U VUKOVARU je 1. veljače 2016. održan okrugli stol “Lustracija u RH – civilizacijska nužnost”. Skup je organizirala Matica Hrvatska u sklopu inicijative EU 1481, a pokrovitelj je bio Grad Vukovar.
Dr.Dražen Živić iz instituta Pilar i Matice hrvatske u Vukovaru iznio je zanimljive rezultate istraživanja Instituta Pilar na temu lustracije. Prema tom istraživanju u Hrvatskoj je samo 7% protivnika lustracije, 56% populacije je podržava, a 37% ih je odgovorilo s „ne znam“.
Karolina Vidović Krišto, urednica i novinarka HRT-a, govorila je o njemačkome i poljskome primjeru lustracije, o njihovim zakonima, te o provedbi istih. Također je odgovorila na dva pitanja – što je lustracija i je li kasno za provedbu: „Nikada nije kasno, ali čim prije je provedemo, to bolje za hrvatsko gospodarstvo i društvo u cjelini“, rekla je Vidović Krišto te zaključila: „Lustracija je suočavanje s prošlošću i preduvjet za gospodarski oporavak i rast, čemu svjedoče sve postkomunističke zemlje koje su provele zakon o suočavanju s prošlošću. Lustracija je civilizacijska nužnost.“
Povjesničar dr. Mario Jareb osvrnuo se na opstrukciju ozbiljnog znanstvenog rada na toj problematici. Pritom je naglasio ograničenu dostupnost arhivima, kao i zabrinjavajuće stanje u istima. „Nužno je u Hrvatskoj osnovati Lustracijski memorijalno-dokumentacijski centar po uzoru na Memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata.“
Povjesničar Krešimir Čokolić, urednik na HRT-u, među ostalim je istaknuo važnost redefiniranja odnosa prema antifašizmu u Hrvatskoj, koji je u Hrvatskoj daleko ispod civilizacijskih i demokratskih standarda koji nudi Europska unija. Na kraju izlaganja Čokolić je predstavio Deklaraciju inicijative EU 1481 o potrebi suočavanja s totalitarnim komunističkim naslijeđem.
U publici su bili i predstavnici Europskoga doma u Vukovaru, organizacije koja inače vrlo blisko surađuje s platformom 112. Složili su se kako je za hrvatsko društvo od iznimne važnosti suočiti se s totalitarnom, jugokomunističkom prošlošću.
AUTOR: MP/ Inicijativa EU 1481