Bivša ministarica Gabrijela Žalac je uhićena! Potvrđeno je to kratkim priopćenjem iz Ureda europskog javnog tužitelja. Europski istražitelji reagirali su na aferu iz 2018. godine. Softver koji je vrijedio 2,9 milijuna kuna, njezino ministarstvo je tvrtki Ampelos iz Podstane platilo 13 milijuna, odnosno 16,24 mil. kuna s PDV-om.
U priopćenju Europskog ureda javnog tužitelja stoji da su uhićene četiri osobe. Jedna od njih je Gabrijela Žalac.
“Četiri osobe uhićene zbog sumnje na prijevaru u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU Ured europskog javnog tužitelja u suradnji s hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta provodi hitne dokazne radnje danas, 10. studenoga 2021. godine, u Hrvatskoj”, priopćio je Europski ured javnog tužitelja.
“Navedene radnje odnose se na četiri osobe za koje se sumnja da su počinile kaznena djela u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU te u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), vezano uz postupke javne nabave informatičkog sustava.
Ured europskog javnog tužitelja će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost. Do tada neće biti objavljivane nikakve dodatne pojedinosti”, stoji u priopćenju.
Ispred obiteljske kuće Gabrijele Žalac u Vinkovcima od ranih jutarnjih sati bila su parkirana dva civilna vozila, jedan zagrebačkih i drugi osječkih registracijskih oznaka, za koje se pretpostavlja da su policijska vozila.
Nedavno je objavljeno da policija provodi kriminalističko istraživanje u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Kako se tada pisalo, policija je krajem rujna ušla u Ministarstvo s nalogom za pretres. Predmet istraga bio je posao koji je tvrtka Ampelos 2018. godine dobila od Ministarstva regionalnog razvoja, kojim je tada upravljala Gabrijela Žalac. Ampelos je za razvoj Informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem potpisao ugovor vrijedan 13 milijuna kuna bez PDV-a.
Ministarstvo je na taj projekt prvo planiralo potrošiti 5.764.800 kuna. Potom su 2017. procijenili vrijednost na 9 milijuna i 860 tisuća kuna, da bi na kraju, 2018., završili na spomenutih 13 milijuna, odnosno 16,24 mil. kuna s PDV-om.
Sporni posao počeo je direktnom dodjelom u rujnu 2017. da bi, nakon što je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) poništila odluku o dodjeli posla, na raspisanom javnom natječaju pobijedila tvrtka Marija Jukića, Ampelos, koja se jedina javila na natječaj.
Prije dobivanja posla tvrtka Ampelos imala je samo jednog zaposlenog te se borila s blokadama. Tvrtka je registrirana za 64 djelatnosti, vlasnik je Marko Jukić, a osim s Ministarstvom Gabrijele Žalac, poslovala je s brojnim jedinicama lokalne samouprave. Nedugo prije nego što se javila na natječaj kod ministrice Žalac bila u blokadi.
M.M: /Foto: