TUŽITELJSTVO BiH je 12. travnja 2014. godine naredilo istragu protiv više hrvatskih časnika provođenje istrage zbog sumnje da su u ratnim godina na području Hercegovini počinili ratni zločini.
Prvi na listi osumnjičenih je general Dragan Ćurčić, ratni zapovjednik Postrojbe za posebne namjene Ludvig Pavlović.
Osim generala Ćurčića istraga je naređena i protiv Marijofila Galića, Petra Krndelja i Nikole Zovke.
Čurčić, Galić i Zovko imaju hrvatsko i bh državljanstvo, dok je Krnedelj državljanin Hrvatske. Svima je zajedničko da su bili zapovjedni kadar Specijalne postrojbe Ludvig Pavlović, a Tužiteljstvo BiH naredilo je istragu zbog sumnje da su na području Čapljine počinili ratni zločin. Sva četvorica terete se po zapovjednoj odgovornosti.
Dragan Čurčić ( Zenica 1965. g.) je školovani časnik. Srednju vojnu školu završio je u Zagrebu, a Vojnu akademiju, smjer pješaštvo u Beogradu, a specijalističku obuku u Sarajevu.
Nakon agresije na Hrvatsku i BiH napustio je JNA i prvo se priključio postrojbi Kralj Tomislav u Vrgorcu kojom je zapovijedao Mate Šarlija Dadža
. Izbijanjem rata u BiH raspoređen je u postrojbu “Ludvig Pavlović na području Čapljine kojom je zapovijedao Božan Šimović.Prvi veliki uspjeh postrojbe bio je zauzimanje vojarne u Čapljini tijekom operacije Lipanjske zore. Ta ista vojarna nosit će poslije Božanovo ime. Poginuo je u bitkama koje su se vodile za najjače četničko uporište u Hercegovini – Šćepan križ tzv. Kotu 690. U toj krvavoj bitci Božan Šimovićje izgubio život dok je jedan vojnik dobio teže ozljede, a još četvorica lakše. Njemu u spomen vojarna u Čapljini koju je oslobodila njegova postrojba prozvana je njegovim Božanovim imenom.
General Slavko Puljić je u razgovoru za časopis Vojna povijesti izjavio da je uvjeren da je Šimović i još neki ljudi kao što su Ludvig Pavlović, Tvrtko Miloš, Tihomir Mišić ostali na životu, da bi tijek rata u Mostaru bio drukčiji te da se neki loši događaji koji su poslije uslijedili nikad ne bi dogodili
Nakon pogibije Božana Šimovića zapovjedanje postrojbom preuzeo je Draga Ćurčić.
Postrojba je sudjelovala u svim važnijim bitkama na području Hercegovine i srednje Bosne, do završne operacija “Maestral” i “Južni potez” a poslije rata nalazila se sklopu 2. gardijske brigade HVO-a.
Reformom vojske u BiH, 2005. godine Vojska Federacije Bosne i Hercegovine (u kojoj je HVO bio hrvatska komponenta) je zajedno sa Vojskom Republike Srpske transformirana je Oružane snage BiH.
Formiranjem Vojske Federacije BiH Dragan Čurčić, u činu general- pukovnika imenovan je zamjenikom zapovjednika u Združenom stožeru Vojske Federacije BiH. Zbog jedne odluke na toj dužnosti bio je optužen da je oslabio borbenu moć Vojske Federacije, ali je u sudskom postupku, koji su na Sudu BiH u Sarajevu vodili međunarodni suci – Pitero Sper (predsjednik Vijeća), Zorica Goagala i Susanne Moller – oslobođen odgovornosti.
General Čurčić dva puta je svjedočenje pred Sudom u Haagu. U predmetu Mladena Naletilića Tute i Vinka Martinovića Štele svjedočio sa zaštićenim identitetom i likom, a u na suđenju generalu Slobodanu Praljku svjedočio je javno.
Dvadeset godina nakon rata protiv ratnog zapovjednika profesionalne bojne HVO “Ludvig Pavlović” i dozapovjednik Vojske Federacije BiH generala Dragana Ćurčića i njegovih ratnih suboraca ponovno je naređena istraga.
M. Marković/foto:stolac.ba
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj