Inkriminirajući e-mailovi Hillary Clinton zbog koje bi mogla izgubiti predsjedničke izbore u SAD-u ne prestaju puniti stupce američkih novinskih izdanja. Nakon što je FBI prošloga tjedna ponovno otvorio istragu o slučaju korištenja privatnog servera za za e-mail komunikaciju Clintonove, na vidjelo izlazi “prljavo rublje” donedavne favoritkinje u utrci za američkog predsjednika.
Wikileaks Juliana Assangea na svojim je mrežnim stranicama objavio je oko 30 tisuća e-mailova iz korespondencije Hillary Clinton. U hrvatskim je medijima ostalo nezapaženo da se u 40-ak e-mailova spominje i Hrvatska.
Clinton je obavještavana o, primjerice, uhićenju Hadžića u Srbiji ili zelenom svjetlu Europske komisije za ulazak Hrvatske u EU. Njezina bliska suradnica Melanne Verveer u listopadu 2011. zahvaljuje joj se na pomoći u organizaciji summita u Zagrebu za poslovne žene “iz regije”. Do Clinton je stigla i pohvala njezina govora o homoseksualnim pravima iz prosinca 2011. koju je uputila Sanja Juras iz Kontre.
Nakon eskalacije oružanog sukoba u Libiji 2011., njezini savjetnici upućuju na sličnosti i razlike sa slučajem oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji početkom 1990-ih. UN je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju uspostavio dvije godine nakon početka sukoba, a glavnog tužitelja imenovao godinu poslije, dok je u slučaju Libije UN već devet dana nakon eskalacije uspostavio nadležnost Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine počinjene u toj sjevernoafričkoj zemlji. Zemljama bivše Jugoslavije embargo na oružje je nametnut tri mjeseca nakon prvih oružanih okršaja, a u Libiji nakon samo devet dana.
U Bosni i Hercegovini je do zabrane letenja za vojno zrakoplovstvo došlo godinu dana nakon njihova korištenja za napade na civilne objekte, dok je u Libiji takva odluka donesena 31 dan nakon prvih zračnih napada na civile. SAD je izveo zračne napade na Libiju također 31 dan nakon tih napada, dok su na napade u na srpske vojne ciljeve čekali tri godine.
Iako je Hillary Clinton tijekom obnašanja dužnosti američke državne tajnice posjetila Zagreb u listopadu 2012., prilikom čega se susrela s tadašnjim predsjednikom Ivom Josipovićem i premijerom Zoranom Milanovićem, o pozadini i detaljima posjeta u objavljenim e-mailovima nema govora.
Leo Marić / foto: funnyordie.com