U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja u Vukovaru je danas provedena završna identifikacija 16 osoba nestalih i smrtno stradalih 1991., od kojih je devet hrvatskih branitelja i sedam civilnih žrtava, među kojima i tri žene.
Žrtve su starosne dobi od 22 do 68 godina i svi su ekshumirani iz masovne grobnice pronađene u svibnju 2024. na vukovarskom odlagalištu otpada na Petrovačkoj doli.
Identificirani su hrvatski branitelji Slavko Batik (1943.), Jozo Zeko – Čolić (1969.), Ivan Došen (1958.), Tadija Došen (1950.), Đuro Erdelji (1963.), Zvonimir Lerotić (1960.), Ivan Mažar (1934.), Franjo Šegec (1948.) i Željko Žilić (1967.), svi pripadnici 204. vukovarske brigade Hrvatske vojske.
Među identificiranima su i civilne žrtve Mihajlo Čizmar (1953.), Janja Dujić (1923.), Adam Kiš (1926.), Vukosava Orlović (1924.), Tona Sekelez-Bobetić
(1931.), Rajmund Supric (1927.) i Ivan Škarica (1933.).Svi su nestali u jesen 1991. tijekom velikosrpske agresije na Vukovar, a zadnji put su viđeni na nekoliko lokacija: u hangarima Veleprometa, u Negoslavcima, gdje su dovedeni i iz vukovarske bolnice, a neki su odvedeni s Farme Jakobovac i Ristićevog salaša te iz svojih domova na Sajmištu.
Slavko Batik imao je samo 48 godina kad je snimljen u sceni okupacije Vukovara. Bio je prodavač u trgovini željeznarijom u središtu grada. 16. studenoga 1991. godine u Proleterskoj ulici u vukovarskoj četvrti Sajmište snimljen je kako jedva hoda, izmučen, oslanjajući se na štap, dok ga četvorica četnika drže na nišanu.
Tko je još na snimci?
“Riječ je o fotografiji koja je poznata ne samo svim Vukovarcima nego i cijelom svijetu. Dvije osobe su mi poznate – Slavko Batik, Vukovarac kojeg vode pod prijetnjom oružjem i koji se i danas vodi kao nestali.
Vukovarac je i osoba s vojnim šljemom na glavi, a to je Slobodan Rajić Buba koji je bio uhićen i osuđen”, rekao je 2019. za Večernji list predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora i Centra za istraživanje ratnih zločina Danijel Rehak.
Na fotografiji su, uz Batika, Vukovarac Slobodan Rajić Buba, sa šljemom, koji je bio uhićen i osuđen, te još trojica muškaraca koji su došli u Vukovar sudjelovati u agresiji na grad. Među njima i je Saša Radak, koji je zbog zločina na Ovčari prvo osuđen na 20, a potom na samo pet godina. Danas je slobodan.
Rajić je bio osuđen da je s pripadnicima paravojnih postrojbi 16. studenoga 1991. s tzv. Drvene pijace u Vukovaru odveo Slavka Batika, kojem se tada gubi svaki trag. Bio je osuđen na 2.6 godina, a u zatvorsku mu se kaznu uračunalo vrijeme u pritvoru. On danas živi u Novom Sadu.
Nakon današnje identifikacije Republika Hrvatska traga za 1755 osoba nestalih u Domovinskom ratu, od kojih je 465 nestalih ili smrtno stradalih na području Vukovarsko-srijemske županije, a 342 na području Vukovara.
Hina/Foto: YouTube
Vlada Republike Srpske izazvala je u petak diplomatski skandal proglasivši nepoželjnom njemačku ministricu za Europu Annu…
Hrvatski radijski novinar i voditelj Pjer Vukelić preminuo je 30. ožujka u 83. godini života.…
Thompson danas je na Youtubeu objavio svoju novu pjesmu "Devedeset neke". S Nenadom Ninčevićem je…
Komentiraj