Kategorije Vijesti

U ponoć je počela izborna šutnja. Što je sve zabranjeno?

Širi dalje

U ponoć je u Hrvatskoj počela dvodnevna izborna šutnja uoči drugog kruga predsjedničkih izbora koji se održava u nedjelju, a 3.769.598 birača odlučuje hoće li idućih pet godina hrvatski predsjednik biti Zoran Milanović (SDP i partneri) ili Dragan Primorac (HDZ i partneri).

Izborna šutnja je na snazi cijelu subotu i nedjelju do 19 sati, do zatvaranja biračkih mjesta, kojih će u Hrvatskoj i u inozemstvu biti otvoreno 6755.

Iako na predsjedničkim izborima zakon nije predvidio kazne za kršenje šutnje, Državno izborno povjerenstvo (DIP) poziva da se ona poštuje.

Što je sve zabranjeno?

“Pozivamo kandidate, predlagatelje, medije i građane da poštuju taj institut predviđen zakonom; nema poruka, fotografija (kandidata) i svega što promiče ili difamira jednog od kandidata”, poručila je potpredsjednica DIP-a Vesna Fabijančić Križanić.

DIP naglašava kako je tijekom izborne šutnje zabranjena svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora.

Zabranjeno je i objavljivanje fotografija kandidata u sredstvima javnog priopćavanja, njihovih izjava i intervjua te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.

DIP poziva da se za izborne šutnje ne iznose i ne obrazlažu programi predsjedničkih kandidata Milanovića i Primorca, da se ne objavljuju njihove promidžbene poruke i fotografije u medijima, postavljaju novi promidžbeni plakati ili letci, da se ne poziva građane da glasuju za određenog kandidata.

DIP: Ne telefonirati biračima, ne slati im poruke

Poziva i da se biračima ne telefonira, da im se ne šalju SMS poruke ili mailovi, da se kandidati i njihovi predlagatelji suzdrže od postavljanja novih promidžbenih sadržaja poput statusa, video klipova, slika ili komentara na društvenim mrežama, odnosno platformama, kao što su Facebook, Instagram, Google, You Tube, X, TikTok i ostale, a koji se izravno objavljuju na naslovnicama kao novosti ili na privatnim profilima povezanih privatnih korisnika društvenih mreža.

DIP također poziva i medije i medijske nakladnike da poštuju izbornu šutnju, da se suzdrže od objavljivanja fotografija, izjava, prenošenja eventualnih konferencija za medije, javnih događaja ili obraćanja javnosti kandidata, bez obzira radi li se o temi koja je izravno vezana uz izbornu promidžbu ili o bilo kojoj drugoj temi.

Poziva ih i da iz svojih programskih sadržaja uklone sve što predstavlja promidžbu, kao što su primjerice reklame, linkovi i “banneri” na portalima koji vode na mrežne stranice izbornih sudionika.

Kako prijaviti povredu izborne šutnje?

Povrede izborne šutnje prijavljuju se DIP-u putem elektroničke pošte dip@izbori.hr.

Hrvatski predsjednik nije izabran u prvom krugu, 29. prosinca, jer nitko od osmero kandidata nije dobio za to potrebnu većinu glasova svih birača koji su glasovali (50 posto plus jedan glas), pa će odluka pasti u drugom krugu, sutra, 12. siječnja.

Kao kandidati s najvećim brojem glasova u drugi su krug ušli Milanović koji je osvojio 49,09 posto glasova i Primorac sa osvojenih 19,35 posto.

Hina/Foto: Press


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Selak Raspudić se oglasila nakon teških riječi Nikole Grmoje

Nakon što je Nikola Grmoja okrivio Mariju Selak Raspudić za odlazak Raspudića iz Mosta i…

4 minute prije

Pojavila se nova prevara u Zagrebu. Lažni liječnici zovu zbog djece

Policijska uprava zagrebačka priopćila je kako se u Zagrebu pojavila nova vrsta prijevare. Prijave su…

2 sata prije

Dinamo objavio financijsko izvješće za 2024. godinu. Ni blizu kao Hajduk

Dinamo je objavio financijsko izvješće za 2024. po kojem je ostvario dobit nešto veću od osam milijuna…

3 sata prije