Američko velepsolanstvo jutros je objavila kako Hrvatima više ne treba viza za ulazak u Ameriku.
“Došao je taj dan! Čestitke Hrvatskoj na službenom pridruživanju Programu izuzeća od viza. Ako planirate u Sjedinjene Američke Države poslovno ili turistički, prije putovanja potrebno je ispuniti ESTA prijavnicu na ovoj stranici. I to je to! Detaljne upute i sve informacije donosimo u našem talk showu”U Ameriku bez vize” . Pogledajte video. Odgovore na najčešće postavljena pitanja pronađite ovdje“, objavili su iz američkog veleposlanstva. ambasade.
“Mi slavimo partnerstvo između SAD-a i Hrvatske, danas kao i uvijek”, kaže Drew Giblin, savjetnik za odnose s javnošću u veleposlanstvu SAD-a u videu objavljenom na twitter stranici veleposlanstva.
“Čestitamo Hrvatskoj na pridruživanju Programu izuzeća od viza”, rekla je Ashley Inman, konzul u američkom veleposlanstvu.
Čestitke Hrvatskoj 🇭🇷 on officially joining the #VisaWaiverProgram! Croatians traveling to the #USA 🇺🇸 for business or tourism can now apply for ESTA approval at https://t.co/UmnueGuKRb
FAQ: https://t.co/qIsVYyPoAP pic.twitter.com/S4G8108KqR
— U.S. Embassy Zagreb (@USEmbZagreb) October 23, 2021
Ukidanje viza gotovo 30 godina neriješeno je diplomatsko pitanje u odnosima dviju zemalja. Za ulazak u bezvizni režim potrebno je ispuniti brojne preduvjete, a zadnji koji je Hrvatska trebala zadovoljiti je manje od tri posto odbijenih zahtjeva.
Hrvatska, Rumunjska, Bugarska i Cipar zadnje su članice EU kojima SAD nije ukinuo vize. Hrvatkoj ih je danas ukinuo.
Europska komisija od SAD-a je još 2014. tražila da ukine vize za Hrvatsku i ostale zemlje Unije čiji su građani tada još morali imati taj dokument za ulazak u SAD. Čak je zaprijetila i recipročnim mjerama, ali to se nije dogodilo.
Poljska je tek krajem prošle godine isključena iz tog režima, nakon što je provela kampanju kojom je poticala gospodarstvenike i dužnosnike za koje je bilo gotovo sigurno da će dobiti vizu da predaju zahtjev.
Sličnu je kampanju ove godine provela i Hrvatska, koja je već 30. rujna prošle godine, kada završava fiskalna godina u Americi, spustila broj odbijenih zahtjeva na četiri posto i više nije bila daleko od ostvarenja cilja.
M.M. /Foto: press