MJESEC dana nakon parlamentarnih izbora još uvijek nitko nije sakupio saborsku većinu. Prošli tjedan MOST je pozvao na zajednički sastanak predstavnike dviju koalicija dodavši da više neće pregovarati s onima koji odbiju doći na sastanak. SDP je odmah potvrdio svoj dolazak, a HDZ je prvo u petak organizirao dodatne konzultacije s MOST-om pa su se u Šibeniku sastali Tomislav Karamarko i Božo Petrov.
Zbog očekivano većeg broja nazočnihi sastanku ub Mostu su odlučili održati ga u konferencijskoj sali hotela Esplanade
SDP je jutros predložio da sastanak bude otvoren za javnost, a HDZ je na to pristao pa su gledatelji HTV-a mogli uživo pratiti tijek pregovora.
12:05 – Božo Petrov je otvorio sastanak:
‘Molio bih da se dogovorimo oko moratorija na međusobne optužbe, ja bih se prvi trebao ispričati zbog poruka koje su bile s naše strane i što nije bilo stajalište naše stranke. Ako Most može sjesti s jednom i drugom stranom, zbog čega ne bi mogli sjesti vi troje, ako ništa barem poruka koju su poslali građani da nema apsolutnog pobjednika bi trebala biti poruka koja nas mora povezati. Volio bih da jedni, drugi i treći zapravo se mogu po nama dogovoriti.
Odlučili smo dati jedan prijedlog i ako bi se on dogodio onda bi značio jednu novu političku budućnost RH, mogućnost da se u iduće dvije godine dogode značajne promjene koje su potrebne RH. Da opozicije neće biti, s tim se ne bih složio. Ono što zaista treba svima nama je zajednički dogovor oko bitnih stvari. Bilo je različitih komentara u medijima. Mnogo toga je bilo krivo protumačeno. Htjeli smo sjesti s vama zajedno da jasno kažemo svoj stav.
Što predlažemo i jednoj i drugoj strani je konsezus tri strane i da to bude nestranački kandidat od strane stranaka koje danas sjede zajedno. Mi predlažemo nestranačkog kandidata koji se treba izabrati usuglašavanje sve tri strane, a nakon toga bi se trebale definirati sve ostale stvari poput predstavnika sabora, resora i svih drugih dužnosti. Najvažniji je prvi korak. Smatramo da ukoliko svi prepoznajemo važnost tenutka da bi mogli zatomiti sve i podrediti se tom cilju.’
Tomislav Karamarko: Mi smo relativni pobjednici i želimo da se to respektira. Neće nam pasti kruna s glave i moramo razgovarati kako da se riješi kriza. Ovo je kriza. Ovo predugo traje. Ne pričamo o ugašenim radnim mjestima prema tome mi smo smatrali, da kao relativni pobjednici imamo pravo na mandatara naravno to zahtijeva pregovore. Spominjete reforme, pripremamo ih već tri godine imamo ih spremne.
Naravno, situacija je takva da moramo brzo raditi i biti svi odgovorni. I vi gospodine Petrov i mi i gospoda preko puta stola. Možemo o svemu razgovarati i o vašem prijedlogu. smatram da nije pravedan, ali ćemo razgovarati. Želim čuti kako vi to vidite. Kako bi izgledala ta kombinacija, dobro bi nam to trebali objasniti. Mi ostajemo otvoreni za sve, ali dat ćete nam vrijeme. Moramo razgovarati sa strankom i partnerima.
Milanović: To ste nam odmah trebali reći. Ja sam ovdje da slušam, a ne da govorim. I ja slušam’, rekao je o Mostovom prijedlogu za premijera.
Petrov: ‘Mi tražimo samo obećanje da će se ono što smo dogovorili u tri tjedna izvršiti u iduće 4 godine. U suradnji s vama smo napravili plan. Prvi potpredsjednik, koji je zapravo zamjenik premijera, dogovorno s vaše jedne i druge strane bio bi polovicu mandata, a predsjednik Sabora bio bi iz vaše koalicije. Drugu polovicu mandata bi se to samo zamijenilo. U našem slučaju Most bi zatražio mjesto drugog potpredsjenika vlade da bi mogli provoditi reforme u suradnji s vama.
