Na svečanosti u Moskvi povodom obilježavanja godišnjice aneksije Krima, Vladimir Putin izazvao je burne reakcije.
Dio njih odnosio se i na skupocjenu jaknu koju je nosio. Naime, je riječ o jakni vrijednoj milijun i pol rubalja odnosno nešto više od 95 tisuća kuna ili 12.600 eura. Što je ekvivalent oko 25 prosječnih ruskih plaća.
Jakna o kojoj se priča je talijaskog brenda Loro Piana, a mogu si ju priuštiti samo najbogatiji.
– Dok se Rusi svađaju oko namirnica u supermarketima, Putin se pred publikom pojavio u jakni Loro Piana za gotovo milijun i pol rubalja, objavio je jedan korisnik na Twitteru.
Prosječna plaća u Rusiji (podaci Rosstata za prosinac 2021.) je 540 eura s tim da dvije trećine Rusije imaju plaću manju od nacionalnog prosjeka. Rusija je velika država pa su razlike među pojedinim regijama velike.
Prema podacima Rosstata najmanje prosječne plaće su u Ivanovoj oblasti, Altaj Republici i regijama uz Kavkaz – manje od 330 eura. Najveće plaće nisu u glavnom gradu Moskvi ( gdje su blizu 1000 eura) nego u salbo naseljenim regijama istoka i sjevera Rusije gdje se vade minerali, nafta, zlato i dragulji.
U jednom trenutku Putin je je iznenada nestao s malih ekrana usred govora na svečanosti u Moskvi u povodu obilježavanja godišnjice aneksije Krima 2014. godine, ali se nakon 15- tak minuta ponovno pojavio.
Putin je upravo hvalio herojstvo ruskih vojnika angažiranih u Ukrajini, pred desecima tisuća ljudi na stadionu Lužnjiki, kada je ruska javna televizija Rusija-24 počela prikazivati druge trenutke s tog istog događaja, službene govore i domoljubne pjesme.
Predsjedbik Ukrtanije Volodimir Zelenskoj Putinu je nakon skupa poslao poruku: “A sad zamislite da je tom stadioni 14.000 leševa ruskih vojnika” aludirajući na broj poginulih pripandika ruskih snaga u agresiji na Ukrajinu. To su podaci kojima operiraju Ukrajinici.
Rusi su priznali da je, do 2. ožujka, poginulo je 498 vojnika, a američke obavještajne službe procjenju da je u prva tri tjeda agresije na Ukrajinu poginulo oko 7.000 ruskih vojnika
Dužnosnici Pentagona rekli su za New York Times da su podatke prikupili analizom satelitskih slika i video sadržaja koji prikazuju ruske tenkove i vojsku. Naglasili su da broj poginulih nije potpuno precizan.
“Procjene pokazuju da je više od 150.000 ruskih vojnika ušlo u Ukrajinu od 24. veljače, pri čemu je između 14.000 i 21.000 vojnika ozlijeđeno”, objavio je Sky News.
M.Marković/Foto:AFP
Zbog zaraze slinavke i šapa koji su poharali farme u Mađarskoj i Slovačkoj na hrvatskim…
Muškarac iz Velike Britanije, Oliver Holroyd (29), otputovao je u španjolski grad Benidorm, omiljeno odredište partijanera,…
Hrvatska radiotelevizija (HRT) upozorila je javnost na novu prevaru koja se širi putem email poruka.…
Komentiraj