konga, sumnjaju zambijske vlasti, krivotvoreni su. Uhićeni su na zambijskom aerodromu kad su s djecom pokušali napustiti zemlju. Oni tvrde da nisu krivi, tužiteljstvo ispituje svjedoke, svjedoče i biološki roditelji neke od djece.
Sud u Ndoli, trećem najvećem gradu afričke države koja broji oko 19,5 milijuna ljudi, u dopustio je prije dva tjedna hrvatskim državljanima da se brane sa slobode nakon što polože jamčevinu, 20.000 zambijskih kvača po osobi (oko 1100 dolara) i putne isprave, reguliraju boravište u Zambiji i pronađu 16 ljudi koji će za njih jamčiti.
Jedini uvjet koji im je još preostao je regulacija boravišta.
Posvojenu djecu, koja imaju hrvatske dokumente, oduzele su zambijske socijalne službe. Hrvatski konzul iz Pretorije, koji brine o uhićenim Hrvatima i posjećuje ih u zatvoru, zasad nije dobio dopuštenje da posjeti i djecu.
Misionar se povukao iz slučaja
Prva dva ročišta im je prevodio misionar fra Ivica Perić koji u Zambiji živi od prošle godine, no sada se povukao iz slučaja. Darko Klasić, hrvatski konzul iz Pretorije, u RTL-u Danas rekao je da će se ročište odvijati na engleskom jeziku.
“Hrvati ili bilo tko ima pravo da se postupak vodi na jeziku koji razumiju. Imaju prevoditelja, na prva dva ročišta fra Ivica Perić je bio prevoditelj, daljnji tijek postupka vidjet će hoće li izraziti želju da se postupak vodi na hrvatskom jeziku”, rekao je Klasić.
Prema nekim procjenama, godišnje se u svijetu posvoji oko četrdeset tisuća djece iz drugih država. Hašku konvenciju, koja štiti tu djecu, do sada je potpisalo više od stotinu zemalja, a u Hrvatskoj je stupila na snagu u travnju 2014.
MVEP ponovno navodi da se Veleposlanstvo ne može upletati u pravne postupke koje vodi druga država, no putem nadležnih tijela Republike Zambije i branitelja dodijeljenog po službenoj dužnosti ponovno je zamoljeno da se prema pritvorenim hrvatskim državljanima postupa čovječno, da se poštuje njihovo dostojanstvo, da im se u slučaju potrebe osigura liječnička pomoć, da ih se ispituje na jeziku koji razumiju te da se bez obzira na težinu kaznenog djela za koje se sumnjiče ne predmnijeva njihova krivnja.
Tijekom boravka u Republici Zambiji, službenik Veleposlanstva pokušao je posjetiti djecu koju su preuzele službe socijalne skrbi, no posjet mu je bio onemogućen. Prema informacijama dobivenim od zambijskih vlasti, djeca su na sigurnom te nisu ni na koji način ugrožena.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova nastavlja diplomatskim putem u suradnji s nadležnim tijelima Republike Zambije pružati konzularnu pomoć pritvorenim hrvatskim državljanima sukladno Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima, stoji u priopćenju.
Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskog sabora u srijedu će na tematskoj sjednici raspravljati o tom slučaju.
R.I. /Foto: Twitter/Mwebantu
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
Komentiraj