Vučić smijenio veleposlanicu Jelenu Milić. Vrijeđala je Thompsona i Popovca

25 ožujka, 2025 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

U Službenom glasniku Republike Srbije objavljen je ukaz Aleksandra Vučića o opozivu s dužnosti izvanredne i opunomoćene Veleposlanice Republike Srbije u Republici Hrvatskoj Jelene Milić, objavili srbijanski mediji.

Jelena Milić imenovana je za veleposlanicu prije dvije i pol godine, a poslije nekoliko incidenata tijekom mandata vraća se u Beograd. Razlozi opoziva službeno nisu navedeni, niti je vijest objavljena na mrežnoj stranici Ministarstva vanjskih poslova.

Prije tjedan dana iz srpskog veleposlanstva u Zagrebu su kratko priopćili da je odgođen prijam povodom Dana državnosti te zemlje, koji se trebao održati u srijedu, 19. ožujka.Kao razlog su naveli “nepredviđene okolnosti”.

Milić je rođena 1965. godine, po obrazovanju je tehničar za nuklearnu fiziku, studirala je elektrotehniku, ali taj fakultet nije završila. Bila je, kako reče u jednom intervjuu, Tuzlanka, Jajčanka, pa Beograđanka.

Diplomirala je u zreloj dobi, s više od 50 godina. Na Univerzitetu Union Nikola Tesla stekla je zvanje master inženjer menadžmenta.

Bila je izvršna direktorica CEAS-a do 2021. godine. Centar je tada zauvijek zatvoren, a ona se približila Vučiću, istom onom od kojega je pobjegla tijekom jedne televizijske debate.

Prije imenovanja na diplomatsku dužnost Jelana Milić je vodila Centar za euroatlantske studije (CEAS) i u Srbiji slovila kao  “NATO djevojka”.  Kao protivnica Vučićeve vlasti često je bila meta napada režimskih medija.

Zagovarala je članstvo Srbije u Europskoj uniji i NATO-u, zbog čega je bila omiljeni sugovornik zapadnjačkih medija, a u Srbiji slovila kao  “NATO djevojka”.

Svađa s Vučićem

Zapamćene su i njene polemike i svađe s Miroslavom Lazanskim, a na primjedbu na je “NATO djevojka” Vojislav Šešelj ju je nazvao “NATO picajzlom”.

U jednoj od debata na TV Pinku on joj je rekao da ‘njezina politika ne donosi dobro Srbiji’ i da je sve što je rekla ‘protiv interesa Srbije’. Demonstrativno je napustila studio, ali otprilike tada započinje metamorfoza.

Četiri godine kasnije Vučić ju je, na zgražanje srpskih radikala, poslao u Zagreb. Objasnivši kako ona, bez obzira što nema nikakvo diplomatsko iskustvo, itekako zna što je dobro za Srbiju. Ključan trenutak, smatraju mnogi, bilo je njezino javno zalaganje za “korekciju administrativne linije između Beograda i Prištine”, odnosno za podjelu Kosova upravo u trenutku u kojem je Vučić pokušao progurati taj koncept.

Predaju vjerodajnica predsjedniku Zoranu Milanoviću većina medija popratila je osvrtima na njezinu “smjelu modnu kombinaciju”.

Fotografije s predaje vjerodajnica objavljene su na službenom profil veleposlanstva Srbije u Zagrebu, na kojemu se mogu pročitati i brojni komentari na račun modnog izbora nove veleposlanice. ‘Bruka’, ‘Je li ovo moguće?’, ‘Je li ambasada Srbije u Maksimiru?’, ‘Tko je leopardica?’, pitali su  srpski tviteraši

Svojedobno se pohvalila i da je položila cvijet ispred spomenika Prekinuto djetinjstvo u Slavonskom Brodu, posvećenom, kako je ona to formulirala, za 402 djece nastradale ‘u sukobima devedesetih u Hrvatskoj’.

Zamijećen je i njezin posjet Vukovaru, kad je u knjigu dojmova Vodotornja zapisla: “Nema riječi. Samo sućut za nevine civilne hrvatske žrtve. I vječno poštovanje.”

Od NATO djevojke do Šešeljevke

U Srbiji je, očekivano, zbog toga bila izložena hajci, što ju je nagnalo da post o svom posjetu Vukovaru ukloni s privatnog Facebook profila, na kojemu uglavnom dijeli Vučićeve misli. Aplaudirajući i njemu i sebi.

Od nekadašnje “NATO djevojke”, ili “NATO picajzle”, kako ju je nazvao Šešelj, pretvorila se u klasičnu Šešeljevku.

Mediji neskloni Vučiću pišu kako je Jelena Milić danas postala sve ono protiv čega se ranije borila. Uz napomenu kako ni njezin život prije Vučića, koliko god ona tvrdila drukčije, nije bio baš tako akademski uzbudljiv. Uostalom, diplomirala je s više od 50 godina.

Imenovanje izazvalo čuđenje

Milić se smatra osobom koja se dobro razumije u euroatlantske odnose i odnose Srbije s EU-om i NATO-om, kao i u pitanja ruskog utjecaja na zapadnom Balkanu i statusa Kosova. Njezino imenovanje veleposlanicom Srbije u Zagrebu izazvalo je, u jeku predizborne kampanje za parlamentarne i predsjedničke izbore u Srbiji, osude na konzervativno-desnom krilu srbijanske oporbe.

Milić se izrodila u glavnu zvijezdu tradicionalnog primanja Srpskog narodnog vijeća (SNV) na pravoslavni Badnjak, kada ga je demonstrativno napustila ‘zbog izostanka reakcije predstavnika SNV-a na navode iz pisma dobitnika prve nagrade’ – književnice Jasminke Petrović i redatelja Radivoja Raše Andrića.

Oni su u tom pismu, između ostaloga, zahvalili mladima u Srbiji jer ih ‘ovih dana uče kako se leti i kako se svijetli’. Ambasadoricu je to toliko naljutilo da je skup – napustila. Ubrzo potom uslijedilo je objašnjenje.

Odlazak s domjenka

Da budemo sasvim jasni, otišla sam jer je dio dužnosnika SNV-a pljeskao dijelu pisma, koje ne želim cenzurirati i to nije moj posao, ali ja sam ambasador Srbije u Hrvatskoj. Vodstvo SNV-a je pljeskalo pismu u kojemu se spominje podrška mladima u Srbiji. Nažalost, velik dio tih mladih smatra da su moje državno vodstvo ubojice i da imaju krvave ruke.

Ono što sam ja uradila je najmanje moguće što bi bilo koji ambasador u bilo kojoj zemlji uradio. Nisam bila iznervirana, kako mediji to insinuiraju, reagirala sam kao i svaki drugi veleposlanik na flagrantnu uvredu moje države’, rekla je svojedobno Milić.

‘Podsjećam vas, bila sam jedna od vođa nenasilnog pokreta otpora protiv Miloševića. Ja znam što su nenasilne metode borbe, znam što su diktatorski režimi, sad sam ambasador zemlje koja je kandidat za EU. Ne znam gdje mladi koji sada demonstriraju trebaju poletjeti, mi ne znamo njihove političke aspiracije. Optužiti sve odjednom da su im ruke krvave nije u duhu vladavine prava’, dodala je.

Milić o Thompsonu

Jedan od njezinih incidenata zbio se prošlog tjedna, kad je napustila konferenciju o nacionalnim sustavima zaštite hrvatske manjine u Srbiji i srpske manjine u Hrvatskoj, održane u Novinarskom domu u organizaciji Hrvatskog novinarskog društva (HND).

Njezin izlazak uslijedio je nakon izjave Jasne Vojnić, čelnice Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji i zastupnice u Saboru, koja je državni vrh Srbije optužila za širenje govora mržnje prema hrvatskoj zajednici u toj zemlji.

Prije odlaska je komentirala pjesmu “Ako ne znaš što je biloMarka Perkovića Thompsona.

“Između ostalog, ta pjesma je o tome koliko se Hrvatska nije suočila sa svojim zločinima. Mislim da je situacija zaista vrlo opasna i da je vrijeme da se pojedinci iz Hrvatske koji rade probleme po Srbiji imenuju i da to ni na koji način nije govor mržnje koji širi državni vrh Republike Srbije”, rekla je Milić pa otišla s konferencije.

Krajem veljače ove godine pojavila se na tribini koja se održala u centru Zagreba pod nazivom Thompson über alles u organizaciji Privrednika, srpskog privrednog društva.

Sugovornici su bili građanski aktivist Zoran Pusić, saborski zastupnik Nino Raspudić i povjesničar Hrvoje Klasić. Na tribini se raspravljalo mirno sve dok se iz publike nije javila Jelena Milić.

“Mi cijelu večer pričamo o ustašama i četnicima, o Srbima i partizanima, o 1941. i tako dalje. Ja sam ambasadorica Republike Srbije, koja ima bolji izvještaj suočavanja s prošlošću nego što ima Hrvatska”, napala je ambasadorica goste tribine.

“Srbija nema presudu za zajednički zločinački pothvat o kojem pjeva pjesma Ako ne znaš šta je bilo. To je vaš problem, žao mi vas je i voljela bih da pratite politiku Srbije koja je u tom pravcu puno progresivnija od vas”, nastavila je, uz negodovanje publike.

“Meni je žao vas ako doista mislite ovo što ste sad rekli. U Srbiji je suočavanje s prošlošću katastrofalno. Imate gradonačelnika koji želi podići spomenik Draži Mihailoviću. Izjednačili ste četnički pokret s partizanskim”, odvratio je Hrvoje Klasić.

“Suštinska je razlika između ustaša i četnika. Wilson, Eissenhauer i Churchill su imali ambivalentan odnos prema četnicima, a prema ustašama nije bilo tako. Ne znam kako ste uspjeli ne spomenuti hrvatsko-bošnjačke odnose, budući da je Ako ne znaš šta je bilo suptilna verzija koja se treba fokusirati na to što je Hrvatska devedesetih radila protiv Bošnjaka u BiH”, doviknula je Milić.

Ambasadorica se još neko vrijeme nastavila nadvikivati s gostima i moderatorom, a Nino Raspudić joj je preporučio da posluša Thompsonovu pjesmu Samo je ljubav tajna dvaju svjetova.

M Marković/Foto: Facebook/privrednik


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->