Nakon priče koju je objavio politički magazin HRT-a Labirint – o mogućoj korupciji u zagrebačkoj Gradskoj upravi i sprezi s građevinarima – reagirao je USKOK.
Odvjetnica Ljiljane Maravić Pirš izjavila je da su njom su kontaktirali iz USKOK-a nakon gostovanja na HRT-u i ona je spremna podastrijeti im sve dokaze.
U međuvremenu se javio i svjedok koji s konkretnim podacima za malverzacije tereti jednog zaposlenika Gradske uprave, točnije Ureda za promet. Prema njegovim riječima, od 2006. do 2010. ta je osoba kupila tri stana s četiri pripadajuće garaže – u Zagrebu stan od 115 četvornih metara s dvije garaže te dva parkirališna mjesta ispred njih i stan od 60 četvornih metara s garažom te apartman u Vodicama od 40 četvornih metara.
Svi su stanovi kreditno neopterećeni, a njihov vlasnik obavljao je tehnički pregled u zgradama u kojima se ti stanovi nalaze. Zanimljivo je i to da je i njegova supruga djelatnica Gradskog poglavarstva, gradskog Ureda za financije.
Skandal u Vrbanima
Đ. B. a sa suprugom ima dva stana na Vrbanima u Zagrebu, jedan na Radničkoj cesti, a četvrti u Jarnovićevoj ulici. U prijavi se navodi još nekretnina, primjerice apartman u Vodicama koji ne glasi na njega, kao i dodatni stanovi koji glase na obitelj.
Zgrade su dobile uporabne dozvole 2007. i 2011. godine. Odvjetnica Ljiljana Maravić Pirš je u emisiji navela da je to samo jedan od slučajeva u praksi koja traje godinama u Zagrebu.
Prozvani Đ. B. kaže da se radi o hrpi laži. O svojoj imovini ipak nije htio razgovarati.
– Niti imam sedam stanova niti imam prosječnu plaću. Ma gledajte, ne polemizira mi se koliko stanova imam ili nemam. Iza svega ovoga se krije zapravo obiteljski sukob. Moj zet plasira te priče nakon rastave i nakon što mu nije prošla iznuda – kaže i dodaje da će angažirati odvjetnika.
Kakva je uloga Zagrebgradnje i Geoprojekta?
Od izvora iz gradske uprave doznajemo da su priče o tome da članovi komisija uzimaju stanove krenule još prije nekoliko godina. Tada se odjednom pokazalo da su povećali svoju imovinu, i to u zgradama za koje su bile zaduženi. Postajala su i imena nekih ljudi, ali je na kraju sve završilo u ladicama.
Bivši saborski i gradski zastupnik Pero Kovačević kaže da je i on čuo slično i da je upravo zato predlagao da se u zakon uvede da se kupnja nekretnine mora dokazati podrijetlom imovine. Ali nije mu prošlo.
Naselje u kojem Đ.B. ima dva stana sagradili su Zagrebgradnja i Geoprojekt koji su ranije mijenjali zemljišta s Gradom kako bi napravili zgrade. U njemu je Uskok blokirao i stan za koji smatra da je u tajnom vlasništvu Bandića. Bandić je tu informaciju negirao.
Tomislav Jelić, bivši gradski vijećnik, za HRT je izjavo da ima saznanja kako su na isti način isti investitori nagrađivali i one koji su pomagali u zamjeni gradskog zemljišta. Neki istaknuti dužnosnici Gradske uprave po povoljnim cijenama kupovali su stanove od tvrtki koje su kod zamjene zemljišta bile favorizirane, a sve to bilo je na štetu Grada Zagreba.
“Tu mislim na tvrtke Zagrebgradnju i Geoprojekt, to su tvrtke braće Vojinović te Munis i Pionir. Zadnjih 15 godina oni pokrivaju oko 80 posto zamjene gradskog zemljišta u Zagrebu.”
Jelić kaže da je ovdje glavni problem u tijelima progona koje ne rade ništa ili su i same korumpirane:
“Tek kad u novinama pročitam da je uhićeno deset sudaca, deset državnih odvjetnika i deset civilnih odvjetnika, počet ću vjerovati u pravnu državu.”
D. Lukić/foto: Facebook/hrt