O ministrima – poštujemo način na koji su hrvatski građani birali i da vi imate najviše zastupnika. Smatramo da ste vi oni koji tebaju imati odgovornost nad jednom trećinom ministarstava i jedna i druga koalicija jednu trećinu. Most jednu šestinu, a jednu šestinu bi dali neovisnim stručnjacima. Svi drugi odabiri, tijela bi se dogovorili usuglašavanjem sa sve tri strane.
Postoji broj građana koji nisu izašli na birališta, koji je njihov razlog ne znam, ali oni također žele vidjeti što će se događati i mi njima trebamo dati nadu. Ako će to biti na ovakav način i ako smatramo da se može napraviti konsenzus onda smatramo da se može napraviti i za sva poduzeća kojima upravlja država i to na način ne da mi to samo kontroliramo nego da se dogovorom s tim poduzećima na kraju i upravlja.
Milanović: Ja i dalje slušam. Mi razgovaramo već mjesec dana. 66, 67 potpisa nije dovoljno, dakle bez Mosta ništa. Ali ovo ste nam trebali reći prvog dana. Kao hrvatski premijer sada već 4 godine vidio sam dvije takve vlade i obje su propale i na kraju su došle političke vlade. Ja i dalje slušam.
Tomislav Karamarko: ‘Ja isto slušam, ali imam nešto i za reći. Ne bih htio ulaziti u polemiku i dobro je da je ne bude danas. Doći ću do samog ruba, ako ga prijeđem recite i odustat ću. Vaša inicijativa je hvale vrijedna, ali nije realna. Mi imamo vladu koja je bezuspješna i 2/3 građana su bile za to da se kaže dosta. Vi hoćete da ta ista vlada sjedi s nama za stolom i da i dalje amnestiramo neuspješan posao zadnje 4 godine. Hvala na trudu. Milanović je rekao da će morati komunicirati sa strankom. Mi ostajemo otvoreni, nisam rekao ni da ni ne. Rekao sam koga moram konzultirati.’
Petrov: ‘Mi ne moramo ovo definirati kao uvjet. Što se nas tiče možemo predložiti vama da se između sebe dogovorite za premijera. Mi ne želimo to uvjetovati, ali želimo uvjetovati konsezus, da sjednemo za stol i zajednički se dogovorimo oko onoga što slijedi sljedeće 4 godine. Od samoga početka smo govorili o konsenzusu. Po nama bi to bilo najelegantnije rješenje. Mi smo debelo svjesni da je vrlo teško očekivati da će se i jedna i druga koalicija uspjeti složiti oko stranačkog kandaiata. Ako se uspiju složiti onda ćemo i to podprijeti.
Mi ne stavljamo nikakav ultimatum za ovaj prvi dio oko nestrančke osobe, ali smo na takav način predložili jer smatramo da bi to bili najelegantnije rješenje koje bi uspjelo sjesti sve tri strane za stol. Meni je drago da nema teških riječi, da danas ovdje sjedimo. Mi jesmo uvijek bili za medije i taj dio nije problem, znam da je medijima u ovom trenutku izuzetno bitno biti na ovakvim sastancima. Mnogo je teže na ovakav način raditi da se postigne kvalitetan dogovor. Što se mene tiče uvijek možemo ovo držati otvorenim, taj smo dio i predložili na samom početku.
Mi smo predložili za početak. Nakon toga ste predložili da sve bude otvoreno što smo podržali. Ja ne bih volio zaista na bilo kakav način dizati tenzije niti prebacivati lotpicu s naše strane iako mediji tako tumače. Ja bih volio da svi skupa ponesemo odgovornost i mislim da je kritični trenutak za RH. Molio bih budući da ste dobili dokumentaciju da uzmemo određeno vrijeme, znam da se morate usuglasiti s partnerima. Možemo uzeti dva do tri dana, mislim da sadašnja situacija ne dozvoljava mnogo veće vremensko razdoblje za daljnje usuglašavanje. Molio bih da kažete koliko je razdoblje potrebno da možete dati odgovor na prijedloge.’
Milanović: ‘Njemačka je formirala vladu tri mjeseca, kod nas je samo mjesec dana prošlo. Imamo rast, pada nezaposlenost, dakle nije baš tako crno. Nije nama do čekanja i dizanja tlaka građanima, ali mjesec dana nije ratno stanje. Relativno smo uredna zemlja. Vrijeme je važno, ali nije presudno.’
