Oružane snage Ukrajine zarobile su poznatu najpoznatiju rusku snajperisticu Danijelu Lazović, ratnog imena Bagiru. Prema riječima urajinskih dragovoljaca Lazović ima 40 “recki” na snajperu, objavljeno je na Facebook stranici Ministarstva obrane Army Inform.
Ukrajinski portal tsn.ua piše da je Bagira zapravo Srpkinja Danijela Lazović koja je na ukrajinskom ratištu je od 2014. godine. “Nekad je bila časna sestra, suđena zbog dilanja droge, a od 2014. godine je na ratištu Ukrajine”, piše navedeni portal.
Ratno ime Bagira uzela po liku Crne pantere iz filma “Knjiga o džungli”, ukrajinske snage su zarobile nakon ranjavanja. Ranjenu i bez mogućnosti bijega njeni suborci ostavili su na bojnom polju:
“Ostavili su me! Vidjeli su da sam ranjena, imali su priliku izvući me, a jednostavno su isparili nadajući se da ću umrijeti”, prenose njene riječi pripadnici ukrajinskih snaga. Prema riječima Vlade Ivanova, zarobljenici je pružena potrebna medicinska pomoć i trenutno je na liječenju.
Uz objavu njene fotografije priložena je i vojna knjižica na kojoj piše da se zove Irina Starikova i da rođena u Donjecku. Ukrajinski portali, pozivajući se na ranije objave u srpskim medijima, navode da je riječ o Srpkinji Danijeli Lazović.
“Kao što znate ‘Bagira’ je državljanka Srbije Danijela Lazović. Bila je uspješna rukometašica regionalne lige. Kada je postala punoljetna, neko vrijeme se interesirala za islam. Kasnije se našla u manastiru Tumane u istočnoj Srbiji, u blizini mjesta Golubac na Dunavu. Tamo je postala ‘sestra Ksenija’, zatim je imenovana za igumaniju.
Kao “majka Ksenija” često je napuštala samostan i odlazila u civilu u Beograd ili na Kosovo. Neka od tih putovanja počela su izazivati sumnju. Policija je preuzela slučaj i ustanovila da je mlada opatica diler droge, koju nerijetko i sama konzumira. Osuđena, ali nije precizirano koliko je provela iza rešetaka.
Danijela je nakon puštanja na slobodu prekinula kontakte s roditeljima i prijateljima, a u studenom 2014. otišla je u Ukrajinu, u mjesto Snežnoe i pridružila se proruskoj organizaciji “Oplot” ( Bastion) u čijem sastavu je djelovala paravojna jedinica pod nazivom ‘Srpski husarski puk’, pišu ukrajinski mediji.
Portal Znaj.ua iz Lavova piše da je u rano proljeće 2015., u regiji Donjecka, u blizini Debaltsevea, nekoliko desetaka militanata izvelo vježbe pred kamerama kad se prvi put pojavila srpska snajperistica Danijela Lazović. Ime Bagira
(Bagheera) uzela je po imenu Crne pantere iz filma “Knjiga o džungli”.U Ukrajini je ubrzo postala prava “ikona” proruskih dobrovoljaca, a nerijetko je iznosila i političke stavove te je isticala da se protivi članstvu Srbije u Europskoj uniji.
Nakon promocije u medijima protiv Danijele Lazović je u lipnju 2015. godine u Beogradu podignuta optužnica zbog postojanja sumnje da je izvršila kazneno djelo sudjelovanja u ratu. Pošto se nije odazivala pozivima, naloženo je da se ona dovede na saslušanje, ali je policija utvrdila da godinama ne živi na adresi na kojoj je prijavljena, kao i da članovi porodice ne znaju gdje se ona nalazi.
Pozivajući se na izvore iz tajnih službi, srbijanski novinari tvrde kako je Danijelu Lazović vrbovao, Dejan Berić, jedan od najpoznatijih srpskih plaćenika koji je sudjelovao na ruskoj strani tijekom rata u Donbasu.
Berić je poznat pod nadimkom Deki Snajperist, u Ukrajini je otišao sredinom 2013. godine, nekoliko mjeseci prije početka pobune Donbasu. Prije toga bavio se stolarijom u vlastitom proizvodnom pogonu. Kada je firma počela propadati, zadužio se kod lokalnih zelenaša, a kada je suma došla do 80.000 eura pobjegao je iz Srbije
Facebook ratnik
Sredinom 2014. godine ukrajinska vojska ga je uhitila kao pripadnika proruskih pobunjeničkih formacija. U kolovozu iste godine je pušten, a za njegovo oslobađanje je navodno plaćeno između 15.000 i 18.000 dolara. Poslije toga počinje njegov uspon u medijskoj sferi…
– Na svom Facebooku i na brojnim ruskim i srpskim desničarskim portalima predstavlja se kao vrhunski snajperist koji se uvijek nalazi na prvoj liniji bojišnice. U više navrata bio je ranjavan – kaže izvor Blica iz sigurnosnih struktura.
Zanimljivo je, međutim, da tijekom služenja vojnog roka nije prošao specijalističku obuku za gađanje snajperom – iako se predstavlja kao snajperist – i nije sudjelovao u ratovima tijekom raspada SFRJ i agresije Srbije na susjedne zemlje.
Zadnje vijest o njemu objavljena srpskim medijima je da je humanitarne aktivnosti provodio za vlastitu korist, da se tako obogatio i kupio imanje u Rusiji, u okolici Moskve, jer se u Srbiju nije smio vratiti.
M. Marković/ Foto: Facebook
Dr. Vladimir Geiger s Hrvatskog instituta za povijest, u Časopisu za suvremenu povijet (ČSP, br.…
Danas nakon jutarnje mise u 52. godini života i 27. godini svećeništva preminuo je velečasni…
Grupa Bijelo dugme, jedno od najutjecajnijih glazbenih imena bivše Jugoslavije, svojim je hitovima obilježila generacije…
Komentiraj