Županijski sud u Zagrebu je po prijedlogu USKOK-a blokirao imovinu donedavnog predsjednika Uprave Janafa Dragana Kovačevića ukupne procijenjene vrijednosti oko 28 milijuna kuna.
Najveći dio tog iznosa, gotovo 19 milijuna kuna, zaplijenjen je u gotovini koju je Kovačević sklonio neposredno prije uhićenja na dvije lokacije u Samoboru i Zagrebu te na njegovim bankovnim računima.
Na spomenute dvije lokacije, Samobor i Zagreb, ukupno je zaplijenjeno najmanje 1,6 milijuna eura u kunama, eurima, dolarima i švicarskim francima.
Zanimljivo je da je 4,5 milijuna kuna pronađeno u stanu Gorana Puklina, suprug azamjenice županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu Mirele Alerić Puklin. Riječ je o jednoj od tri tužiteljice koje su pisale optužnicu u slučaju Agrokor.
Osim milijun eura pronađenih u Toyoti u Samoboru, te oko 4,5 milijuna kuna zaplijenjenih u Zagrebu, Jutarnji list navodi da su istražitelji blokirali značajna sredstva i na njegovim bankovnim računima. Iako je Kovačević u imovinskoj kartici naveo da nema štednje na jednom računu u Addiko banci imao je oko 650.000 eura, a u Zagrebačkoj banci je imao depozit od približno 160.000 eura te račun s gotovo 800.000 kuna.
Ukupno je na računima u banci imao oko 6,9 milijuna kuna
Osim novca sud mu je blokirao nekretnine, mahom stanove, poslovne prostore i pripadajuće garaže na osam lokacija na dobrim adresama u Zagrebu, ukupna površine 637 kvadrata, koje su procijenjene na 9 milijuna kuna.
Ukupno procijenjena vrijednost blokirane imovine Dragana Kovačevića je 28 milijuna kuna.
Istražitelji su provjerili i legalne prihode Dragan Kovačevića i njegove supruge od 2005. do ove godine. Oboje su dobro zarađivali i ukupno su u tom periodu ostvarili primanja nešto manja od 7 milijuna kuna, od čega je više od dvije trećine uprihodio Dragan Kovačević.
No, u istom periodu stekli se nekretnine vrijedne gotovo šest milijuna kuna, koje su manjim dijelom opterećene kreditima, a samo na bankovnim računima imao je još dodatnih blizu sedam milijuna kuna. Kada se tome pridoda zaplijenjena gotovina od 12 milijuna kuna – nesrazmjer između legalnih prihoda i postojeće imovine je prevelik.
Upravo zbog ovakve imovinske situacije te činjenice da ga se tereti da je od ivanićgradskog poduzetnika Kreše Peteka primio najmanje 1,96 milijuna kuna mita, USKOK je zatražio da mu se imovina blokira po zakonskim odredbama o tzv. proširenom oduzimanju imovinske koristi, čemu je sud udovoljio.
M. Marković/foto:cropix