Odbor za veterane predložio je da 18. studenoga bude Dan sjećanja na žrtve velikosrpske agresije u Domovinskom ratu, a Dan antifašističke borbe postane spomendan i bude radni dan.
Odbor za veterane predlažio je amandman na Zakon o blagdanima prema kojemu bi 8. listopada ostao praznik, kao Dan neovisnosti, a umjesto njega 22. lipnja, Dan antifašističke borbe, postao bi spomendan i radni dan, javlja N1.
Za takav prijedlog odbor je glasao gotovo jednoglasno, uz jedan suzdržan glas neovisnog Zdravka Ronka.
Kako doznajemo, takav prijedlog stigao je od vanjskih članova odbora: Đure Škvorca i Vedrana Černyja, a službeno ih je podržao HDZ-ov Stevo Culej.
Kako je kazao šef odbora Josip Đakić, veterani nisu dali objašnjenje za takav prijedlog, osim da smatraju da bi 8. listopada trebao ostati blagdan, zbog svega što se taj dan dogodilo i zbog toga što je na taj dan pokušan atentat na državni vrh.
Istodobno, predlažu i da 18. studenoga bude Dan sjećanja na žrtve velikosrpske agresije u Domovinskog ratu, umjesto kako je predloženo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata.
O svemu se na Twitteru oglasio SDP. ‘Hrvatska je antifašistička i demokratska. Partizani su se izborili za slobodu, solidarnost, pravdu i jednakost, vrijednosti antifašizma koji je temelj moderne Europe i hrvatskog Ustava, a Dan antifašističke borbe je s pravom državni praznik’, stoji na njihovom Twitteru.
Premijer Andrej Plenković predstavio je popis predloženih novih blagdana prema kojem bi Dan državnosti bio 30. svibnja, a ne 25. lipnja kao dosad.
Zakonom se predlaže i novi blagdan 18. studenoga – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, blagdan ostaje 5. kolovoza – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.
Kao nove spomendane predlaže se 15. siječnja – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, 9. svibnja – Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom, 25. lipnja – Dan neovisnosti, 8. listopada – Dan Hrvatskoga sabora, i 30. kolovoza – Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu, dok se dosadašnji spomendan 23. kolovoza precizira kao Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma.
M.Marković/Foto:pxll
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj