Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić izjavio je u utorak da bi se konačna odluka o eventualnom otkupu MOL-ovog udjela u Ini trebala znati “vrlo skoro” te je opovrgnuo medijske napise da se upravljanje Inom seli u Budimpeštu.
S obzirom na to da će se uskoro navršiti pet godina od najave vlade da će otkupiti MOL-ov udjel u Ini, novinare je zanimalo kada će doći do konačnog raspleta situacije, na što je Ćorić odgovorio da će javnost vrlo skoro biti obaviještena o ishodu razgovora između vlade i mađarske strane.
“Vrlo skoro” znači u sljedećim tjednima, a svakako do kraja godine, izjavio je Ćorić na konferenciji za novinare u Ministarstvu gospodarstva, na kojoj su predstavljeni rezultati javnog poziva “Jačanje konkurentnosti poduzeća ulaganjima u digitalnu i zelenu tranziciju”.
Tada će se jasno reći što je vladin stav o budućnosti Ine, potvrdio je na pitanje novinarke, na čiju je konstataciju da vlada nema novca za Inu Ćorić rekao da ne želi ništa prejudicirati odgovorom na sugestivne teze.
Ćorić je, naime, još sredinom veljače izjavio da se s MOL-om razgovara oko otkupa MOL-ovog udjela u Ini te da cijelu tu priču oko hrvatske naftne kompanije ne bi trebalo prolongirati dulje od druge polovine ove godine. Tada je kazao da je vlada svoju ponudu za otkup MOL-ovo udjela u Ini dala u studenom prošle godine, a da mađarska strana tu ponudu analizira.
“U sljedećih nekoliko mjeseci, četiri do pet, mora se točno znati koji je smjer odabran. Ako transakcija kao takva poslije toga bude potrebna, ona će uzeti neko vrijeme”, rekao je tada Ćorić.
Ćorić: Naslovnica Nacionala bizarna
Ćorić je upitan i o medijskim navodima da će se upravljanje Inom preseliti u Budimpeštu, na što je odgovorio: “Naravno da ne”, apostrofirajući da je sjedište Ine u Hrvatskoj, a da bilo kakve insinuacije u drugom smjeru jednostavno nemaju smisla, pri čemu su neke i bizarne.
Tjednik Nacional danas je objavio da je krajem proteklog tjedna od dvaju neovisnih izvora s neposrednim saznanjima o zbivanjima u Ini saznao da mađarski MOL ulazi u završnu fazu operacije Project One, s ciljem da kompletno upravljanje Inom doslovno prebaci u Budimpeštu.
Nacional je objavio i da posjeduje videosnimku internog sastanka vodstva MOL-a od 5. ožujka 2021., na kojoj član Nadzornog odbora Ine i potpredsjednik Upravnog odbora MOL Grupe za rafinerijsku preradu tvrdi da je premijer Plenković sklopio tajni pakt s MOL-om te da se mimo Zakona o trgovačkim društvima bavi nečim za što uopće izravno nisu nadležni ni on ni njegovo Ministarstvo gospodarstva, nego Uprava Ine.
U okviru projekta, tvrdi Nacional, u posljednjih nekoliko mjeseci je na raznim razinama smijenjeno devet značajnih osoba unutar Ine, redom operativni direktori i direktori odjela.
Ćorić je za naslovnicu Nacionala ustvrdio da je “bizarna, zato što aludira jedan totalno krivi kontekst, ni na koji način povezan sa stvarnošću”.
Kada je riječ o “tajnoj snimci”, Ćorić je rekao da raspolaže informacijama da je riječ o standardnim obraćanjima članova uprava Ine i MOL-a zaposlenicima, a da se nalaze i na internetskim stranicama tih dviju kompanija.
Na pitanje o navedenoj smjeni menadžmenta, Ćorić je potvrdio da je u proteklom razdoblju došlo do odlaska “nekoliko operativnih direktora”, hrvatska strana o tome ima informacije, a smjene se dijelom odnose na činjenicu da je Ina u jednom trenutku predala neoptimalnu dokumentaciju na natječaj za projekt Urinj. “U tom kontekstu su određene konzekvence i nastale”, ustvrdio je Ćorić.
Ćorić: Banke umanjenju minusa trebaju pristupiti postupno
Novinari su ministra pitali i o problemu smanjivanja prešutnih minusa na bankovnim računima građana i može li tu vlada što konkretno učiniti za pomoć građanima, a Ćorić je rekao da, s obzirom na to da je gotovo milijun hrvatskih građana “pokriveno” tim problemom, traži od svih da rješenju tog problema pristupe na adekvatan način.
Smatra da banke eventualnom umanjenju minusa trebaju pristupiti postupno i svojim klijentima otvoriti mogućnost da umanjenja na minusu namire u nekom razdoblju koje im neće pričinjati problem i na se tako ne dovede u pitanje egzistencija klijenata.
Hina/Foto: pxll/Nacional