Olujni vjetar zahvatio je Hrvatsku. Crveni meteoalarm na snazi je za cijeli Jadran, a olujni vjetar prouzročio je brojne probleme i na kontinentu.
DHMZ-ovi navodi da su na starom Masleničkom mostu zabilježeni udari vjetra od gotovo 195 km/h, a na Paškom mostu zabilježeni su udari od 216 km/h!
“Užas na cesti Maslenica-Posedarje… apokaliptičko stanje, opisao je vozač koji je naletio na prevrnuti šleper i dodao: “U trenutku kad sam davao izjavu policiji još jedan šleper se prevrnuo iza nas”, kazao je za vecernji.hr.
Počupana stabla, urušeni krovovi i oštećeni automobili na zagrebačkim ulicama. U Novom Zagrebu padali su i betonski blokovi s nebodera.
Za četvrtak meteorolozi HRT-a prognoziraju smirivanje, ali još u početku ponegdje olujni pa i orkanski vjetar.
Bura je opustošila dalmatinske ulice. Na prometnicama diljem zemlje traju ograničenja zbog orkanskih udara bure, a otočani su odsječeni od kopna.
Hrvatska vatrogasna zajednica izvijestila je kako su zbog nevremena tijekom dana imali preko 90 intervencija, a radilo se uglavnom o uklanjanju stabala i grana te dijelova limova i fasada sa objekata u više hrvatskih županija.
U razdoblju od 7,00 do 15,30 sati na području Grada Zagreba zabilježeno je 25 intervencija, u Zagrebačkoj županiji njih 27, Koprivničko-križevačkoj 12, Međimurskoj 11, Osječko-baranjskoj sedam te Splitsko-dalmatinskoj pet.
Snažan vjetar otkinuo je oko 350 kvadratnih metara limenog krova u Zagrebu na Maksimirskoj cesti 284. Dijelovi krova su pali na parkiralište te oštetili desetak automobila. Na intervenciji koja je u tijeku sudjeluje 15 vatrogasaca sa četiri vatrogasna vozila iz JVP Grada Zagreb-a i DVD-a Sesvete.
Bura je na Jadranskoj magistrali u Posedarju kod skretanja za Vinjerac prevrnula dva kamiona, zbog čega je u potpunosti prekinut promet tom dionicom, izvijestila je zadarska policija.
Državna cesta Benkovac-Obrovac gotovo sat vremena, od 17.10 do 18 sati, bila je zatvorena za sav promet, jer je vjetar prevrnuo prikolicu teretnjaka.
Zbog olujne bure i višemetarskih valova na Jadranu su drugi dan za redom u prekidu sve katamaranske linije prema srednjodalmatinskim otocima, a prekinuto je i više trajektnih linija, doznaje se u Jadrolinijinoj agenciji u Splitu.
Olujna bura mjestimično dostiže udare gotovo 90 kilometra na sat što stvara višemetarske valove na moru koji ometaju plovidbu. Postupno smirivanje vremenskih prilika na Jadranu može se očekivati u četvrtak.
Poginula jedna osoba u nevremenu na našičkom području
U olujnom nevremenu, koje je u utorak zahvatilo Osječko-baranjsku županiju, najviše je stradalo našičko područje. U 10-ak minuta snažan vjetar i pijavica prouzročili su popriličnu materijalnu štetu na krovovima stambenih i gradskih objekata.
Olujni vjetar bio je i neizravan krivac za izgubljen ljudski život. Naime 63-godišnjakinja je poginula dok je na tavanu pokušavala popraviti porušene crijepove te je izgubila ravnotežu i pala, potvrdio je za HRT glasnogovornik Policijske uprave osječko-baranjske Zoran Kon.
Našički gradonačelnik Josip Miletić ističe da se šteta sanira i da je stanje pod nadzorom.
U mnogim krajevima će vjetar u idućim satima još ojačati, zato su i dalje na snazi crvena i narančasta upozorenja meteoalarma.
Crveni alarm znači da je vrijeme izuzetno opasno, da je prognoziran intenzivan meteorološki događaj. Moguće su velika šteta i nezgode s opasnošću po život. Konkretno, večeras će vjetar još malo ojačati – u unutrašnjosti će biti udara do 110, a na Jadranu do 185 kilometara na sat, navodi RTL.
Hrvatska se nalazi točno između duboke i jake ciklone s istoka Europe, te snažne anticiklone na zapadu. Zbog velike razlike u tlaku zraka između ta dva sustava, imamo ovako jaki vjetar. Ispada da je ovo navjetrovitiji dan u Hrvatskoj u posljednjih 266 dana, odnosno od svibnja prošle godine. A ako na obali danas neki udar vjetra prijeđe 198 kilometra na sat, što bi se moglo dogoditi, onda će ovo biti najvjetrovitji dan u posljednje tri godine!
R.I. /Foto: društvene mreže