U Srbiji su radioaktivni gromobrani dopušteni, oko 3600 ih je postavljeno na stambenim i gospodarskim objektima, a u Hrvatskoj zabranjeni.
U subotu je oko 20.30 sati na graničnom prijelazu Batina između Srbije i Hrvatske, na području grada Sombora detektiran opasan nivo radijacije u putničkom vozilu. Policija navodi da su u prtljažniku Audija pronašli radioaktivnu glavu gromobrana.
“Policija je uhitila tri osobe koji su državljani Hrvatske zbog osnovane sumnje da su počinili kazneno djelo unošenja opasnih materija u Srbiju i nedozvoljeno prerađivanje, odlaganje i skladištenje opasnih materija.
Granična policija ih je zatekla na graničnom prijelazu Bezdan ( na srpskoj strani) u autu marke Audi, a u prtljažniku auta je pronađena radioaktivna glava gromobrana. Oni su privedeni uz kaznenu prijavu javnom tužilaštvu u Somboru”, priopćila je srpska policija.
Glava gromobrana pronađena je u prtljažniku u rezervnom kotaču u autu hrvatskog državljanina L.M. (49), javlja Kurir.
Vrlo brzo, prema pisanju Soinfo.org, za Sombor su otišli i stručnjaci s Instituta za nuklearne znanosti u Vinči, koji su potvrdili da se u autu nalazi radioaktivni materijal.
Prisustvo radioaktivnih materijala, alarmirali su postavljeni senzori na graničnom prijelazu. Prema neslužbenim informacijama, senzori su se oglasili upozoravajući na visok nivo zračenja i prisustvo „ozbiljne količine” radioaktivnog materijala. Vozač i dvoje putnika uhićeno je na graničnom prijelazu, a srpska policija je protiv njih podnijela kaznenu prijavu. Još nije poz nato je li im određen i pritvor.
Prema informacijama Jutarnjeg lista, svi koji su bili u blizini radioaktivnog materijala, pa tako i granični policajci i carinici Srbije, morali su se riješiti svojih odora, a potom su pregledani u bolnici u Somboru.
Za sada nemaju nikakve simptome akutnog radijacijskog sindroma kao što su povraćanje, mučnina, glavobolje, promjene na koži itd., ali će preventivno biti pregledani i na Institutu za medicinu rada u Beogradu, gdje imaju svu potrebnu dijagnostičku opremu kojom se može otkriti je li došlo do proboja zračenja u tijelo.
U Srbiji 3600 radioaktivnih gromobrana
Inače, u Srbiji je preko 3600 radioaktivnih gromobrana bilo postavljeno na javnim stambenim i gospodarskim objektima. Iako su još 2014. godine morali biti uklonjeni sa svih objekata, prema pisanju portala Novosti.rs iz 2018., ‘‘radioaktivni gromobrani nalaze se na 632 objekta – stambene zgrade, gospodarske hale i drugim objektima širom Srbije”.‘
Radioaktivni gromobrani koriste radioaktivno zračenje za ionizaciju zraka. Time se povećava vodljivost zraka pa se tako usmjerava i pomaže pražnjenje atmosferskog elektriciteta na željenom mjestu,
Sam gromobran nije opasan dok stoji okomito, ali kad se nagne prema dolje ili padne, ionizirajuće zračenje se proteže 300 metara u smjeru u kojem je okrenut. U Hrvatskoj je zabranjeno korištenje takvih gromobrana.
M.M. /Foto: pxll