Izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula ocijenio je da je Srbija u “neproglašenom izvanrednom stanju”, a da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije našao način kompenzirati nezadovoljstvo onih koji prosvjeduju.
Picula je u intervjuu za Radio Slobodna Europa istakao da je na studentima i građanima koji prosvjeduju da odluče na koji način će nastaviti prosvjede, ali da ih moraju politički artikulirati.
“S druge strane, predsjednik države je nagovijestio da nije ni na koji način spreman prepustiti vlast nekoj ekspertskoj grupi, odnosno prelaznoj vladi, nego će ili oformiti novu vladu na temelju postojeće većine koju kontrolira u Skupštini, ili će raspustiti Skupštinu i raspisati nove izbore“, rekao je Picula.
Dodao da izbori nisu rješenje ako se na njima ne pronađe neka vrsta društvenog konsenzusa, a nema naznaka da bi ovog puta tako bilo
“Nakon zadnjih izbora, odnosno izbora u koncem 2023., međunarodna, zajednica, mnogi promatrači, pa i mi u Europskom parlamentu, smo istaknuli da su ti izbori trpjeli od ozbiljnih manjkavosti. I organizacija za društvene institucije i ljudska prava (ODHIR) je izdala 25 preporuka Srbiji koje bi trebale biti primijenjene, odnosno izborno zakonodavstvo bi trebalo biti modificirano kako bi se neki budući izbori u Srbiji mogli okvalificirati kao potpuno slobodni i potpuno fer. Od toga još gotovo da nema ništa.
“Izbori nisu rješenje bez društvenog konsenzusa”
“Pravo je pitanje što je sljedeća etapa u sučeljavanju širokog fronta nezadovoljstva aktualnom vlašću, odnosno predsjednikom Vučićem“, rekao je Picula, dodavši da zahtjevi nisu artikulirani tako da bi se mogli čitati kao konkretni politički zahtjevi.
“Kad bi bili izbori je li ih je moguće ocijeniti slobodnima i poštenima, ai gotovo je sigurno da pod nepromijenjenim okolnostima opozicija na njima ne bi sudjelovala.
S druge strane, imamo otvoreno pitanje kako bi se studenti, odnosno svi oni koji ih podržavaju, ponijeli prema činjenici da su raspisani prijevremeni izbori. I inače, to je moje mišljenje, u Srbiji je u zadnjih desetak godina bilo puno izbora. Gotovo svakih godinu i pol dana su bili održavani što redovni što izvanredni izbori. Ali oni nisu spuštali tenzije u društvu. Dapače, tenzije su rasle.
Dakle, samo po sebi, izbori nisu rješenje ako se na njima ne pronađe neka vrsta društvenog konsenzusa. Prema tome, nema naznaka da bi tako bilo i ovoga puta. Dakle, pravo je pitanje što je sljedeća etapa u tom sučeljavanju tog širokog fronta nezadovoljstva s aktualnom vlašću, odnosno predsjednikom Vučićem.
Picula je dodao da nisu svi zahtjevi ispunjeni kada je riječ o dokumentaciji za rekonstrukciju Željezničke stanice u Novom Sadu.
“Režim uporno izbjegava prikazati cjelovitu dokumentaciju. Postavlja se pitanje – zašto“, rekao je Picula.
Govoreći o napadima tijekom blokada, Picula je rekao da „postoji i otvorena sumnja da je to dirigirano od vlasti i, na kraju krajeva, sam premijer je dao ostavku jer su iz prostorija Srpske napredne stranke izašli batinaši koji su ozlijedili studenticu“.
“Međutim, neke nove, naravno kvalitete, osim samih prosvjeda, koji su i dobar performans i to je i dobro organizirano, mi ne vidimo neku novu kvalitetu u srbijanskoj politici.”
Veći broj država EU ima „lukrativne poslove“ s Vučićevim režimom
Kada je riječ o Europskoj uniji, Picula je rekao da se ona opredijelila za taktiku „čekaj i promatraj“, odnosno da vidi na koji način će se situacija u Srbiji raspetljati, ali da je još jedan element to da veći broj država članica EU ima „lukrativne poslove“ s aktualnom vlašću.
On je rekao da nije previše uvjeren da je moguće otvaranja Klastera tri u pregovorima Srbije o članstvu u EU u ovom trenutku.
M. M. /Foto: N1