“Nakon batinanja u logoru u Glini jedva sam se micao, a neke su moje suborce tukli do smrti. Kao društvo smo se doveli u situaciju da se branitelji ne respektiraju, da je sramota biti branitelj, pogotovo kad se vidi kakve su presude dobili ovi koji su bili na drugoj strani”, kazao je Damir Vanđelić.
Stanko Palančan (65), komandant zarobljeničkog logora i načelnik sigurnosti Štaba Teritorijalne obrane Glina, Đuro Birač (64), upravitelj zatvora u KPD-u Glina, njegov zamjenik Rade Baždar (64) i stražar Stevan Bjelajac (64) krivi su za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, nepravomoćna je presuda Županijskog suda u Zagrebu koju je donijela sutkinja Željka Skomeršić.
Pačančan je osuđen na 10 godina zatvora, Birač na devet, Baždar na pet, a Bjelajac na sedam godina zatvora. Ukupo 31 godina zatvora.
Sudilo im se u odsutnosti jer su svi u Srbiji i nedostupni su hrvatskom pravosuđu.
– To je premalo i prekasno. Ja sam u zarobljeništvu proveo šest mjeseci. To je presuda za ratni zločin. Nakon više od 20 godina zvali su me da svjedočim u ovom i drugim predmetima, a svako to svjedočenje je ponovna trauma. Trudite se to zaboraviti, a onda ponovno sve proživljavate.
Kao društvo smo se doveli u situaciju da se branitelji ne respektiraju, da je sramota biti branitelj, pogotovo kad se vidi kakve su presude dobili ovi koji su bili na drugoj strani – rekao je Damir Vanđelić za 24 sata.
U intervjuu za Večernji list 31. siječnja ravnatelj Fonda za obnovu Vanđelić je rekao: “Nakon batinanja u logoru u Glini jedva sam se micao, a neke su moje suborce tukli do smrti.”
Sud je utvrdio da su četvorica optuženih krivi što su “od 16. rujna 1991. do 14. ožujka 1992. godine, u prostorijama Kazneno-popravnog doma u Glini, koji je u to vrijeme služio i kao zarobljenički logor, nakon što je veća grupa zarobljenih hrvatskih policajaca i pripadnika Zbora narodne garde po zarobljavanju u Hrvatskoj Kostajnici, kod Tušilovića i u Petrinji dovedena i smještena u prostorije ovog logora, tijekom ispitivanja više desetaka zarobljenika, palicama i električnim kablovima tukli zarobljenike, puštali im struju kroz tijelo pomoću indukcijskog telefona, psihički ih i fizički maltretirali”.
Palančan ne da nije poduzeo ništa da mučenje i batinanje spriječi već je i osobno sudjelovao u batinanju i mučenju zarobljenika.
– Valja izdvojiti okrutnost u postupanju koje je trajalo šest mjeseci. Tijekom tog razdoblja zatvorenici su vođeni čisto planski na ispitivanja sa značajnim elementima sadizma, a uz to proživljavali su i psihičku torturu, bili su tretirani gotovo kao robovi, morali su se kretati sa rukama na leđima i glavom uprtom prema podu, a kada su primjerice bili spremani za razmjenu govorili su da ih vode na strijeljanje – naveo je, između ostalog, u završnim riječima tužitelj Stipe Vrdoljak.
M. Marković/Foto:press
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj