“Grobnica Josipa Broza Tita neće biti izmještena iz Kuće cvijeća u Beogradu jer je Tito dio jugoslavenske i srpske povijesti”, izjavio je srpski predsjednik Aleksandar Vučić reagirajući na ideju gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića da se Kuće cveća premjesti u Kumrovec, objavio je portal Politico.
“Nikad nisam bio ljubitelj komunista i komunističkog režima, ali Josip Broz je dio naše povijesti. Živio je ovdje, pokopan je ovdje i ostat će dio jugoslavenske i srpske povijesti”, rekao je Vučić u intervjuu za Politico, odbacivši ideju gradonačelnika Beograda i svog stranačkog kolege iz vladajuće Srpske napredne stranke.
Prvi čovjek Beograda, izabran nakon nedavnih izbora, za koje je oporba tvrdila da su pokradeni, najavio je ranije ovog tjedna inicijativu za izmještanje groba jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita iz Muzeja Jugoslavije te grobnice četvorice narodnih heroja s Kalemegdana, rekavši da “jednom zauvijek treba raščistiti s boljševizmom i komunizmom”.
Prvi koji je javno zagovaro progon Tita iz Beograda bio je Vojislav Šešelj, Vučićev šef, ideolog i uzor u ranoj fazi njegove karijere, a da će ukloniti Tita iz Kuće cvijeća prije par najavio je gradonačlenik Beograda, Aleksanadar Šapić.
Šapić: Izmještanje grobnice je ekstremno važna stvar za Srbe
Šapić smatra da je izmještanje grobnice Josipa Broza Tita “ekstremno važna stvar za srpski narod i budućnost zemlje”. On je istodobno najavio i inicijativu da se u parku na Terazijskoj terasi, u središtu srpske prijestolnice, podigne spomenik četničkom vođi iz Drugog svjetskog rata, osušenom pa rehabilitiranom ratnom zločincu Draži Mihailoviću.
Draža Mihailović 1946. na sudu u Beogradu osuđen za izdaju i ratne zločine. Nakon što je odbijena žalba, Mihailović je zajedno s još osam časnika pogubljen 17. srpnja 1946. godine. Tijela su pokopana u neobilježenom grobu na mjestu pogubljena u oko 200 metara od bivše Kraljevske palače u Beogradu.
Draža Mihailović je 14. svibnja 2015. godine Viši sud u Beogradu rehabilitirao, vraćena su mu građanska prava oduzeta 1946. godine, čime se smatra neosuđivanim. Sud nije ulazio u zločine zbog kojih je osuđen, rehabilitiran je jer je Viši sud utvrdio proceduralne greške na suđenju 1946. pa je presuda poništena.
Josip Broz Tito, doživotni predsjednik SFR Jugoslavije, poslije smrti 1980. pokopan je u mauzoleju nazvanom Kuća cvijeća, koja je danas dio Muzeja Jugoslavije, a njegovu pogrebu je uz najviše počasti nazočilo više od 200 delegacija iz cijelog svijeta.
Zajednička grobnica četvorice narodnih heroja – Ive Lole Ribara, Đure Đakovića, Moše Pijade i Ivana Milutinovića – nalazi se u okviru povijesne tvrđave i gradskog parka Kalemegdan.
Šapić je novinarima rekao da je odluka o izmještanju “u nadležnosti ministarstva kulture” jer je Kalemegdan pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, kao i Muzej Jugoslavije, ali da će “gradske vlasti učiniti sve da dođe do izmještanja grobnica”.
Šapić je ranije govorio da bi najradije Titove posmrtne ostatke iz Kuće cvijeća poslao u Kumrovec.
Načelniku Općine Kumrovec Robertu Šplajtu ta ideja se dopala pa je je na Šapićevu najavu reagirao euforično: “Titov grob u njegovom rodnom mjestu maloj hrvatskoj općini bi mogao podariti i do milijun posjetitelja godišnje.”
M.M. /Hina/Foto: Tanjug