Karamarko: ‘Mislimo da trebamo brzo odlučivati. Nemojmo raditi reality show, ne samo sad nego inače, nemojmo biti smiješni pred građanima. Ja bih akcentirao osim gospodarskog problema i sigurnosni problem. Ono što se dogodilo u Parizu nemojmo zaboraviti. Moramo brzo, mi ćemo se javiti kroz koji dan. Sazvat ćemo predsjedništvo. Sastat ćemo se s koalicijskim partnerima.’
Zoran Milanović: ‘Ne mogu prihvatiti da pristanemo na neki rok. Za ovakvu stvar ne mogu reći da će biti gotova za dva tjedna. Sve što sad odsad radio radio sam s velikim autoritetom političkoh ligera, ali sve ima granice. ljudi koji su mi dali podršku to nisu napravili iz vica nego uvjerenja. ne mogu odgovoriti pozitivno ili negativno kad je rijek o roku.’
Petrov: ‘Ja ne bih dužio s pregovorima, barem ovim prvim dijelom, jer ostaje cijeli niz stvari koje se trebaju usuglasiti. Molio bih ukoliko možete do kraja tjedna dati odgovor barem na prvi dio. Na kraju tjedna možemo napraviti ponovno sastanak ili komunicirati na drugačiji način. Volio bih budući da će neke druge strane djelovati sve ovo, zaista bih volio da barem na prvi prijedlog date odgovor jer je bitno da se nastave pregovori. Bez odgovora na prijedlog smo u pat poziciji i to je ogroman problem. Ako teba napraviti par sastanka prije konače odluke može. Volio bih da stavimo rok do kraja tjedna.’
Robert Podolnjak: Bilo bi dobro kad bi se Ustavni sud izjasnio o svim ovim pitanjima. Mi nemamo državni proračun, postoje brojna otvorena pitanja. Ja ne bih davao odgovore, konačni arbitar mora dati odgovor. Mi moramo u šest mjeseci riješiti sva važna ustavna pitanja i izabrati nove suce. Počeo je teći rok koji je neupitan. Naš apel je da se uputi molba da se Ustavni sud očituje spram svih ustravnopravnih pitanja i da onda svi poštivamo ono što će reći.
Petrov: ‘Mi nismo stavili kandidata Mosta jer poštujemo broj zastupnika koji su ostvarile koalicije. Ja zahvaljujem na vašem prijedlogu za predsjednika Sabora. Mi smo cijelo vrijeme govorili da bi to trebalo biti privremeno dok se ne formira Vlada. I u trenutku ako bi to mjesto bilo za predstavnika Mosta ono bi se zadržalo, ako ne ona bi se napustila. Do toga nije došlo. Ne želim analizirati zbog čega i kako. Nećemo mi bježati od odgovornosti s tim da zaista inzistiramo na zajedničkom dogovoru.’
Milanović: ‘Konsenzus u svojoj naravi isključuje ultimativnost. Ili je od srca ili ga nema, ne može biti ultimativan. I drugo, mjesec dana nije puno, ali ako se zaista ne možemo maknuti s ovog mjesta možda bi bilo bolje da netko bude predsjednik Sabora pet minuta i da nakon pet minuta donesemo odluku o raspuštanju jer tek tada predsjednik može raspisati izbore. Ovo nije agonija, ali je rastezanje i mislim da nije baš najiskrenije.
Sabor ako nije konstituiran se ne može raspustiti. U međuvremenu imat ćemo pat poziciju u kojoj država može živjeti, ali nemojmo se igrati Ustavom. Sabor može raspustiti samo sam sebe. Ako se nismo u stanju dogovoriti budimo pošteni prema ljudima, konstituirajmo se i bjež’mo ća.
Osobno sam sudjelovao u pisanju nekoliko članaka Ustava. Nemojmo se skrivati iza Ustavnog suda, to je politička odluka. Donesimo odluku. Makar lošu. Sabor koji nije konstituiran se ne može raspustiti. Što ako se raspišu izbori, a Sabor se odluči konstituirati. Molim da se ne igramo. Nismo djeca.
Mi u pet godina niti jednog suca nismo izabrali 2/3 većinom jer nitko ne može dobiti tu većinu. Napravili smo grešku. Osobno sam sudjelovao u njoj. Od svibnja 2010. nitko nije izabran za suca. Postoji Europski sud za ljudska prava, svatko se može žaliti tamo. Sad stvarno da bih bio dosljedan ja ću ovdje stati.’
Petrov: Nama je drago da se jedna stvar dogodila, da su evo sad i mediji počeli govoriti o tome koliko je bitan dogovor. Drago nam je da smo pokazali da za sve ono za što se optuživao Most da to nije istina, da je to bilo sasvim pristojno vrijeme za definirati onako bitne stvari. I to mislim da će sada podržati javnost. Zaista ne vidim razlog zbog čega bi trebali idućih mjesec dana raspravljati o točki o kojoj smo sada govorili. Mislim da nećemo imati toliko vremena. Možda Most daje presing na jedne i na druge, ali iz razloga koji ste rekli, postoji odgovornost.
Silvano Hrelja: Kad ste radili prijedlog jeste li vizualizirali kako će to izgledati, jer u ovoj shemi vi ćete proći most, ali ćete past na ćupriji. Vi ste sami sebi u model ugradili blokadu, nešto što je nefunkcionalno. Nikad odluku donijeti nećete po ovoj shemi. Jedan će donijeti jedan prijedlog, jedan će ga podržati, treći blokirati. Ja vas molim da vizualizirate vi kako bi ovo izgledalo.
Darinko Kosor: Vi ste dali rok, mi ćemo se izjasniti, čak ćemo i dati prijedloge, a molim vas da kad se mi očitujemo da ne odugovlačite. Ako se netko drugi neće očitovati tu je problem treće strane.
Božo Petrov: Budući da je bilo govora o očitovanju – u trenutku kada samo nosili prijedloge dobili smo identične odgovore što nam je drago jer na isti način pokušavamo riješiti problematiku. Slažem se da postoje ideološke razlike, ali po nama nisu nepremostive. Javno ćemo dati odgovore koalicija, skupa s našim prijedlozima tako da se vidi da je postojao plod zajedničkog rada zadnja tri tjedna. Nećemo odugovlačiti, nećemo rastezati. Mišljenja sam da se može dogovoriti ako postoji volja. Ako smatrate da predsjednik stranke ne treba biti predsjednik sabora naravno da ćemo to prihvatiti.
Boris Miletić: Ja držim da izgubiti još neko vrijeme na razgovore, ali ako postoji volja da do dogovora dođe nije puno, a ukoliko se pokušava spojiti nespojivo onda držim da je svaki dan izgubljen previše. Držim da ukoliko vi ne možete donijeti odluku, a prema onome što je do sad bilo mogli smo imati predsjednika sabora, onda bi bio red i nama i hrvatskoj javnosti to priopćiti.
Milanović: Mi ne možemo i nećemo ići u koaliciju ni s jednom strankom koja u svojim redovima ima osobe pravomoćno optužene za kaznena djela. Tih ljudi se te stranke moraju odreći na način da ih pozovu da odstupe. Takvih ljudi u našim redovima nema, nisu bili na listama. Neke na lokalnoj razini smo smijenili. To je za nas minimum. Znam da na ovaj način neka vrata zatvaram, to je naša dužnost.
Karamarko: Kad spominjemo pravomoćno presuđene, prebrojite redove stranka koje se izražavaju kao vi. Nemojmo ulaziti u tu temu jer bismo otvorili pandorinu temu.
Milanović: Ja sam ušao u tu temu, a vas nisam spomenuo.
Božo Petrov: Prihvaćamo da će postojati uvjeti s jedne i druge strane. Mi bismo voljeli dobiti sve vaše uvjete da vidimo koliko je zapravo moguće i na koji način to napraviti. Želimo čuti i prijedloge, ali zamolio bih ako je to moguće u idućih tjedan dana. S druge strane ostavit ćemo mogućnost otvorenu da napravimo zajednički sastanak sve do tog krajnjeg roka. Smatramo da je više od tjedan dana za barem definiranje načina na koji bi morali funkcionirati previše. Ne želimo zatvarati vrata.
O svim uvjetima volio bih da se dogovorimo usuglašavanjem i zajedničkim sastankom, ali bih zaista molio da obje strane daju odgovor u idućih tjedan dana vide li ovo kao mogućnost.
Tim riječima Bože Petrova razgovori su završeni
M.M. /Foto:Screenshot hrt
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj