Već nekoliko dana u javnosti se spominju prijašnji poslovi Saše Pozdera. On je državi i prije 10 godina, u vrijeme Vlade Zorana Milanovića prodao 35 ECMO aparata, poznatijih kao umjetna pluća. Udruga bolničkih liječnika tada je upozoravala da je Hrvatska u tom poslu oštećena za oko 20 milijuna kuna
Aferu Beroš danas i aferu ECMO prije 10 godina – povezuju dvije činjenice – bila je riječ o nabavama za zdravstveni sustav u kojem je skupe medicinske uređaje Hrvatskoj prodavao isti čovjek – srbijanski poduzetnik Saša Pozder.
– Naravno da ćemo to istražiti, pogledat ću sutra prekosutra. Postoji već formirani spis u državnom odvjetništvu. Mi imamo centralizirani sustav u državnom odvjetništvu gdje se klikne jedno ime i sve izađe, kazao je Ivan Turudić, glavni državni odvjetnik (19. studenoga 2024.).
Podsjetimo, 2014. država je od Maquet Grupe u kojoj je Pozder bio regionalni direktor kupila 35 ECMO aparata. Plaćeni su 37 milijuna kuna
.Udruga bolničkih liječnika tada je upozoravala da je država u tom poslu oštećena za oko 20 milijuna kuna jer je kupljeno dvostruko više uređaja nego je potrebno.
– Nedvojbeno je da se radi o stručno neutemeljenoj i ekonomski neracionalnoj, a po državni proračun štetnoj kupovini medicinske opreme, ističe Trpimir Goluža, predsjednik HUBOL-a (20. svibnja 2014.).
Ministar zdravstva tada je bio SDP-ovac Rajko Ostojić koji i danas tvrdi da je ponosan na odrađen posao u kojem je, poručuje, neovisno stručno povjerenstvo izabralo ponuđače bez ikakvih pritisaka.
– Što se tiče ECMO aparata, oni su standard u liječenju diljem svijeta, te su u Hrvatskoj spasili brojne živote posebice tijekom epidemije gripe i/ili korone, odgovorio je Rajko Ostojić.
Tadašnji čelnik HUBOL-a smatra da staru aferu treba rasvijetliti do posljednjeg detalja. Podsjeća da je Ostojićevom kontroverznom kupnjom Hrvatska došla u situaciju da ima tri puta više ECMO uređaja na 100.000 stanovnika od Njemačke.
– Ja sam i tad upozoravao, a upozoravam i sad da uz zdravstveni sustav postoji jedna parazdravstvene struktura koja itekako ima koristi od javnog zdravstvenog sustava. Pogotovo u situaciji gdje se kupuju visokovrijedni medicinski uređaji i gdje se obavljaju velike investicije u zdravstvu, poput gradnje novih bolnica, rekonstrukcija bolnica i slično, upozorava Trpimir Goluža.
Goranka Jureško, novinarka koja godinama prati zdravstvo ističe da je afere u domaćem zdravstvu ne čude jer smo, kaže, navikli da liječnici iz javnih bolnica namještaju poslove za sebe i svoje privatne tvrtke. No, ovaj put, upozorava, otkriveno je nešto zastrašujuće – veza s podzemljem.
– Ti kriminalci kao i u Americi pokušavaju postati pošteni kriminalci pa se uvaljuju u poslove koji nisu direktno vezani uz kriminal nego uz pljačkanje. Jer ako nešto platite 300 posto više, onda je to pljačka, poručuje Goranka Jureško. A volja da se pljačka u zdravstvu zaustavi – u hrvatskoj politici ne postoji.
– Mi smo se uvjerili da ni lijeva ni desna politika to nisu u stanju jer svi oni imaju svoje privatnike, svoje dobavljače kojima se ide na ruku, ističe Jureško.
Dijagnoza domaćeg zdravstvenog sustava je, poručuje, jasna. Glumci se mijenjaju, a scenarij ostaje isti.
M.M. /Foto: Press
U utorak oko 19:55 u Aleji javora, u zagrebačkoj Dubravi, zapaljen je osobni automobil marke…
Policija je provedenim očevidom utvrdila da je nepoznati počinitelj prišao vozilu, polio ga lakozapaljivom tekućinom…
Više javno tužiteljstvo u Novom Sadu priopćilo je da uhićeno o 11 osoba zbog tragedije…
Komentiraj