Brigadir Elvis Burčul, nekadašnji zapovjednik Počasno-gardijske bojne, zakonito je umirovljen, a pritom Ministarstvo obrane i ministar obrane nisu prekršili niti jednu zakonsku odredbu, piše u petak Jutarnji list.
Odlučio je tako Visoki upravni sud u Zagrebu , koji je u tom slučaju donio presudu u studenom prošle godine. Presuda je pravomoćna i Burčul nema pravo žalbe na nju, prenosi list.
Ova presuda bi mogla imati implikacije i na unutarnje političke odnose u zemlji. Predsjednik Zoran Milanović više od godinu dana traži da MORH poništi odluku o Burčulovom umirovljenju i vrati ga na mjesto zapovjednika PZB-a, a dok se to ne dogodi, odbija bilo kakve razgovore o imenovanjima na veleposlaničke i druge dužnosti. na koji mora dati svoj supotpis.
Tako je cijeli državni sustav više od godinu dana talac slučaja Burčul . Nakon ove presude Milanović više nema argumenata da vraćanjem Burčula u vojni sustav ucjenjuje Vladu i blokira imenovanja u vojnom i diplomatskom sustavu.
Odlukom ministra obrane Marija Banožića brigadir Elvis Burčul otišao je u mirovinu s pravom na otpremninu 19. listopada 2021. Nekoliko dana ranije predsjednik Milanović je na prijedlog načelnika Glavnog stožera OSRH admirala Roberta Hranj produžio mirovinu. Burčulov mandat zapovjednika PZB-a do 31. prosinca te godine, ali bez suglasnosti ministra obrane što je protivno Zakonu o obrani. To umirovljenje početak je sukoba između predsjednice Republike i ministra obrane koji traje i danas i sve je brutalniji.
Iako Milanović više od godinu dana javno traži ukidanje mirovine i povratak Burčule na posao, to uopće nije bio plan. Nakon što je dobio rješenje o umirovljenju, Burčul je odmah podnio zahtjev za mirovinu i uzeo otpremninu. Prema našim informacijama, kreće se između 6600 i 9300 eura .
Istovremeno, Burčul je podnio tužbu Upravnom sudu u Zagrebu tražeći poništenje rješenja o prestanku službe. Kao glavni argument u tužbi navedeno je da nije bio na listi za izbor te da je njegovo imenovanje potpisala predsjednica RH. No, u tužbi Burčul ne navodi da uz poništenje rješenja o prestanku službe sud donosi i rješenje o njegovom vraćanju na posao.
Stoga se Burčul nije želio vratiti na čelo Počasno-zaštitne bojne i u Oružane snage, što Milanović traži više od godinu dana. Kad bi eventualno dobio spor, Burčul bi imao moralnu satisfakciju što je nezakonito umirovljen i temelj za građansku tužbu protiv MORH-a kojom bi mogao tražiti novčanu odštetu, piše novinar Jutarnjeg lista Krešimir Žabec.
Hina/Foto:pxll