OPTUŽENIK za ratne zločine Dragan Vasiljković, poznatiji kao Kapetan Dragan, rođen 1954. godine u Beogradu. Otac mu je poginuo dok je još bio dijete, a 1967. godine s majkom i dvoje braće odselio se u Australiju.
Australsko državljanstvo je, po vlastitim izjavama, dobio 1974. godine. Stanovito vrijeme služio je u australskoj vojsci (pod angliziranim imenom Daniel Snedden), navodno kao vojni instruktor. Bar se tako voli predstavljti. na video svjedočenja u optužnici protiv Miloševića u Haagu, za sebe kaže da je cijeli život insruktor.
Pređutio je da je 1980.-ih godina upravo u Australiji osuđen zbog organiziranja javne kuće u predgrađu Melbournea.
U Beograd se vratio 1988. godine nastojao se baviti poduzetništvom, ali ubrzo dolazi u kontakt sa Službom državne bezbednosti – Udbom, te je zajedno sa Frankom (Frenkijem) Simatovićem preuzima vođenje novoosnovane specijalne jedinice “Crvene beretke”.
Jedinica je do propasti tzv. Republike Srpske Krajine djelovala pod imenom “Knindže”, poslije pod drugim imenima, da bi naposljetku jedinica ostala u cijelosti stacionirana u Srbiji, kao “Jedinica za specijalne operacije” te javno predstavljena kao sastavni dio Državne bezbednosti MUP-a Republike Srbije.
Dijelovi te jedinice su u određenim razdobljima nosili imebna “Vukovi”, “Tigrovi”, “Arkanovci”, “Škorpioni” i slično. U prvoj polovici 1990.-ih godina se njihova veza s Republikom Srbijom nije javno priznavala, a Vasiljković i Milošević na sudu u Haagu pokušali su poreći bilo kakvu vezu Crvenih beretki iz Srbija s Crvenim beretkama koje su sudjelovale u agresiji na Hrvatsku.
Nakon što je 2003. godine bio svjedok tužiteljstva u postupku protiv Slobodana Miloševića u Haagu, 2004. godine se vratio u Australiju, gdje nastavlja živjeti pod imenom Daniel Snedden.
Zahvaljući Mati Bašiću i Katarini Brozović Bašić, koji su uspjeli animirati australske medije za lik i djelo Dragana Vasiljkovića, objavljena je serija tekstova o ratnim zločinama Kapetana Dragana. “The Australian” je u 2005. godine objavio članak u kojem su detaljno opisani Vasiljkovićevi zločini. U članku se navodi da je Vasiljković počinio djela torture, da je odobravao da njegovi vojnici također čine takva djela, da je višekratno silovao jednu ženu u Zvorniku (BiH), te da je dopustio izvođenje jednog pokolja.
Vasiljković je tužio “Nationwide News”, nakladnika “The Australiana”, a na sudu je dokazao – prema standardu dokazivanja koji se primjenjuje u građanskim parnicama u Australiji – da je Dragan Vasiljković doista počinio zločine koji su opisani u tekstu iz 2005. godine.
U siječnju 2006. godine australskih vlasti uhapsile su ga na zahtjev Republike Hrvatske za izručenjem.
Osumnjičen je da je u lipnju i srpnju 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi te u veljači 1993. u Bruškoj kod Benkovca mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike Hrvatske vojske i policije. Tereti ga se i da je kao zapovjednik postrojbi za posebne namjene u srpnju 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske postrojbe JNA, izradio plan napada i zauzimanja glinske policijske postaje, prigradskog naselja Jukinca te sela Gornjeg i Donjeg Viduševca.
U pritvoru je ostao do 2009. kad je Federalni sud odbio zahtjev Hrvatskeza izručenjem. Australski vrhovni sud u ožujku 2010. godine poništio odluku Federalnog suda, a Vasiljković nakon toga bježi ali je nakon opsežne potjere uhićen.
Nakon 9 godina ekstradicijske procedure, koje je u većini proveo u australskom zatvoru, Hrvatskoj je zručen je 9. srpnja 2015. godine.
Sutra ćemo objaviti pismo koje je Dragan Vasiljković 1991. pisao Komandi Teritorijalne obrane Srbije, u koje kuka nad svojim statusom, a iz koga se vidi da je suradnik Službe državne bezbednosti
M. Marković/foto: icty.org