U Skupštini Srbije došlo je do žestoke svađe i naguravanja zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je rano jutros oko pola tri usvoje u Skupštini Crne Gore i kojim se crkvena imovina, nastala prije 1918. vraća u vlasnštvo države.
Zastupnici stranke Dveri Zakona o slobodi vjeroispovijesti ušli na sjednicu SKupštine Srbije ( čija zasjedanja kao oporba inače bojkotiraju) kako bi izrazili nezadovoljstvo što srpske vlasti nisu reagirale na usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori.
Obradović i Kostić sukobili su se sa šefom naprednjaka Aleksandrom Martinovićem, nakon čega je nastao opći kaos.
Noseći transparente “Vučić i Milo – braća blizanci” i “Srbijo, zašto šutiš?”, Obradović i Kostić su stali za govornicu parlamenta i upitali zastupnike vladajuće koalicije zašto ne reagiraju na usvajanje zakona u Crnoj Gori i uhićenje zastupnika Demokratskog fronta.
Šef zastupnika naprednjaka Aleksandar Martinović u jednom trenutku je ustao i prišao govornici, ali je Kostić stao između njega i Obradovića. Došlo je do povlačenja, a zatim je lider Dveri odgurnuo Martinovića.
Nastao je metež, a u naguravanju je sudjelovao i ministar obrane Aleksandar Vulin. Jedan od zastupnika Srpske napredne stranke (SNS) oteo je transparente zastupnicima Dveri i potrgao ih.
Predsjednica skupštine Maja Gojković rekla je da se sjednica prekida. Situacija se nakon nekoliko minuta smirila, a Obradović i Kostić su napustili dvoranu.
Skupština Crne gore rano jutros usvojila je Zakona o slobodi vjeroispovijesti kojim je predviđeno da se državi vraćaju vjerski objekti i zemljište koje vjerske zajednice koriste na teritoriju Crne Gore, a za koje se utvrdi da su izgrađeni sredstvima države ili su bili u njezinom vlasništvu do 1. prosinca 1918. godine.
Riječ je o imovini koja je oduzeta Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi nakon ukidanje njene autokefalnosti 1918. godine i po odluci kralja Aleksandra darovana Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Prosrpski zastupnici u crnogorskom parlamentu zaprijetili su u četvrtak navečer nasiljem, Srpska pravoslavna crkva (SPC) tvrdi da je Zakon paravan za otimanje njezinih crkava i manastira u toj zemlji.
Zakon je podržala Crnogorska pravoslavna crkva koja smatra da će njime biti vraćena imovina nezakonito prepisana SPC-u. SPC u Crnoj Gori ima u vlasništvu 66 uglavnom srednjovjekovnih manastira, desetke crkava i drugih nekretnina.
M. Marković/Foto:screenshot