Frontmen grupe “Riblja čorba” Bora Đorđević, preminuo je u srijedu u 72. godini života u bolnici u Ljubljani, gdje je bio smješten zbog ozbiljnih problema koje je imao s plućima. Posljednji put se u javnosti pojavio 1. srpnja, kada je održao poslednji koncert.
“Poštovani prijatelji, s tugom i žalošću obavještavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki”, stoji u Facebook objavi Riblje Čorbe.
Najprije je završio u bolnici u Ljubljani zbog jake upale pluća, a onda mu se pogoršalo stanje te je stavljen na respirator. Grupa je ranije otkazala sve nastupe zbog njegovog zdravstvenog stanja.
“Zbog narušenog zdravstvenog stanja Bori su liječnici zabranili da putuje i izlaže se naporima, zbog jake upale pluća, kao i pogoršanja s kroničnom opstruktivnom bolesti pluća. Naravno, kao i uvijek, pobijedit ćemo bolesti i čim se Bora oporavi, vidimo se na novim druženjima”, poručili su tada članovi benda na službenom Facebook profilu.
Borislav Bora Đorđević poznat i kao Bora Čorba je srpski pisac, pjesnik, glumac i glazbenik te frontmen benda Riblja čorba.
Rođen je 1. studenog 1952. godine u Čačku. Mladost je proveo u Beogradu, a posljednje godine života proveo je u Ljubljani.
Riblja Čorba je debitirala albumom Kost u grlu 1979. godine, koji je postigao veliki uspjeh i odmah ih je lansirao među najvažnije bendove na jugoslavenskoj rock sceni.
Neki od najpoznatijih albuma grupe uključuju Mrtva priroda (1981.), Buvlja pijaca (1982.), Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju (1984.), te Osmi nervni slom (1986.). Njihove pjesme kao što su Lutka sa naslovne strane, Pogledaj dom svoj, anđele, i Dva dinara druže postale su himne generacija.
Kasnije je postao poznatiji po svojim kontroverznim političkim stavovima, osobito tijekom 1990-ih i 2000-ih godina. Njegovi javni istupi i tekstovi pjesama često su izazivali burne reakcije i podijelili publiku. Tijekom 1990-ih godina, Bora Čorba je javno podržavao režim Slobodana Miloševića i bio je blizak s Srpskom radikalnom strankom (SRS) i njenim liderom, Vojislavom Šešeljem.
Kritizirao je međunarodnu zajednicu, NATO i zapadne zemlje, posebno tijekom NATO bombardiranja Srbije 1999. godine.
Nakon pada Miloševićevog režima, Bora je nastavio izražavati svoje političke stavove, podržavajući različite političke stranke i ličnosti u Srbiji koje su imale radikalne ili nacionalističke stavove.
U lipnju ove godine odlikovao ga je Milorad Dodik, za “izuzetne zasluge prema Republici Srpskoj”.
D. M./foto:p
Chef Tomica Đukić, glavni kuhar hrvatske reprezentacije, koji našim nogometašima kuha još od Eura 2016.…
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
Komentiraj