Nakon hitno sazvana sjednice Vijeća za nacionalni sigurnost srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je, ne imenovavši nikoga konkretno, optužio oporbu, medije, strana predstavništva u Srbiji i visoke članove Srpske pravoslavne crkve da su izazvali obavještajni pomutnju u Srbiji.
Vučić je u subotu u osam ujutro sazvao hitnu sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost ( Savet za nacionalnu bezbednost) zbog situacije na sjeveru Kosova i incidentne situacije oko brane i jezera Gazivode, ključnih za energetskih sustav sjevera Kosova.
Na sjednicu održanoj u Predsjedništvu Srbije uz Vučića su nazočili šef BIA (tajna služba) Bratislav Gašić, ministar policije Nebojša Stefanović, ministar obrane Aleksandar Vulin, premijerka Ana Brnabić, ministrica pravde Nela Kuburović i direktor Kancelarije za KiM(Kosovo i Metohija) Marko Đurić.
Razlog sazivanja sjednice bila je informacija da bi u narednih 48 sati moglo da doći do destabilizacije sigurnosne situacije na sjeveru Kosova pa ja KFOR ( Kosovo Force – međunarodne mirovne snage pod vodstvom NATO na Kosovu) u četvrtak u ranim jutarnjim satima prebacio dio opreme i tehnike iz svoje baze u Vučitrnu, na sjever Kosova.
Važno je spomenuti da je u subotu isticao rok za formiranje Zajednice srpskih općina na sjeveru Kosova, koje još nije realizirano.
Što se zapravo dogodilo?
Dan ranije, u petak 3. kolovoza mediji u Srbiji prenose dramatična upozorenja da Kosovske snage za subotu ujutro pripremaju upad na sjever Kosova i zauzimanje akumulacije Gazivode, ključno energetskog i vodnog potencijala za cijelo Kosovo.
Gazivode nalaze se na teritoriju Kosova, pod upravom je Kosovo Forces, a srbijanski mediji uporno ponavljaju da njime upravlja Elektroprivreda Srbije i da Albanci žele oteti Gazivode čime bi Priština kontrolirala opskrbu strujom i vodom sjevera Kosova.
Brana Gazivode nalazi se 25 km od Mitrovice, građena je između 1979. i 1984, radi snabdijevanja stanovništva vodom, za industriju, termoelektrane i navodnjavanje.
Većina medija u Srbiji u petak je objavila da kosovske sigurnosne službe imaju sastanak s vrhom tamošnje vlasti kako bi dogovorili detalje akcija upada u Gazivode, zbog čega je Vučić sazvao hitnu sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost. Ne objašnjavau zašto bi kosovske snage upale na Gazivode ako je nn njihovom teritoriju i pod njihovom kontrolom
No, činjenice su nešto drugačije nego što navode mediji u Srbiji. Hidrosustavom danas upravlja javno poduzeće “Ibar – Lepenac” sa sjedištem u Prištini, u vlasništvu Vlade Kosova. U Zubinom Potoku postoji tvrtka u vlasništvu Srbije pod nazivom “Ibar” osnovano 2002, a koje Kosovo smatra ilegalnim.
Iz neslužbenih izvora doznali smo da su upravo srbijanske specijalne snage za petak, dan uoči Oluje, pripremala akciju upada u Gazivode i preuzimanje kontrole nad tim hidrosustavom. Akcija je provaljena, zbog čega je Vučić bio neizmjerno ljut, snaga KFOR-a pojačale snage na Gazivodamama, helikopteri su bili u zraku, prilaz tom području blokiran.
Službeno objašnjenje je bilo da je riječ o vježbi.
Srbijanski mediji puni su fotografija pripadnika KFOR-a s područja gazivoda, a predsjednik Vučić dan poslije bio je vrlo glasan navodeći da su Gazivode od strateškog značaja za opstanak Srba na sjeveru Kosova.
U otvorenom pismu Srbima na Kosovu Vučić je od misije KFOR i NATO-a zatražio da “zaštite mir tako što će spriječiti svaki eventualni pokušaj, bilo čiji i pod bilo kakvim izgovorom da zauzmu Hidroelektranu Gazivode..“.
S druge strane kosovski političari su odlučni da su Gazivode Kosovske i da o njima neće pregovarati sa Srbijom u Bruxellesu.
Šef kabineta kosovskog premijera i šef delegacije u tehničkom dijalogu Beograda i Prištine Avni Arifi u izjavi za Radio slobodna Europa kaže da je jezero Gazivode dio Kosova i ako ga bilo tko pokuša prisvojiti, učiniti agresiju na Kosovo, na što će narod Kosova odgovoriti”.
“To je imovina Kosova, od ekonomskog značaja, a i bez toga, to je dio teritorije Kosova i o tome se neće razgovarati”, kategoričan je Arifi.
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj je prethodno kazao da se upravo zbog Gazivoda ne provodi Briselski sporazum o energetici sa Srbijom te dodao kako od tog hidrosustava zavisi i proizvodnja električne energije na Kosovu ali i snabdjevanje vodio velikog dijela Kosova.
Predsjednik Kosova Hashim Thaçi je na konferenciji za novinare prošle nedjelje nedvosmisleno je potvrdio da Gazivode vidi u sastavu Kosova.
Politički analitičari su oštrinu Vučićeva govora prema Hrvatskoj (usporedba s Hitlerovom Njemačkom)na komemoraciju za Oluju u Bačkoj Palanci 4. kolovoza, na kojoj je nazočio i Milorad Pupovac) ocijenili i kao isušni ventil zbog neuspjeha na Kosovu i činjenice da Srbima mora reći da je Kosovo za njih izgubljeno.
A onaj pod čijom vlašću je Kosovo otišlo iz sustava Srbije za Srbe će biti izdajnik i primiti sva poniženja i sudbina koja tim ide.
M.Marković/Foto:Tanjug
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj