U 82. godini umro je John McCain, ikona američke političke scene, ratni junak, buntovnik Republikanske stranke, senator kojeg su zbog hrabrosti i dubokih moralnih načela poštovali i prijatelji i protivnici.
Sin i unuk admirala rođen je u američkoj pomorskoj bazi u Panami. I sam je odabrao vojnu karijeru. Bio je jedan od najpoznatijih američkih ratnih zarobljenika: sin uglednog admirala u zatvoru u Vijetnamu proveo je pet i pol godina nakon što je srušen vojni zrakoplov kojim je upravljao.
Odbio je pristati na razmjenu prije ostalih zarobljenika. U zatvoru su ga mučili, dvije godine proveo je u samici, fizički se nikada nije potpuno oporavio od torture.
Nakon umirovljenja zbog zdravstvenih razloga stupa na nacionalnu političku scenu.
Arizonu je predstavljao u Senatu više od tri desetljeća. Dva je puta bio u utrci za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, no nije uspio.
Godine 2000. republikansku je nominaciju osvojio George W. Bush. Osam godina poslije McCain je uspio osigurati potporu stranke za predsjedničku nominaciju, ali u Bijelu je kuću ušao demokrat Barack Obama.
Bio je washingtonska institucija, s prijateljima u oba politička tabora na Capitol Hillu. Tvrdoglav i principijelan. Od samog je početka kritizirao aktualnog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. Posljednji put McCain se, samo nekoliko dana nakon operacije, pojavio u Senatu 2017. Došao je kako bi, suprotno većini republikanaca, glasovao protiv opoziva Obamacarea.
Koliko je zbilja bio velik možda najbolje pokazuje čuveni trenutak iz predsjedničke kampanje od prije deset godina.
John McCain tada je bio kandidat svoje republikanske stranke, a njegov protivnik u kampanji bio je demokrat Barack Obama, koji je naposljetku postao američki predsjednik.
Tijekom jedne od debata u kampanji jedna je gospođa prišla McCainu i rekla mu kako je čitala o Obami te da mu jednostavno ne može vjerovati zbog njegova arapskoga podrijetla.
McCain je na njezin istup počeo odmahivati glavom i odmah ju je prekinuo. Očito nije želio da se njegova kampanja svodi na banalne rasprave o nečijem podrijetlu.
“Ne, gospođo, ne gospođo”, kazao je McCain pokazujući svoje duboko neslaganje s ovakvom tvrdnjom.: “On je pristojan, obiteljski čovjek i građanin s kojim se ja slučajno ne slažem u nekim ključnim pitanjima. I zapravo se o tome radi u ovoj kampanji”.
During the 2008 campaign, a woman said she couldn’t trust Obama because “he’s an Arab.” John McCain shook his head. “No ma’am. He’s a decent family man and citizen that I just happen to have disagreements with on fundamental issues, and that’s what this campaign’s about.” pic.twitter.com/xeuMg3xQ3D
— POLITICO (@politico) August 26, 2018
U tandemu s tadašnjom guvernerkom Aljaske Sarah Palin tada 72-godišnji McCain je izgubio je od 25 godina mlađeg Obame. Obama je osvojio 53 posto glasova prema 45,6 posto za McCaina.
U memoarima je izrazio žaljenje što se nije odlučio za tadašnjeg senatora Joea Liebermana, demokrata koji je postao neovisni senator, kao potpredsjedničkog kandidata.
McCaina je nadživjela 106-godišnja majka Roberta. Otac je sedmoro djece. U drugom braku sa suprugom Cindy bio je 38 godina.
Umro je u svom domu u Arizoni samo dan nakon objave njegove obitelji kako je odlučio prestati s tretmanima liječenja tumora na mozgu koji mu je dijagnosticiran prošle godine.
Hina/ Gordan Matković/ Foto: AP