Tokom izricanja drugostupanjske presude ratnom zločincu Ratku Mladiću, mnogi su primijetili jedan poseban detalj. Naime Mladić je na lijevoj ruci nosio prsten čija simbolika se može tumačiti na više načina.
Ratko Mladić je na lijevoj ruci imao prsten na kojem je prikazan indijanski poglavica s perjem moći na glavi.
Iako prstenje ovakvog tipa ne mora predstavljati skupocjen detalj na ruci muškarca ili žene, često za sobom krije određenu simboliku koja se može tumačiti na više načina.
Noseći taj prsten Mladić je na određeni način poslao poruku kako sebe i dalje smatra liderom, odnosno “vođom plemena”, što zapravo predstavlja i definiciju pojma poglavica.
Naročito interesantno jeste i to što prsten pored lika poglavice sadrži i “perje moći” što pripadnika indijanskih plemena znači da su na ratnom pohodu, a nose ga poglavice i indijanski ratnici.
“Perje moći” je statusni simbol kojim su Indijanci slali poruku da su upravo oni “najhrabriji” i “najmoćniji” predstavnici njihovog plemena. Boja i veličina simbolizira status plemenu.
Iako je presuđeni ratni zločinac Ratko Mladić poznat kao ljubitelj prstenja, čini se kako je na ovaj način “skrivenim” motivima nastojao poslati poruku u svijetu o svojoj “hrabrosti”. Poruka je, prije svih, upućena Amerikancima i znači da je Mladić još uvijek vođa i da je na ratnom putu.
Značka sa cvijetom Natalijine ramonde
Pored prstena koji je Mladić nosio tokom izricanja drugostupansjkke presude, ratni zločinac je zaintrigirao javnost i nakitom i detaljima na kravati koje je nosio tokom izricanja prvostupanjke presude 2017. godine.
>>> NIJE MU POMOGLA Znate li što je Natalijina ramonda, cvijet na sakou Ratka Mladića
Tada se Mladić na suđenju pojavio u odijelu, a na kravati je nosio znak Komunističke partije Ruske Federacije. Pored oznake Komunističke partije, Mladić je na reveru sakoa nosio i značku s cvijetom Natalijine ramonde. Taj cvijet poznat je i kao “cvijet feniks” kojim se u Srbiji obilježava Dan primirja.
U javnosti se Natalijina ramonda opisivala kao “cvijet feniks” koji može oživjeti čak i kada se potpuno osuši te na određeni način simbolizira i pobjedu srpske vojske u Prvom svjetskom ratu tokom bitke na Kajmakčalanu gdje su se sukobile vojska Srbije i Bugarske.
Još jedan prsten obilježio Mladićev život na slobodi
Iako se u javnosti pojavio noseći prsten s likom indijanskog poglavice, život Ratka Mladića obilježio je još jedan prsten zbog kojeg je zapravo i završio u Haagu.
Naime tokom rata u Bosni i Hercegovini Mladić je nosio zlatni pečatni prsten s crnim poludragim kamenom. Upravo taj prsten bio je i jedan od glavnih detalja na osnovu kojih je krvnik i zločinac iz Bosne i Hercegovine uhićen.
Naime prilikom potrage za Mladićem, građani su policiji i drugim pripadnicima sigurnosti prijavljivali određene detalje koji su policiju mogli dovesti do ratnog zločinca.
Jedan od policijskih doušnika upravo je po pečatnom prstenu prepoznao Mladića te je informacije o njegovoj lokaciji prijavio policiji.
Specijalna postrojba MUP-a Srbije uhitiola je Mladića 2011. u selu Lazarevo kraj Zrenjanina gdje se, pod lažnim imenom, skrivao na imanju svog rođaka i uzgajao pčele
Specijalci su proveli brzu akciju hapšenja, a Mladić, koji je bio u kući s rođakom nije pružao otpor niti je bio naoružan. S prstenom pečatnjakom otišao i u pritvor Haškog suda, ali nakon nekog vremena skinuo ga je i dao sinu Darku.
M.M. /Foto: