Tribina je posvećena značaju lokaliteta Bijaći, u ranosrednjovjekovnoj arheologiji. Bijaći su bili povremenom sjedište hrvatskih vladara
Društvo Kaštelana i prijatelja Grada Kaštela u Zagrebu – Prijatelji Kaštela i Hrvatska kulturna zaklada – Hrvatsko slovo organiziraju tribinu „Važnost lokaliteta Bijaći u ranosrednjovjekovnoj arheologiji“.
O lokalitetu Bijaći, koji je bio povremeno sjedište hrvatskih vladara govorit će prof. dr. sc. Mirjana Matijević Sokol, dr. sc. Vladimir Sokol, prof. dr. sc. Bruna Kuntić- Makvić dok će doc. dr. sc. Dinko Čutura biti voditelj i moderator tribine.
Bijaći (Bihaći), ime je povijesnog lokaliteta i širega prostora oko njega koji se nalazi između Trogira i donjekaštelanskog polja. U antičko doba ondje je bilo naselje Siculi, u koje je Klaudije naseljavao veterane. U Bijaćima je knez Trpimir 4. III. 852. izdao povelju kojom je potvrdio darovnicu kneza Mislava Splitskoj mitropoliji, u kojoj se prvi put spominje ime Hrvat. I knez Muncimir poveljom od 28. IX. 892. potvrđuje u Bijaćima, ispred crkve sv. Marte, darovnicu svojega oca Splitskoj nadbiskupiji.
Tribina će se održati u petak, 15. travnja 2016., u 19 sati u prostorijama Hrvatske kulturne zaklade, Hrvatske bratske zajednice 4 u Zagrebu.
MP/ Foto:promo