Čestitke ministrici Pusić: BiH i Srbija će za sanaciju šteta od poplava dobiti više od 13 milijardi kuna međunarodne pomoći, a Hrvatska ništa.
Piše Marko Marković
U organizaciji Europske komisije, Francuske i Slovenije, a pod nazivom „Izgradimo zajedno” u Bruxellesu je 16. srpnja 2014. održana Međunarodna donatorska konferencija za pomoć Bosni i Hercegovini i Srbiji za saniranje posljedica nedavnih poplava. Hrvatsku je predstavljala pomoćnica ministrice vanjskih i europskih poslova Vesna Batistić-Kos.
Sudionici konferencije, 80 predstavnika država, međunarodnih organizacija i financijskih institucija, obećali su bespovratnim zajmovima i kreditima pomoći Bosni i Hercegovini s 809 milijuna eura, Srbiji sa 995 milijuna eura, a sa 41,4 milijuna eura pomoći će buduću regionalnu suradnju. S obzirom da nije u kategoriji primateljica pomoći, Hrvatska je na konferenciji sudjelovala samo u ulozi zemlje donatora.
Hrvatska predstavnica na Konferenciji Vesna Batistić-Kos na Konferenciji je istaknula da su nedavne poplave, koje su pogodile Hrvatsku, BiH i Srbiju, ukazale na potrebu da se proces obnove provodi u regionalnom okviru. Naglasila je da je Hrvatska od početka pomagala susjednim zemljama slanjem spasilačkih timova i upućivanjem financijske pomoći, a konkretno iz državnog proračuna Srbiji je donirala iznos od 382 tisuće eura, a Bosni i Hercegovini dala 1 390 tisuća eura.
Pomoćnica ministrice Pusić je dodala i da će Hrvatska do kraja godine prema BiH reprogramirati projekte u vrijednosti od 1.350.000 eura kako bi se pomoglo stanovništvu u poplavljenim područjima. Naglasila je i da je Hrvatska unutar Europske komisije pokrenula inicijativu za izradu novog integriranog mehanizma kojim bi EU mogla cjelovito djelovati u sprječavanju posljedica budućih prirodnih nepogoda prema državama u različitom statusu.
Usporedbe radi zemlje u okruženju, koje nisu trpile štete od poplave, nisu bile tako široke ruke prema BiH i Srbiji kao Hrvatska. Mađarska je dala milijun eura, Rumunjska i Makedonija po 200 tisuća, Bugarska 50 tisuća. Japan je dao 300 tisuća dolara, Italija dva milijuna eura, Austrija četiri. Slovenija i Kosovo za sada nisu dale još ništa.
Stanovnici poplavljenih područja u Hrvatskoj još uvijek čekaju konkretnu pomoć države. Crveni križ je počeo dijeliti novac, ali njega su ionako prikupili hrvatski građani, a vlada tek kreće u obnovu iako je prošlo dva mjeseca od katastrofe.
Bosna i Hercegovina i Srbija trebale bi za sanaciju šteta od poplava dobiti više od 13 milijardi kuna, a Hrvatska će ostati praznih ruku.
Toliko o moći i utjecaju hrvatske ministrice vanjskih poslova.