Ministri financija država članica Europske unije danas bi trebali dati službeno zeleno svjetlo za uvođenje eura u Hrvatskoj. Od 1. siječnja kuna odlazi u povijest, a Hrvatska će postati dvadeseta država koja je nacionalnu valutu zamijenila zajedničkom valutom euro. Kako će se ulazak Hrvatske u europodručje odraziti na gospodarstvo i građane u izazovnim vremenima inflacije?
Posebni savjetnik predsjednika Vlade za ekonomska pitanja Zvonimir Savić kazao je u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog” kako je danas u Bruxellesu zadnji bitan sastanak na kojemu ministri za ekonomiju i financija prihvaćaju formalne odluke koje su vezane za ulazak Hrvatske u europodručje.
Iduće godine, 1. siječnja Hrvatska postaje dvadeseta članica europodručja, sastanci danas počinju iza 10 sati, stoga je u jednom trenutku i točka dnevnog reda – ulazak Hrvatske u europodručje.
Danas se ne očekuju nikakva iznenađenja po tom pitanju. Jako puno posla odrađeno je do sada, sve ključne instance su informirane i donesene su sve ključne odluke.
– Mi danas očekujemo samo formalno prihvaćanje pravnih akata, te cijeli proces privodimo kraju. Danas očekujemo zaključne elemente, poručio je Savić.
Faulend: Za Hrvatsku je sada pravo vrijeme i sreća da se uvede euro
Viceguverner HNB-a Michael Faulend naglasio je kako je za Hrvatsku sada pravo vrijeme i sreća da se uvede euro, jer će nam euro pružiti jedan štit i “sigurnu luku” od svih poremećaja koji se događaju u Europi, pa i globalno.
Istaknuo je kako je povišena inflacija globalni fenomen i to nije fenomen koji samo pogađa Hrvatsku.
– Ta povišenja inflacija ne dolazi samo iz monetarne sfere, ona dolazi primarno van monetarne sfere u europskom krugu. U američkom je situacija sada možda nešto drugačija. Neminovno je da će se kroz neko predstojeće vrijeme događati porast kamatnih stopa. Činjenica je da je tada bolje biti članica eurozone, poručio je.
R.I. /Foto: hrt