Kategorije Vijesti

Tko je pobio fratre? Stara partizanka ispitana na sudu u Splitu

Širi dalje

Na Županijskom sudu u Splitu danas je saslušana  101-godišnja Vjera Andrijić, posljednja preživjela partizanka iz bitki na Sutjesci i Neretvi. Svjedočenje je povezano sa zločinima partizana na Širokom Brijegu u veljači 1945. Na sud je stigla u pratnji odvjetnika Ante Nobila.

“Prošlo je 80 godina. U kazneno-pravnom smislu, ovaj postupak nema nikakvu opravdanost. Smatram da je kvalifikacija djela apsolutno pogrešna i da se ne bi trebali provoditi daljnji postupci”, rekao je Nobilo, izrazivši nadu da Vjera Andrijić više neće biti pozivana na ispitivanje.

Kao pripadnica saniteta Prve dalmatinske brigade, kao dakle bolničarka koja nije sudjelovala u događajima na prvoj crti ratišta, prisjetila se kako je Široki Brijeg bio potpuno prazan, nije bilo ljudi. Osim u franjevačkom samostanu, iz kojeg je “pružan žestoki otpor vatrenim oružjem”.

Nekadašnja bolničarka Prve dalmatinske brigade je kazala da njena jedinica, ali ni druge partizanske jedinice na tom području, za cijelo vrijeme ratnih djelovanja, nisu srušile niti napale niti jedan sakralni objekt, samostan ni crkvu. Niti samostan u Širokom Brijegu, bila je zapovijed, nije napadan artiljerijskim oružjem nego se trebao osvojiti pješačkim borbama.

Koliko je ona vidjela, desetak fratara u mantijama su zarobljeni nakon skoro 24 sata razmjene vatre. Od oružja su imali mitraljez u samostanu”, prepričao je njene riječi Nobilo

Misli da nitko od fratara nije poginuo u borbama, a ne zna što je dalje bilo s njima nakon što su zarobljeni. Nobilo i da smatra kako je tužiteljstvo išlo s pogrešnom kvalifikacijom djela, da je u pitanju eventualno zločin protiv ratnih zarobljenika, nikako civila.

Također je naglasio da je cijeli postupak praktički odavno zakasnio jer da su sve osobe koje bi eventualno mogle biti odgovorne za neki zločin iz Drugog svjetskog rata odavno – mrtve.

Izvidi se provode već 20 godina

Andrijić je prvi put obavijesno ispitana u Državnom odvjetništvu 28. veljače. Pozvali su je na razgovor nakon što je u emisiji Vide TV govorila o partizanskom zauzimanju Širokog Brijega.

“Borba je bila, nismo imali borbu s ničim, nego s crkvom i dokle god crkva nije pala, dok popovi nisu prestali iz crkve pucati, Široki Brijeg nije pao, bila je noć. To sam ja svojim očima vidjela”, ispričala je Andrijić u emisiji.

“Upali su naši u crkvu, naravski zarobili, to su bili popovi koji su imali mitraljez sa zvonika, zadnje koje je, to je bilo sa zvonika. Mi smo zarobili pet-šest popova, koliko je bilo, bili su svi, hvala Bogu, u haljama. Imali su onoga Isukrsta i mitraljez u ruci”, dodala je.

Splitsko Županijsko državno odvjetništvo ranije je priopćilo da još od 2005. provodi istražne radnje i izvide “u odnosu na događaj iz Drugog svjetskog rata na području Širokog Brijega”, gdje je nakon ulaska partizana 1945. ubijena skupina svećenika franjevaca.

Vjera Andrijić je postala poznata javnosti kao jedna od uzvanica na drugoj inauguraciji predsjednika RH Zorana Milanovića, koja je održana u veljači.

Fra Miljenko Stojić, koji vodi Vicepostulaturu za 66 ubijenih hercegovačkih franjevaca u Drugom svjetskom ratu i poraću, izjave Vjere Andrijić je nazvao neistinitim i nelogičnim.

“Pucanje sa zvonika, pucanje iz crkve, donosi sa sobom to da možeš jednom ili dvaput opaliti, ali već sljedeći korak je tvoja eliminacija”, rekao je vicepostulator postupka mučeništva Miljenko Stojić.

Pokazuje i ratno sklonište u kojemu je ubijeno dvanaest franjevaca. Zatočili su ih, kaže, pa izvodili jednog po jednog.

“Počeli su ih tu ubijati jednoga po jednoga, metak u zatiljak i na kraju kad su pobili njih svih dvanaest, onda su ih jednostavno polili benzinom i zapalili”, rekao je Stojić.

Tvrdi i da u ratnom dnevniku Osmog dalmatinskog korpusa nigdje ne piše da su fratri imali oružje. Očekuje i da će Vjeru Andrijić ispitati o njezinim saznanjima.

“Mi smo s obje strane granice istraživali, pronalazili naše ubijene fratre i po slovu zakona vlasti u dotičnim državama trebale su podići kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja, ali to se nije dogodilo”, rekao je.

Stojić je poručio da mu je drago da je došlo do ispitivanja Andrijić jer da želi konačno saznati pravu istinu.

“Bit ćemo neizmjerno zahvalni ako ona uspije dokazati da su naši fratri pucali oružjem na one koji su osvajali Široki Brijeg, jer mi niti želimo niti hoćemo niti smijemo nekoga proglasiti blaženim, svetim, mučenikom, na temelju laži”, rekao je Stojić.

Osvajanjem Širokog Brijega partizani su na tom području ubili 66 hercegovačkih franjevaca. Tužitelji su 80 godina nakon rata došli do podataka o kojoj partizanskoj jedinici je riječ i tko je zapovijedao, još nastoje utvrditi tko su bili izvršitelji.

Zločini na Širokom Brijegu nisu stali s likvidacijom franjevaca. Partizanska operacija trajala je dva do tri dana, ostavljajući iza sebe 330 različitih stratišta i masovnih grobnica.

Posmrtni ostaci fratara ubijenih u Širokom Brijegu nisu smjeli biti dirani sve do 1971. godine. Nakon zločina, vojska je postavila stražu oko skloništa s njihovim tijelima, a ulazi su zatrpani. Tek nakon Širokobriješkog proljeća, kada se politička situacija neznatno promijenila, posmrtni ostaci su ekshumirani i pokopani u samostanskoj crkvi uz prisustvo više od deset tisuća vjernika.

M. Marković/Foto: Dalmacija danas

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

ZTC predao još dva protupožarna zrakoplova HRZ-u

Zrakoplovno-tehnički centar d.d. u ponedjeljak 28. travnja 2025. predao je Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu dva protupožarna…

1 sat prije

Oštro pismo radnika ZTC-a: Direktor Vidović angažirao vanjsku firmu da nam prati email poruke i dopise

Radnici Zrakoplovno-tehničkog centra nezadovoljni su radom predsjednika Uprave Ivice Vidovića koji se, unato najavi, nije…

3 sata prije

U HND-u ljuti što je država daje ‘samo’ 999.000 eura za srpske Novosti

"Odluka Savjeta za nacionalne manjine o smanjenju financiranja Novosti za 35 posto, još je jedan…

3 sata prije