Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će SAD za nekoliko dana uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. Cijena goriva u Srbiji veća je nego u Hrvatskoj, a prosječna plaća je oko 40 posto niža. Benzin je 1,53 eura, a dizel 1.68 eura.
“Sjedinjene Američke Države uvode za nekoliko dana pune sankcije protiv Naftne industrije Srbije zbog ruskog vlasništva”, izjavio je Vučić 13. prosinca za televiziju Informer.
Rekao je da će Velika Britanija i Europska unija vjerojatno slijediti SAD u uvođenju sankcija, što bi moglo značiti obustavu isporuka nafte naftovodom iz Hrvatske. “Još čekamo da dobijemo službeni dokument s detaljima”, rekao je Vučić.
Istaknuo da će sankcije dodatno zakomplicirati odnose s Rusijom, naglasivši da Srbija mora pažljivo razmotriti sljedeće korake.
“To nam otvara probleme s ruskim prijateljima, od političkih do ekonomskih. Što je cilj? Da uvedemo sankcije Rusiji? Nerealno je. Moramo vidjeti što će konkretno biti navedeno, koliki rok će nam ostaviti i što će se podrazumijevati pod tim sankcijama. Na primjer, je li moguće smanjenje ruskog vlasništva ispod 50 %? O tome ćemo morati razgovarati s Rusima”, rekao je Vučić.
“Odluka koja se dugo spremala”
Dodao je da Srbiju očekuju i pregovori o plinskom aranžmanu te da su za ovu zimu postigli sve potrebne dogovore.
“Ovo je geopolitička odluka koja se spremala dugo i nije iznenadna. Znali smo da Europa razmatra sankcije već više od dvije godine, ali ne i da SAD sprema ovakav potez. Zbog toga smo inzistirali na izgradnji naftovoda prema Mađarskoj, kako bismo imali alternativu. Naći ćemo rješenje, ali moramo razgovarati i s Amerikancima i s Rusima”, poručio je Vučić.
Na pitanje hoće li s novim vlastima u SAD-u biti drugačije, Vučić je upitao tko im to jamči.
“Što ćemo, ako oni kažu da odluka vrijedi od 1. siječnja, kako sam ja dobio informaciju. Moraju nam ostaviti određeni rok. Je li taj rok 10 dana, 15 dana, mjesec dana, dva, tri ili šest, nemam pojma. Ali neki rok moraju ostaviti.
Kada taj rok prođe, hoće li to biti promijenjeno ili neće, ne znam. Mogu samo nagađati. Niti bilo tko drugi zna. Ali nitko od nas ne može se igrati”, rekao je Vučić.
Mogućnost uvođenja sankcija NIS-u koju je naveo Vučić nije potvrđena od SAD i Velike Britanije.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gasprom Njeft i njene krovne kompanije Gasprom.
Beograd se od početka ruske invazije na Ukrajinu odbija pridružiti zapadnim sankcijama Moskvi i nastavlja održavati veze s Moskvom.
Zemlja dominantno zavisi od Rusije u energetskom sektoru, a Gasprom je jedini dobavljač plina Srbiji i većinski vlasnik oba plinovoda kojim se plin iz Rusije doprema do domaćinstava i industrije u Srbiji.
Posljednji sporazum o isporukama plina, koji su u svibnju 2022. dogovorili Aleksandar Vučić i ruski predsjednik Vladimir Putin, ističe u ožujku 2025. godine.
Oporbeni čelnici u Srbiji godinama ponavljaju da su Nafta industrija Srbije (NIS) i Vojvodina gas za bagatelu prodani Rusiji ( za oko 20 posto realne vrijednosti), a ta koruptivna prodaja, koja je na razini nacionalne izdaje, pravdana je očekivanjem da će Rusija pomoći Srbiji da sačuva Kosovo.
Cijena goriva u Srbiji veća je nego u Hrvatskoj, a prosječna plaća je oko 40 posto niža. Cijena benzina je 1,53 eura, a dizela 1.68 eura.
M. Marković/Foto: Press
Predsjednička kandidatkinja Možemo! Ivana Kekin rekla je danas da se neće povući iz utrke za Pantovčak nakon…
U stranci Možemo održana je presica na kojoj su Sandra Benčić, koordinatorica stranke, i Ivana…
Tijekom sad već dvadesetogodišnjega bavljenja hrvatskim rubnim krajevima nikad me nisu toliko čudila otkrića do…
Komentiraj