Desetljećima se državnim nekretninama u Samoboru, nekadašnjom Titovom vilom i zemljištem od 35 tisuća četvornih metara s voćnjacima i vinogradima, koristi Aleksandar Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita.
Vikendica se nalazi u jednom od najelitnijih dijelova Samobora, otkud pogled puca na cijeli grad i okolno Samoborsko gorje. Sama kuća nije luksuzna, sagrađena je 1947., veličine je 170 metara četvornih, ali posjed je impresivan: 35.000 metara četvornih prave ekskluzive. ( U nekim izvješćima spominje se 43.000 metara kvadratnih)
Prije tri godine, kad je izbila ta afera, HRT je objavio da Aleksandar Broz, nema pravnog uporišta za korištenje tog posjeda jer je od travnja 1998. u državnom vlasništvu.
Novinarki nacionalne televizije Broz je kazao da nikad iz tog posjeda nije izašao, da ga nitko nije pozvao da to učini, ali kaže da su vila i voćnjak vlasništvo države.
Iako tvrdi da ga u posljednjih 20-ak godina nitko nije pozvao da tu nekretninu preda i vrati državi, predočen je dokument iz kojega se vidi da je Državno pravobraniteljstvo iz 2000. godine ( državni pravobranitelj je bio Petar Šale) pozvalo je Aleksandra Broza da u roku od 30 dana preda državi sve nekretnine u Samoboru.
On to nije učinio, a u srpnju 2001. godine Račanova vlada je te nekretnine dala na upravljanje predsjedniku države Stipi Mesiću. Tako je bilo punih 15 godina, i u mandatu Ive Josipovića, – sve do 2016., kad tadašnja predsjednica Kolinda Grabar Kitarović
nekretnine vratila na upravljanje Uredu za upravljanje državnom imovinom koji je prerastao u Ministarstvo državne imovine.
Vila i posjed vraćeni su Vladi onako kako ih je nekadašnja Vlada predala bivšim predsjednicima, papirnato, sa Brozom i neriješenim pravnim statusom.
Vinograde u okružju danas prilično zapuštene vile koristio je Agrokor Ivice Todorića a on je i zauzvrat Pantovčak i darivao buteljama vina. U jednoj medijskoj polemici Ivo Jospović je objavio da je vinograde, površine oko 12.000 metara četvornih, Todoriću na korištenju dala HDZ-ova vlada, no to nije posve točno.
Vinograd je još 2001. godine vlada Ivice Račana dala na upravljanje Uredu predsjednika Stjepana Mesića, koji je, pak, 2004. sklopio sporazum s tvrtkom Mladina, koja je bila u vlasništvu Agrokora. Mladina se obvezala ulagati u vinograd, ali nije plaćala nikakvu naknadu, već su godišnje Uredu predsjednika isporučivali 50 litara vina iz tog vinograda.
Kazna od milijun kuna
“Ministarstvo državne imovine uputilo je poziv DORH-u da pokrene postupke za vraćanje u posjed nekretnine koju bespravno koristi gospodin Broz, ali i radi naplate protupravno stečene koristi”, izjavio je za HRT 2017. godine tadašnji ministar državne imovine Goran Marić.
Prema prvoj procjeni, nekretnine su vrijedne oko milijun eura. Ministarstvo državne imovine tražit će da se plati naknada za korištenje nekretnina u posljednjih pet godina, za što nije nastupila zastara. Procjenjuje se da je riječ iznosu od milijun kuna.
Vilu je prije rata koristila JNA, u ratnim godina preuzeo MORH i koristio kao ‘sigurnu kuću’ gdje su vođeni razgovori o nabavi oružja. U tom objektu dogovorena je nabava sustava S-300 koji je odigrao važni psihološku ulogu u danima pred Oluju.
Trenutno sanje je takvo da je pokrenut postupak za iseljenje Aleksandra Miše Broza, a on tu vilu još uvijek koristi.
Aleksandar Broz u razgovoru na Jutarnji list o kazao je da je traži povrat imovine jer je posjed naslijedio od majke. Objasnio i kako je kupljeno zemljište.
– Prvi dio, na kojem je bila ta brvnara, kupljen je još prije rata novcem moje mame i bake, ali na ime Vande Novosel (sekretarica u AFŽ-u Jugoslavije nap. a.). Novoseli su bili bogati i mogla se sakriti imovina jer tata i mama se nisu mogli uknjižiti, tražila ih je policija cijelo vrijeme. Odmah nakon oslobođenja, tamo negdje 1946./47. Vanda je tražila da joj se kaže na koga da to prenese. Preneseno je na moje ime.
Nakon toga, otac je dokupio dio zemljišta da se taj dio objedini. Jedan dio je poklonila općina, a to je sadašnja cesta ispred kuće. Poslije toga je tamo, negdje 60-ih, Hrvatska dokupila dio prema cesti, ispričao je Titov sin koji je u kuću poslije dolazio i s obitelji, sinom Andrejem i kćerkom Sašom.
Broz je za Jutarnji ispričao da je do 1964. godine imanje bilo u njegovu vlasništvu, a onda se vlasništva odrekao u korist društvene zajednice. Danas kaže da ga je na to natjerao špef OZNA-e Ivan Krajačić-Stevo,
– On je rekao da država ne može plaćati održavanje i policiju za privatni objekt. Budući da je on bio prijatelj mog oca, mislio sam da je to s njime dogovoreno, no kada je Tito to saznao, sve do svoje smrti pokušavao je vratiti imanje u svoje vlasništvo, ali nije uspio, tvrdi danas Mišo Broz.
Nije za vjerovati, ali po izjavi Miše Broza ima nešto što u bivšoj državi ni Tito nije mogao.
Aleksandar Mišo Broz rođen je u Zagrebu 1941. godine. Sin je Josipa Broza Tita i Herte Haas. U vrijeme komunizma postavljen je na niz značajnih položaja. Zadnji mu je bio u upravi Ine. Predsjednik Franjo Tuđman uzima ga u diplomatsku službu po osnivanju nove države, prvo je službovao u Rusiji i Egiptu, posljednje imenovanje bilo mu je za hrvatskog veleposlanika u Indoneziji 2004. – 2009. godine.
Njegova majka Herta Haas (Maribor,1914. – Beograd, 2010.), bila je jedna od četiri službeno priznate žene Josipa Broza Tita.
MP/hrt/foto:screenshot
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj