“Odluka Savjeta za nacionalne manjine o smanjenju financiranja Novosti za 35 posto, još je jedan u nizu velikih udaraca na već krhku slobodu medija u zemlji”, ocijenio je u ponedjeljak predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko.
”Eskadroni povijesnog revizionizma i cenzure nadiru sa svih strana. Ovo je udarac ne samo prema jednoj redakciji, nego prema cijeloj novinarskoj zajednici i onima koji misle drugačije. Ako ne dignemo svoj glas i ne suprotstavimo se o tome, pokucat će i na druga vrata”, rekao je Zovko na konferenciji za medije.
Na prošlotjednoj sjednici Savjeta za nacionalne manjine, tjedniku Novosti smanjen je budžet za ovu godinu za 200 tisuća eura. Sa 610.000 na 400.000 eura.
Predsjednik Savjeta Tibor Varga tu je odluku obrazložio time da ne mogu financirati političke sadržaje, već samo programe kulturne autonomije. Takvo obrazloženje Zovko smatra skandaloznim i sramotnim.
”Ako bi pristali na getoizaciju, onda bi revizionisti i cenzori bili zadovoljni. A što bi trebali, pisati o babi Dušanki negdje na Kordunu kako plete i sjedi ispod šljive?”, pitao je Zovko.
Predsjednik HND-a naglasio je da rezanje sredstava Novostima ne bi bilo moguće bez odobrenja Vlade i premijera Andreja Plenkovića.
”Želim pitati ministricu Ninu Obuljen Koržinek što ona misli o ovoj odluci? Možda bi mogla pohvaliti Novosti kao medij s najraznovrsnijom kulturnom ponudom. Možda bi Ministarstvo moglo nadoknaditi gubitak Novostima”, kazao je.
Glavna urednica Novosti Andrea Radak napomenula je da je uređivačka politika ostala ista kao i prošle godine, a nije se mijenjalo ni vodstvo Savjeta za nacionalne manjine.
”Promijenilo se jedino to što je stigao zahtjev Domovinskog pokreta da se Novostima uskrate sredstva, pa su sredstva uskraćena”, rekla je.
Država nema pravo uskratiti financiranje nekog medija zato što se dijelu vlasti ne sviđa sadržaj tog medija, istaknula je Radak. Svođenje kulturne autonomije na folklor i narodne običaje nazvala je nedopustivim reduciranje prava manjina.
”Ne mogu reći da odluka o uskraćivanju sredstava neće imati posljedice po naš rad. Međutim, novinarke i novinari Novosti naučili su raditi u partizanskim uvjetima. Uoči skorašnje 80. obljetnice oslobođenja, mogu vam obećati da će Novosti i dalje biti slobodni medijski teritorij i da će njegovati medijsko bratstvo srpskih i hrvatskih novinara”, poručila je.
Djelatnost javnog priopćavanja jamči se Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, u kojem nema nikakvih propisa o sadržaju medija, rekao je zamjenik glavne urednice Tihomir Ponoš.
”Nema nikakvih tematskih ograničavanja. Nigdje ne piše da nema politike, da ne smije biti sporta ili vanjske politike i da sve mora bit folklor. Dapače, Savjet u svojim dokumentima podupire pisanje o politici i društvenim temama”, kazao je.
Izvršni urednik Lujo Parežanin ustvrdio je da ne postoji tema od šireg društvenog značaja, a da nije ujedno i manjinska tema.
”Pripadnici manjina jednako trebaju zaštitu radničkih prava, jednako trebaju magnetsku rezonancu na vrijeme, jednako su pod pritiskom rasta cijena stanovanja, itd.”, rekao je Parežanin.
“Ovo je strahovito opasan presedan jer nakon njega može biti ukinut svaki manjinski program koji se strogo ne drži folklora. Dio Savjeta za nacionalne manjine, dakle, izravno se uključio u diskriminaciju manjina gazeći vlastitu misiju i funkciju”, zaključio je Parežanin.
“Ono što je DP tražio, Savjet je ispunio”, ukratko je sažeo Hrvoje Šimičević, novinar srpskih Novosti
“Razlozi navedeni za smanjenje iznosa Novostima u zarez se podudaraju s kampanjom DP-a, a neistina je da Savjet ne financira opće informativne teme jer je do ove odluke radio upravo to”, istaknuo je Šimičević.
“Riječ je o političkoj odluci, kao što je još na sjednici rekao član Savjeta i zastupnik talijanske manjine Furio Radin. Dapače, DP se hvali tom odlukom. Ako je vjerovati njima, riječ je o političkom utjecaju koji je strogo zabranjen.
Natječajni postupak tako je detaljno kontaminiran i doveden u pitanje. Nikad nitko nije otvorenije tvrdio da je sudjelovao u, kako oni tvrde, namještanju natječaja. Nikad se nitko nije tako detaljno javno inkriminirao: postoji, dakle, namjera DP-a, postoji prijetnja u predizbornoj najavi, postoji konkretna najava smanjenja iznosa Novostima u Večernjem listu potkraj prošle godine i sad postoji ostvarenje.
Osim, dakle, političkog napada na manjinska prava i Ustavni zakon o pravima nacionalnih zajednica i manjina, ovdje je riječ o gušenju kritičkog novinarstva, slobode izražavanja i slobode medija”, zaključio je Hrvoje Šimičević.
Važno je spomenuti da su Novosti osim novca iz Savjeta za nacionalne manjine, izdašno financirani i preko Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Iz Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina u 2023. za financiranje Novosti izdvojeno je 273.476 eura, a 2024. iznos je povećan na 389.291 eura.
Uz 610.000 eura koje su 2024. dobili preko Savjeta za nacionalne manjine i 389.291 eura preko Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Novosti su prošle godine ukupno dobili primila gotovo milijun eura od države. Točno 999. 291 eura
Bilo bi zanimljivo čuti mišljenje HND da država iz proračuna izdvoji 999.000 eura za Nacional ili za Hrvatski tjednik. Što bi tada rekli?
M. Marković/Hina/Foto: Cropix