Osim ministra Vilija Beroša i Krešmir Rotima, među uhićenima u akciji policije i Uskoka je i Saša Pozder, direktor tvrtke Medical Innovation Solutions iz Zagreba, osnovane 2020. Pozder je uhićen u Skradinu, a inače živi u Beogradu.
Tvrtka Medical Innovation Solutions, za“posredovanje u trgovini specijaliziranoj za određene proizvode, osnovana je 2020. godine. U registru stvarnih vlasnika navedeno je kako je vlasnik tvrtke istoimena tvrtka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, a stvarni vlasnik te Saša Pozder.
MIS ima podružnice u Hrvatskoj, BiH, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji. Prema podacima Poslovne.hr, tvrtka je prve dvije godine poslovala s gubitkom, a lani je, s ukupno tri i zaposlena, imala prihod od 6,5 milijuna eura te je ostvarila neto dobit od 833.631 eura.
a. Uskok sumnja da su se Beroš, Pozder i Rotim povezali u zločinačko udruženje od sredine 2022. do kraja 2023. godine, i to u cilju plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Saši Pozderu jutros je sudac istrage odredio istražni zatvor u trajanju od mjesec dana.
Tko je Saša Pozder?
Prema javno dostupnim podacima, rođen je 1977. u Njemačkoj. Otac mu je rodom iz sela Velika Glava kod Šibenika, a majka iz Prijedora u BiH. Oženjen je, otac četvero djece. U intervju za beogradskou Politiku u veljači 2013., nakon što ga je žiri privrednih novinara Srbije proglasio za najuspješnijeg mladog menadžera u Srbiji, Pozder je rekao je da je kao dječak “plakao kad se vraćao iz posjeta ujaku u Beogradu u Njemačku”.
“Kada god sam kao mali odlazio od ujaka iz Beograda za Nemačku, u kojoj sam rođen 1977. od oca koji je rodom iz sela Velika Glava kod Šibenika i majke iz Prijedora, plakao sam. Kada sam odrastao – prestao sam da plakati, ali sam gutao suze.
Tada sam obećao sebi da ću jednog dana, kada porastem, doći u Srbiju da u njoj živim. To sam lani konačno i uspio. Iz Dubaija, koji je prestižno mjesto za život čak i za jednu Njemačku, s vrlo visokog regionalnog menadžerskog mjesta, evo me u Beogradu. I zadovoljan sam. Moja djeca dobro će naučiti srpski, a ja više neću plakati kada odlazim. Radovat ću se što se vraćam kući, u moj Beograd.
Ovo nam gotovo u dahu govori Saša Pozder, regionalni direktor jedne od najvećih svjetskih kompanija, Maquet (1838) za proizvodnju i prodaju operacijskih stolova i druge medicinske opreme, čiji je godišnji u prihod oko 1,5, a cIJele grupe oko 2,4 milijarde eura i u kojoj je zaposleno 13.000 radnika širom sveta.
Pozdera je žiri Kluba privrednih novinara Srbije nedavno proglasio za najuspješnijeg mladog menadžera u Srbiji.
Njegovi početni rezultati u Srbiji, odakle rukovodi regionalnim centrom Maquet grupe za sve biše zemlje SFRJ, Mađarsku, Rumunjsku, Bugarsku, Albaniju, a uskoro i za Grčku, opravdavaju priznanje, ali nas je više zanimala njegova životna priča. Jer iz Srbije nažalost, mnogo više mladih i obrazovanih ljudi odlazi nego što se u nju vraća.
Priča je tim više intrigantnija, jer je Pozder njemački državljanin, ima hrvatsku putovnicu a za Srbiju ga, kako čusmo, vezuju samo davnašnje, dječačke emocije.
Je li taj patriotski zov doista bio dovoljan razlog da se lagodnost funkcije direktora regionalnog centra u Dubaiju zamijeni za nepoznanicu zvanu Srbija i jugoistočna Europa. Iza sebe je imao doista impresivan rezultat za menadžera početnika.
Za samo tri godine povećao je promet kompanije s deset milijuna eurau prvoj, na 55 u drugoj, a u trećoj na 140 milijuna. U centrali nisu mogli vjerovati što je sve uradio za tako kratko vrijeme.
A onda je, kaže, nešto puklo u njemu. Jednog dana rekao je ženi da polako pakira stvari. Pomislila je da se vraćaju u Njemačku, gdje je i ona rođena. Ne. Idemo u Srbiju. U Beograd. Kada je ocu saopćio svoj naum, on mu je hladno rekao da nije normalan. A tek što su bili iznenađeni u centrali firme u Rastattu, gradu na granici između Njemačke i Francuske.
Morao je, priča nam u povjerenju, čak i da ih malo ucjeni prijetnjom da će otići iz kompanije ako mu ne dopuste da osnuje regionalno predstavništvo u Beogradu, koji je, priznaje, za strateške interese Maqueta, bezmalo slijepo crijevo na karti sveta.
“Mi, Srbi iz dijaspore, imamo sasvim specifičnu mjeru patriotizma. Vama, koji ste ovdje rođeni, Srbijancima, kako vas mi zovemo, nije lako objasniti što za nas znači Srbija. Ja sam taj zov osjetio kada sam bio sasvim mali. Sada živim anonimno. Niko me ne dira. Srce mi je puno”, priča Pozder i dodaje da se uvijek grozio svojih drugara iz biše Juge s kojima je rastao, kada bi zaboravili maternji jezik.
Svoje klince, Zvezdana od osam, Darka od četiri i pol i Nenada dvije, tjerao je dok su bili napolju da govore srpski, a sada kada su u Beogradu, u kući se priča engleski i njemački, da te jezike ne zaborave.
Uspio je u još nečemu, otkriva nam na tvrdom srpskom jeziku svojstvenom ljudima koji su dugo boravili napolju. U simpatičnoj mješavini jezika očeve Dalmacije i mamine Bosne objašnjava da će boravkom u Srbiji, najmanje pet godina, a za duže pitat će se i centrala firme, pokušati ono što je malo kome uspjelo u životu i karijeri – da spoji ljubav i biznis.
“Volim ovu zemlju. Njene ljude. Ali zastupam i interese, prije svih komercijalne, svoje firme. Želja mi je da za vrijeme mog boravka ovdje opremimo najveći broj operacionih dvorana suvremenom, najboljom mogućom opremom. Da vrhunskim liječnicima, koje bi i svijet poželio, a ovdje rade u izuzetno teškim uvjetima, osiguram obuku, opremu i alate da naša djeca imaju istu medicinsku uslugu kao u Njemačkoj ili Austriji. Ako u tome uspijem – bit ću sretan čovjek”, uvjerava Pozder i dodaje da je trenutačna vrijednost regionalnog tržišta između 100 i 200 milijuna eura.Srbiji će, kaže, za ono najnužnije biti neophodno 20 do 25 milijuna eura.
Pitamo ga, s obzirom na veliku aktualnu priču o korupciji, je li ga bilo pogurao”? Je li morao nekoga „podmazati” da bi isposlovao razne dozvole i papire?
Pozder, gotovo dječački, iskreno, stavlja ruku na srce i kaže da mu nitko ni na jednom mjestu nije tražio jedan jedini euro.
“Da se razumijemo. Birokracije svuda ima. Negdje je efikasnija, u Srbiji je malo sporija, ali sve se ponašaju na isti način – sačekaj, dođi sutra, pribavi ovo ili ono, ali ja sam, ipak, posao u Beogradu završio u rekordno kratkom roku”, uvjerava nas Pozder spremajući se za put koji će trajati gotovo do 21. ovog mjeseca.
Već se raduje, reče na kraju susreta, povratku kući i svom Beogradu u kome će mu se, kako nam je povjerio, roditi još jedno, četvrto dijete. Nada se da će biti djevojčica.
Pozder ove godine, obilježava desetogodišnjicu rada u svom Maquetu. Firmi koja nosi ime po svom osnivaču (Francuzu) koja danas posluje u sastavu multinacionalne Getinge groupe. Karijeru je počeo kao asistent na kopirnom stroju
Provodio je sate kopirajući dokumente, a onda je postao tajnik u komercijali. Šefovi su veoma brzo otkrili njegov talenat za trgovinu i poslali ga na ekonomski fakultet pri Privrednoj komori Njemačke, koji je s uspjehom završio.
Pokazujući izuzetne sposobnosti imenovan je u istoj kompaniji za menadžera prodaje, a zanat je ispekao kao menadžer divizije u Dubaiju. Sada je u Srbiji, a poslije – vidjet će se.
M.M. /Foto: društvene mreže